You are currently viewing Skoki narciarskie. Faworyci do wygrania Pucharu Świata 2020/2021
Stefan Kraft (fot. OK Kulm / Nagler)

Skoki narciarskie. Faworyci do wygrania Pucharu Świata 2020/2021

Nadchodzący wielkimi krokami kolejny sezon Pucharu Świata z pewnością dostarczy nam wiele emocji. My postanowiliśmy wskazać zawodników, którzy powinni się liczyć w walce o zwycięstwo w Pucharze Świata.

 

W powietrzu już czuć zbliżający się zapach kolejnego sezonu Pucharu Świata. Pierwsze zespoły już ogłaszają składy na inauguracyjne zawody Pucharu Świata w Wiśle, zatem jest to najlepszy czas, aby spojrzeć w stronę faworytów. Lista do wygrania Kryształowej Kuli jest po raz kolejny długa, a typy oraz przypuszczenia okazują się dużo cięższe niż w poprzednich latach. Wszystko przez pandemię koronawirusa, która pokrzyżowała plany treningowe dla wielu ekip. Ten sezon może okazać się prawdziwym rollercoasterem, a my ze swojej strony możemy życzyć, aby zawodnicy w zdrowiu przeszli ten nadchodzący sezon. Oby warunki były równe dla wszystkich i aby wirus nie wykluczył nikogo z zimowego skakania na dłuższy czas. Tego lata nie było wielu międzynarodowych sprawdzianów, a w większości przypadków jedynym testem pozostawały krajowe zawody. My jednak pokusimy się o wytypowanie dziesiątki na ten sezon i już za kilka miesięcy sprawdzimy słuszność naszych przewidywań. Kolejność wymienionych zawodników do wygrania KK możecie uznać za przypadkową. Zapinajcie pasy i jedziemy!

 

Yukyia Sato

YukiyaSato fot.WCNiznyTagil 300x200 - Skoki narciarskie. Faworyci do wygrania Pucharu Świata 2020/2021
Yukiya Sato (fot. Ilia Khamov)

Od dwóch sezonów filigranowy skoczek notuje ciągły postęp. Poprzedni sezon dla Japończyka był bardzo udany, a 25-latek potwierdzał to wysoką dyspozycją. Skakał dość regularnie, lecz forma wciąż pozostawała nieustabilizowana. Dwie wygrane poprzedniej zimy nie były sensacją, lecz z pewnością zaskoczeniem. Szczególnie premierowe zwycięstwo w Niżnym Tagile wzbudziło zaskoczenie, bo spoglądając na niemrawy start podopiecznego trenera Miyahiry mało kto stawiał go w roli głównego faworyta tego konkursu. Przed rozpoczęciem tej zimy trudno nie znaleźć miejsca dla sympatycznego skoczka w czołowej dziesiątce Pucharu Świata, gdyż czysta matematyka na to wskazuje. Rokrocznie skoczek poprawia swoje rezultaty, a udane lato tylko potwierdza te przypuszczenia.

Przewidywana pozycja: 7

 

Halvor Egner Granerud

Halvor Egner Granerud fot.JuliaPiatkowska 300x200 - Skoki narciarskie. Faworyci do wygrania Pucharu Świata 2020/2021
Halvor Egner Granerud (fot. Julia Piątkowska)

Sporo zastanawialiśmy się nad tym, czy Granerud powinien się tu znaleźć, lecz postanowiliśmy norweskiemu „wesołkowi” dać miejsce na kredyt zaufania. Jest to wybór dość nieoczywisty, jednak wysoka forma latem i wywalczone wicemistrzostwo kraju dało dość mocne argumenty za jego obecnością w tym gronie. Podczas tych zawodów 24-latek oddał dwie najdłuższe próby konkursu, a złoto przegrał jedynie z Danielem Andre Tande. Z kolei w konkursach „mikstów” Granerud ponownie udowodnił, że wysoka dyspozycja nie jest przypadkiem. W nieoficjalnych wynikach to on uzyskał najwyższą notę, wyprzedzając Tande, dokładając mu aż 21 punktów! Poprzedni sezon był dla podopiecznego Alexandra Stoeckla bardzo nieudany. Przez cały sezon zgromadził zaledwie 8 oczek, punktując raz na skoczni normalnej w Rasnovie. Zatem Halvorze walcz w tym sezonie i udowodnij, że zasługujesz na obecność w tym gronie.

