Liderzy na półmetku zmagań utrzymali zajmowane przez siebie pozycje i sięgnęli po złote medale w Norwegii. Tym samym na normalnej skoczni HS-106 w Oslo tytuły mistrzowskie wywalczyli Silje Opseth i Daniel Andre Tande.
Opseth najlepsza pod nieobecność Lundby
W rywalizacji kobiet już na starcie odpadła główna faworytka, Maren Lundby, która nie wzięła udziału w konkursie w związku z dolegliwościami spowodowanymi urazem kolana. Pod jej nieobecność na belce startowej, najlepsza okazała się 21-letnia Silje Opseth, która oddała skoki na odległość 102,5 oraz 98,5 metra. Blisko bardziej doświadczonej koleżanki była 18-letnia Eirin Maria Kvandal (101,5 m / 101,0 m), jednak ostatecznie musiała się zadowolić srebrnym medalem i do Opseth straciła 4,2 punktu. Skład konkursowego podium z brązową zdobyczą uzupełniła 22-letnia Anna Odine Stroem (91,0 / 98,5 m).
W najlepszej szóstce zameldowały się ponadto Thea Minyan Bjoerseth (90,0 / 97,0 m), Frida Berger (85,0 / 89,5 m), a także gościnnie występująca w Norwegii reprezentantka Kanady, Abigail Strate (81,5 / 81,0 m). W rywalizacji wzięło udział łącznie 13 zawodniczek, w tym dwie z Kraju Klonowego Liścia.
Końcowe wyniki konkursu kobiet:
zawodniczka | kraj | belka | skok I | belka | skok II | punkty | |
1 | Silje Opseth | NOR | 23 | 102,5 m | 20 | 98,5 m | 254.5 |
2 | Eirin Maria Kvandal | NOR | 21 | 101,5 m | 20 | 101,0 m | 250.3 |
3 | Anna Odine Stroem | NOR | 23 | 91,0 m | 23 | 98,5 m | 215.2 |
4 | Thea Minyan Bjoerseth | NOR | 23 | 90,0 m | 23 | 97,0 m | 211.4 |
5 | Frida Berger | NOR | 23 | 85,0 m | 23 | 89,5 m | 177.4 |
6 | Abigail Strate | CAN | 23 | 81,5 m | 23 | 81,0 m | 148.1 |
7 | Karoline Bjerke Skatvedt | NOR | 23 | 79,5 m | 23 | 78,0 m | 137.2 |
8 | Karoline Andreas Roestad | NOR | 23 | 73,5 m | 23 | 78,5 m | 127.2 |
9 | Natalie Eilers | CAN | 23 | 74,0 m | 23 | 74,0 m | 122.9 |
10 | Mathilde Aarva Selbekk | NOR | 23 | 75,0 m | 23 | 72,0 m | 120.8 |
11 | Heidi Dyhre Traaserud | NOR | 23 | 73,5 m | 23 | 73,0 m | 114.1 |
12 | Ingrid Hordvik Kleven | NOR | 23 | 75,0 m | 23 | 69,0 m | 107.6 |
13 | Eva Elise Johansen Amble | NOR | 23 | 70,0 m | 23 | 71,5 m | 100.2 |
Tande ze złotem, bez Johanssona na starcie
Konkurs mężczyzn miał dwóch najbardziej wyróżniających się zawodników. Najlepszy okazał się finalnie liderujący już po pierwszej rundzie Daniel Andre Tande. 26-letni skoczek oddał skoki na odległość 103,5 oraz 105 metrów, zgromadził 277,5 punktu i sięgnął po złoty medal oraz Puchar Króla. Drugie miejsce ze stratą 2,5 punktu do triumfatora zajął 24-letni Halvor Egner Granerud (103,5 / 105,5 m), który łącznie uzyskał co prawda pół metra więcej, jednak otrzymał niższe noty za styl, a także miał minimalnie więcej odjętych punktów za korzystne warunki wietrzne. Trzecie miejsce zajął z kolei mistrz kraju z dużej skoczni w Trondheim, 22-letni Marius Lindvik (102,0 / 103,5 m), którego strata punktowa do najlepszej dwójki była jednak spora.
