You are currently viewing Działacze FIS wizytowali skocznie olimpijskie w Zhangjiakou
Skocznie olimpijskie w Zhangjiakou (fot. FIS / fis-ski.com)

Działacze FIS wizytowali skocznie olimpijskie w Zhangjiakou

Mimo, że oczy narciarskiego świata skupiają się w dużej mierze na inauguracji Pucharu Świata w Wiśle, nie sposób zapomnieć o tym, że kolejny zimowy sezon 2021/2022 przyniesie nam emocje związane z igrzyskami olimpijskimi w Pekinie. W tym tygodniu areny olimpijskich zmagań wizytowali przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).

 

Działacze FIS odwiedzili m.in. oddalone o prawie 200 kilometrów od Pekinu miasto Zhangjiakou, w którym odbędzie się olimpijska rywalizacja w skokach narciarskich. Budowa kompleksu Guyangshu Nordic Centre, na który składają się dwa obiekty, normalny HS-106 (K-95) oraz duży HS-140 (K-125), ruszyła w 2017 roku. Pierwotnie finalizacja inwestycji była planowana już na 2019 rok, jednak w trakcie prac okazało się, że ze względu na specyficzne ukształtowanie terenu, potrwają one nieco dłużej. Do tego problematyczny okazał się początkowy okres pandemii koronawirusa, która spowodowała opóźnienia na placu budowy.

Chińczycy znani jednak z ekspresowego tempa pracy, zdołali wybudować skocznie gotowe do użytku jeszcze przed rozpoczęciem zimowego sezon 2020/2021. Było to bardzo ważne, szczególnie ze względu na przedolimpijskie próby sportowych aren, które odbędą się także na skoczniach w Zhangjiakou. W czasie nadchodzącej zimy odbędą się tam zawody Pucharu Świata kobiet (11-12 lutego) i mężczyzn (13-14 lutego), Pucharu Kontynentalnego mężczyzn (27-28 stycznia), a także FIS Cup kobiet i mężczyzn (27 stycznia). Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie zostaną natomiast rozegrane w dniach 4-20 lutego 2022 roku.

W tym tygodniu w Pekinie i okolicach sportowe areny wizytowała delegacja 27 ekspertów technicznych Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. W związku z ograniczeniami w podróżowaniu, które mogłyby utrudnić działaczom reprezentującym poszczególne dyscypliny sprawne przemieszczanie się w dobie pandemii, aby zminimalizować ryzyko zarażenia wirusem SARS-CoV-2, przedstawiciele FIS udali się do Chin wspólnie, a następnie przy pomocy i asyście lokalnych władz zostali oddelegowani do miejsc związanych z ich koronną dyscypliną sportu. Spore wrażenie na działaczach zrobił na nich właśnie ukończony kompleks skoczni.

Naprawdę imponujące było zobaczyć skocznie i stadion biegowy w ich finalnym kształcie i formie. Odbyliśmy owocne spotkania z lokalnym komitetem organizacyjnym. Na pewno działacze na tym skorzystali i będzie to pomocne przy imprezach testowych i igrzyskach olimpijskich – podkreślił Lasse Ottesen, były norweski skoczek narciarski i trener, a obecnie dyrektor Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Cała wizyta została oceniona pozytywnie. Chińskim organizatorom przekazano jedynie drobne korekty związane z obiektami, zanim pojawi się na nich śnieg.

 

Wizualizacja całego kompleksu skoczni:

 

Bartosz Leja,
źródło: fis-ski.com

 

Dodaj komentarz