Przewidywana pozycja: 9

 

Dawid Kubacki

DawidKubacki Innsbruck2020 fot.JP2  300x200 - Skoki narciarskie. Faworyci do wygrania Pucharu Świata 2020/2021
Dawid Kubacki (fot. Julia Piątkowska)

Chyba wszyscy jednym głosem stwierdzimy, że obecność Dawida jest tu obowiązkowa. Nie ma potrzeby wymieniać dlaczego powinien się tu znaleźć, po prostu tak być musi. Od kilku sezonów Kubacki jest skoczkiem, z którym liczą się wszyscy, stawiając go przed każdymi zawodami w gronie ścisłych faworytów. Poprzedni sezon jedynie utwierdził w przekonaniu – pewnie samego Dawida – o tym, że jest skoczkiem ze ścisłego topu. Niestety ostatecznie zajął na koniec sezonu nielubiane czwarte miejsce, o włos przegrywając z młodszym z braci Kobayashi. W tym sezonie musi być inaczej i po cichu liczymy, że skoczek z Szaflar znajdzie się na podium w końcowej klasyfikacji. Jest to naturalne oczekiwanie, gdyż Dawid jak wino, czym starszy tym lepszy.

Przewidywana pozycja: 2

 

Markus Eisenbichler

Markus Eisenbichler InnsbruckMS2019 winner fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Skoki narciarskie. Faworyci do wygrania Pucharu Świata 2020/2021
Markus Eisenbichler (fot. Julia Piątkowska)

Kolej na podopiecznego Stefana Horngachera. Wszyscy pewnie zastanawiamy się czy najdzie sezon, w którym popularny „Ajzenbiśla” ustabilizuje swoją formę. Jest skoczkiem z bardzo dużym potencjałem, trochę jak Piotr Żyła, lecz brak regularności trochę obniża jego notowania. Teraz czujemy, że dla Niemca to może być ten sezon. Szczególnie, że nasi zachodni sąsiedzi potrzebują skoczka, który wynikami dorówna kontuzjowanemu Stephanowi Leyhe. Być może ten zwariowany – pandemiczny – czas, okaże się dla Markusa sprzyjający. Spoglądając na ostatnie sezony można odnieść wrażenie, że skoczek z Bad Reichenhall lepiej sobie radzi w latach nieparzystych, więc jest to najlepszy czas na poprawę swojego najlepszego siódmego miejsca i wskoczenie półkę wyżej.

Przewidywana pozycja: 6

 

Stefan Kraft

StefanKraft Kulm2020 OKKulmNagler2 300x200 - Skoki narciarskie. Faworyci do wygrania Pucharu Świata 2020/2021
Stefan Kraft (fot. OK Kulm / Nagler)

Myśląc kraft, czujemy siłę, moc. Ta moc bije od nazwiska i przekłada się na wyniki sportowe. Odnosimy wrażenie, że to nazwisko dla austriackiego skoczka jest skrojone. Chyba tylko szaleniec nie widziałby miejsca dla 27-latka w czołówce, szczególnie po poprzednim zwycięskim sezonie. Zagadką pozostaje jedynie dokładna forma dwukrotnego zdobywcy Kryształowej Kuli. Przypomnijmy, że ostatnim skoczkiem, który obronił to trofeum był Janne Ahonen w sezonie 2004/2005. Łatwo policzyć, że od tego sezonu minie niebawem szesnaście lat, więc jest to już najwyższy czas, aby ktoś zapisał nową kartę historii. My jednak, co do tak optymistycznego wariantu nie jesteśmy przekonani i widzimy w tym sezonie Krafta nieco niżej.

Przewidywana pozycja: 4

 

Kamil Stoch

KamilStoch Wisla2020LGP fot.JuliaPiatkowska 300x200 - Skoki narciarskie. Faworyci do wygrania Pucharu Świata 2020/2021
Kamil Stoch (fot. Julia Piątkowska)

Skoczek na piątkę. Gwiazda światowego formatu. Być może jest to najbardziej rozpoznawalny skoczek narciarski na świecie. Od dekady nie schodzi z topowego poziomu, niemalże zawsze będąc gwarantem jakości. Jednak na nieszczęście Kamila nie staje się młodszy, a metryka może coraz mocniej dawać o sobie znać. Skoczek z Zębu jest tytanem pracy, co z pewnością gwarantuje mu kolejne mocne wejście w sezon. Na jego plus działa też to, że granica wieku u zawodnika pozwalająca prezentować wyskoki poziom wciąż się przesuwa i teraz skoczek po trzydziestym roku życia wcale nie musi być gorszym sportowcem. Pytanie jednak czy dla 33-latka wystarczy sił, aby przez cały sezon nie schodzić z topu? Bardzo byśmy tego chcieli, lecz obiektywnie patrząc miejsce w pierwszej piątce będzie dobrym wynikiem.