Tuż za podium zameldował się niespodziewanie mniej znany szerokiej publiczności Fredrik Villumstad (100,5 / 102,5 m). Piąty był natomiast specjalizujący się w kombinacji norweskiej utytułowany dwuboista Jarl Magnus Riiber (95,5 / 103,0 m). Najlepszą szóstkę stawki uzupełnił Johann Andre Forfang (97,5 / 100,0 m). Jak już informowaliśmy, na starcie w związku z problemami zdrowotnymi nie pojawili się Robert Johansson oraz Thomas Aasen Markeng.
W konkursie wzięło udział łącznie 69 norweskich skoczków.
Końcowe wyniki konkursu mężczyzn:
zawodnik | kraj | belka | skok I | belka | skok II | punkty | |
1 | Daniel Andre Tande | NOR | 9 | 103,5 m | 10 | 105,0 m | 277.5 |
2 | Halvor Egner Granerud | NOR | 9 | 103,5 m | 10 | 105,5 m | 275.0 |
3 | Marius Lindvik | NOR | 9 | 102,0 m | 10 | 103,5 m | 259.6 |
4 | Fredrik Eirinsoenn Villumstad | NOR | 10 | 100,5 m | 10 | 102,5 m | 255.0 |
5 | Jarl Magnus Riiber | NOR | 10 | 95,5 m | 10 | 103,0 m | 251.3 |
6 | Johann Andre Forfang | NOR | 9 | 97,5 m | 10 | 100,0 m | 243.6 |
7 | Oscar Petersen Westerheim | NOR | 10 | 98,0 m | 10 | 99,5 m | 239.7 |
8 | Bendik Jakobsen Heggli | NOR | 10 | 97,0 m | 10 | 100,0 m | 239.0 |
9 | Espen Jacobsen | NOR | 10 | 91,5 m | 10 | 99,5 m | 232.4 |
10 | Andreas Granerud Buskum | NOR | 10 | 95,5 m | 10 | 96,0 m | 230.0 |
11 | Adrian Thon Gundersrud | NOR | 10 | 95,0 m | 10 | 96,5 m | 228.1 |
12 | Anders Sandberg Haare | NOR | 10 | 95,0 m | 10 | 96,5 m | 225.7 |
13 | Mats Bjerke Myhren | NOR | 10 | 95,5 m | 10 | 95,0 m | 224.4 |
14 | Sander Vossan Eriksen | NOR | 9 | 90,0 m | 10 | 96,5 m | 223.2 |
15 | Richard Ween Haukedal | NOR | 12 | 96,0 m | 10 | 97,0 m | 221.8 |
16 | Robin Mattias Johannes Pedersen | NOR | 9 | 88,0 m | 10 | 99,5 m | 219.9 |
17 | Jo Roemme Mellingsaeter | NOR | 10 | 94,0 m | 10 | 91,0 m | 212.6 |
18 | Andreas Varsi Breivik | NOR | 10 | 91,0 m | 10 | 92,0 m | 212.5 |
19 | Sondre Ringen | NOR | 10 | 95,5 m | 10 | 91,0 m | 211.4 |
20 | Anders Ladehaug | NOR | 10 | 92,0 m | 10 | 94,0 m | 209.6 |
20 | Matias Braathen | NOR | 10 | 94,0 m | 10 | 93,0 m | 209.6 |
22 | Joacim Oedegaard Bjoereng | NOR | 10 | 90,5 m | 10 | 92,0 m | 207.8 |
23 | Simen Vikan | NOR | 10 | 89,5 m | 10 | 92,5 m | 206.2 |
24 | Christian Roeste Solberg | NOR | 10 | 88,5 m | 10 | 92,5 m | 204.6 |
25 | Fredrik Gran | NOR | 12 | 96,5 m | 10 | 87,5 m | 203.8 |
26 | Kristoffer Eriksen Sundal | NOR | 10 | 91,5 m | 10 | 88,0 m | 203.5 |
27 | Jonas Sloth Sandell | NOR | 10 | 89,0 m | 10 | 90,0 m | 200.7 |
28 | Paal-Haakon Bjoertomt | NOR | 10 | 89,0 m | 10 | 90,5 m | 198.4 |
29 | Jens Gaarder | NOR | 10 | 93,0 m | 10 | 87,0 m | 194.7 |
