You are currently viewing Grudniowa inauguracja PŚ Pań w Lillehammer nie dojdzie do skutku!
Widok ze skoczni w Lillehammer (fot. Julia Piątkowska)

Grudniowa inauguracja PŚ Pań w Lillehammer nie dojdzie do skutku!

Sprawdził się niepokojący scenariusz dotyczący inauguracyjnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Lillehammer. W związku z zagrożeniem powodowanym rozprzestrzenianiem się koronawirusa, Norweski Związek Narciarski zwrócił się do Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) z prośbą o przesunięcie zaplanowanych na początek grudnia zmagań.

 

Jak już wcześniej informowaliśmy, komitet organizacyjny zawodów w Lillehammer już od kilku tygodni czekał na zielone światło ze strony Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI). Narciarscy działacze wysłali do tej rządowej agencji pismo na temat procedur związanych z reżimem sanitarnym na terenie sportowej imprezy i informacji dotyczących sposobu kontroli zakażeń. Pomimo wielokrotnych próśb ze strony Norweskiego Związku Narciarskiego, odpowiedź nie nadeszła w porę ani podczas pierwszego, ani podczas drugiego „ostatecznego” terminu wymaganego przez FIS.

Sami włodarze kompleksu skoczni Lysgaardsbakken sygnalizowali, że aby zawody udało się w porę przygotować, z pracami należy ruszyć już dzisiaj. Inaczej istniałoby spore ryzyko, że nie uda się przygotować obiektów i całej infrastruktury do odpowiedniego przeprowadzenia pucharowych zmagań w dniach 4-6 grudnia.

W związku z tym, a także przez pogarszającą się sytuację pandemiczną w Europie, Norwegowie postanowili zrezygnować z rozegrania grudniowych konkursów, które miały zainaugurować Puchar Świata kobiet w skokach narciarskich. „Zarząd Norweskiego Związku Narciarskiego na dzisiejszym nadzwyczajnym posiedzeniu postanowił się zwrócić do FIS o przesunięcie planowanych na 4-6 grudnia zawodów Pucharu Świata w narciarstwie biegowym, kombinacji norweskiej i skokach narciarskich na późniejszą część sezonu” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu federacji dotyczącej całej nordyckiej imprezy w Lillehammer.

Spoglądając na trudne czasy, w których się znajdujemy, niepewności i konsekwencjach związanych z koronawirusem, Norweski Związek Narciarski uważa, że nie jest właściwe, aby teraz organizować Puchar Świata w Lillehammer – powiedział prezes norweskiej federacji narciarskiej, Erik Røste.

Międzynarodowa Federacja Narciarska widząc problemy norweskich organizatorów już wcześniej zaczęła szukać alternatywnej lokalizacji. Mówi się o tym, że pucharowa inauguracja kobiet odbędzie się najprawdopodobniej w Finlandii. Zimowe warunki panują już choćby w położonym niedaleko północnego koła podbiegunowego Rovaniemi na skoczni Ounasvaara HS-100 (K-90). A czy zawody PŚ kobiet tej zimy powrócą jeszcze na obiekty Lysgaardsbakken? Po odwołaniu zawodów w japońskim Sapporo (8-10 stycznia), można się spodziewać, że i ten termin FIS będzie chciał obsadzić. Może wtedy nadejdzie czas na powrót Lillehammer?

 

Bartosz Leja,
źródło: Facebook.com/WCLHMR / informacja własna

 

Dodaj komentarz