Przewidywana pozycja: 5

 

Anže Lanišek

Lanisek.Anze .LGP .Wisla .2017 300x199 - Skoki narciarskie. Faworyci do wygrania Pucharu Świata 2020/2021
Anže Lanišek (fot. Julia Piątkowska)

Nie mogło w tym gronie zabraknąć Słoweńca. Postawiliśmy na Laniška, lecz tak właściwie równie dobrze mógłby na jego miejscu się znaleźć Timi Zajc lub Peter Prevc. To był kolejny z wyborów, do którego nie do końca byliśmy przekonani, lecz czas również widzieć faworytów wśród skoczków, którzy dopiero dobijają się do światowej czołówki. Pomimo, że Słoweniec nie jest skoczkiem anonimowym to jednak często zimą rozczarowywał, dość długo udowadniając swój potencjał. Dopiero ostatni sezon to zmienił, bo 24-latek coraz śmielej poczynał sobie w czołówce. W poprzednim sezonie dobrze wystartował. Dwa miejsca na podium w pierwszych zawodach sezonu dały mu dobrą pozycję startową. Później przygasł, lecz co najważniejsze skakał równo. Trochę na jego minus działają zajęte pozycje podczas jedynych tego lata zawodów Letniego Grand Prix, jednak wychodzimy z założenia, że lato rządzi się własnymi prawami…

Przewidywana pozycja: 10

 

Karl Geiger

Karl Geiger winnerPredazzo2020 fot.KonstanzeSchneider 300x200 - Skoki narciarskie. Faworyci do wygrania Pucharu Świata 2020/2021
Karl Geiger (fot. Konstanze Schneider)

Wydaje się, że na tę chwilę to najmocniejsze ogniwo kadry Horngachera. W poprzednim sezonie oderwał od siebie łatkę „rzemieślnika”, stając się głównym bohaterem przerwanego przedwcześnie sezonu. Jeżeli pisaliśmy o regularności w kontekście innych zawodników, to Geiger jest wzorem do tego jak można ustabilizować formę, co najważniejsze – na bardzo wysokim poziomie. Wystarczy sobie wyobrazić, że tylko czterokrotnie wypadł poza pierwszą dziesiątkę. Z tego dwa razy podczas turnieju Raw Air, czyli na samo zakończenie sezonu. Jedynka przy nazwisku Geigera pojawiała się czterokrotnie, a na podium stawał jedenaście razy! W naszej głowie pojawiają się myśli czy Niemca stać na powtórkę z poprzedniego sezonu. Trudno nie wytypować go w gronie faworytów, my go widzimy na końcowym podium.

Przewidywana pozycja: 3

 

Philipp Aschenwald

Aschenwald Wisla2019 JP 300x200 - Skoki narciarskie. Faworyci do wygrania Pucharu Świata 2020/2021
Philipp Aschenwald (fot. Julia Piątkowska)

Tyrolczyk przekonał nas do umieszczenia go w tym gronie przede wszystkim progresją, jaką wykonuje w ostatnich sezonach. Od dwóch lat już jest skoczkiem, z którym należy się liczyć. Mało brakowało i w szalonym konkursie mistrzostw świata na normalnej skoczni w Seefeld znalazłby się na podium. Ostatni sezon też dla 25-latka był dobry. Pierwsze w karierze miejsca na podium z pewnością dodały skrzydeł. Również w Wiśle zaprezentował się dobrze, udowadniając, że niezależnie od pory roku potrafi skakać na ustabilizowanym poziomie. Jest to też dobry czas, aby ktoś dołączył do osamotnionego Krafta w czołówce Pucharu Świata, bo jeden Austriak w pierwszej dziesiątce to wynik słaby. Sądzimy też, że „efekt nowej miotły” pomoże Aschenwaldowi w poprawie wyników sportowych.

Przewidywana pozycja: 8

 

Marius Lindvik

MariusLindvik Bfen2020 fot.JPiatkowska 300x200 - Skoki narciarskie. Faworyci do wygrania Pucharu Świata 2020/2021
Marius Lindvik (fot. Julia Piątkowska)

Zazwyczaj gdy typujemy kogoś do zwycięstwa należałoby to w odpowiedni sposób uzasadnić. Niby z jednej strony latem Lindvik bardzo nie błyszczał (przegrana z Tande i Granerudem w mistrzostwach Norwegii), w pojedynczych skokach również czegoś brakowało. W konkursie Letniego Grand Prix przypomnijmy nie wystartował. Czujemy jednak, że zbliżający się sezon może być dla 22-latka najlepszy w karierze, a on sam może zostać czarnym koniem zimy. Ciągle w pamięci mamy jego doskonałą zimę 2019/2020 z marszu walkę o zwycięstwa. Takiego Lindvika pamiętamy i przypuszczamy, że w tym sezonie właśnie takiego skoczka możemy oglądać. Przypomnijmy, że poprzednia edycja Turnieju Czterech Skoczni była dla Norwega bardzo udana, a zarazem był to pierwszy sygnał do tego, w jaki sposób potrafi walczyć. Mocna głowa to też coś, co przemawia za 22-latkiem. Lubimy też wybory nieoczywiste, więc stawiamy na Lindvika!

Przewidywalna pozycja: 1

 

Michał Pasek / SkokiPolska

 

Dodaj komentarz