30 | Espen Andersen | NOR | 10 | 88,5 m | 10 | 87,0 m | 193.6 |
31 | Soelve Jokerud Strand | NOR | 10 | 86,5 m | – | – | 101.9 |
32 | Iver Olaussen | NOR | 10 | 86,0 m | – | – | 99.6 |
33 | Marius Aas Hast | NOR | 12 | 92,5 m | – | – | 97.1 |
34 | Eirik Leander Fystro | NOR | 10 | 83,5 m | – | – | 95.9 |
35 | Ole Kristian Baarset | NOR | 10 | 86,0 m | – | – | 93.0 |
36 | Sebastian Oestvold | NOR | 10 | 84,5 m | – | – | 92.7 |
37 | Mats Konterud Sagbakken | NOR | 10 | 83,0 m | – | – | 89.0 |
38 | Einar Christian Luraas Oftebro | NOR | 10 | 81,0 m | – | – | 87.8 |
39 | Jostein Saglien Braaten | NOR | 10 | 81,0 m | – | – | 85.2 |
40 | Simen Meen Haugeng | NOR | 12 | 84,5 m | – | – | 83.2 |
41 | Simen Aasen Markeng | NOR | 10 | 80,0 m | – | – | 82.7 |
42 | Isak Andreas Langmo | NOR | 12 | 84,0 m | – | – | 81.8 |
43 | Boerge Hansen Utby | NOR | 12 | 83,0 m | – | – | 80.7 |
44 | Johannes Aardal | NOR | 12 | 78,5 m | – | – | 78.8 |
45 | Jens Christian Luraas Oftebro | NOR | 10 | 76,5 m | – | – | 76.0 |
46 | Iven Myhre | NOR | 12 | 78,0 m | – | – | 75.3 |
47 | Esben Alexander Johansen Amble | NOR | 10 | 76,5 m | – | – | 75.2 |
48 | Martin Tonby Opsahl | NOR | 12 | 80,5 m | – | – | 73.3 |
49 | Sindre Trier Aslesen | NOR | 12 | 81,5 m | – | – | 73.0 |
50 | Fabian Oestvold | NOR | 12 | 78,5 m | – | – | 72.7 |
51 | Jonas Viken | NOR | 12 | 77,5 m | – | – | 69.3 |
52 | Vegar Aarum Warhuus | NOR | 12 | 77,5 m | – | – | 68.8 |
53 | Even Waalen Oesterhaug | NOR | 12 | 77,0 m | – | – | 68.5 |
54 | Fredrik Javne | NOR | 12 | 76,5 m | – | – | 66.4 |
55 | Henrik Haave | NOR | 12 | 75,5 m | – | – | 65.7 |
56 | Marius Solvik | NOR | 10 | 73,0 m | – | – | 64.6 |
57 | Benjamin Pettersen | NOR | 12 | 78,0 m | – | – | 63.3 |
58 | Richard Selbekk-Hansen | NOR | 12 | 73,0 m | – | – | 62.7 |
59 | Oeystein Thorshov | NOR | 12 | 75,5 m | – | – | 62.1 |
60 | Jarle Eikehaug | NOR | 12 | 77,5 m | – | – | 61.1 |
61 | Alexander Yigermal Johnson | NOR | 12 | 70,5 m | – | – | 56.4 |
62 | Jesper Nilsen Ingebrigtsvoll | NOR | 12 | 73,0 m | – | – | 56.3 |
63 | Sigurd Myrvang | NOR | 12 | 71,0 m | – | – | 55.0 |
64 | Adrian Aadalen | NOR | 12 | 68,0 m | – | – | 51.4 |
65 | Magnus Heimdahl | NOR | 12 | 65,5 m | – | – | 47.1 |
66 | Sivert Markeset | NOR | 12 | 66,5 m | – | – | 45.4 |
67 | Sander Modalen Bakken | NOR | 12 | 65,0 m | – | – | 41.8 |
68 | Sondre Rosland Leiulfsrud | NOR | 12 | 65,0 m | – | – | 40.7 |
69 | Martin Andre Krogh | NOR | 12 | 66,0 m | – | – | 40.0 |
DSQ | Sindre Ulven Joergensen | NOR | – | – | – | – | – |
Bartosz Leja,
informacja własna