You are currently viewing FIS potwierdza: Mistrzostwa Świata Juniorów 2021 odbędą się w Finlandii
Kompleks skoczni Salpausselka (fot. Anna Trybuś)

FIS potwierdza: Mistrzostwa Świata Juniorów 2021 odbędą się w Finlandii

Już pod koniec września dowiedzieliśmy się, że do skutku nie dojdą Mistrzostwa Świata Juniorów w Zakopanem. Na dość wczesnym etapie sezonu argumentowano to trudną sytuacją pandemiczną w naszym kraju. Wówczas nieoficjalnie mówiło się o przeniesieniu zmagań juniorów w 2021 roku do Finlandii. Dzisiaj Międzynarodowa Federacja Narciarska oficjalnie potwierdziła te zmiany.

 

Wydawać by się mogło, że w przeprowadzeniu juniorskiego czempionatu w Polsce przeszkodzi trwająca nadal modernizacja kompleksu Średniej Krokwi. Jak zapewniał jednak Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem, inwestycja ma zostać ukończona w terminie i nie stanowiłoby to problemu pod kątem organizacji lutowych MŚJ. Decyzję o odwołaniu juniorskiej rywalizacji w Polsce argumentowano jednak już we wrześniu panującymi w naszym kraju obostrzeniami i negatywną opinią zakopiańskiego sanepidu.

Od razu działacze FIS postanowili szukać zastępczej lokalizacji. Początkowo mówiło się, że zawody w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej odbędą się w fińskim Lahti, a konkurencje biegowe zostaną rozegrane we włoskim Pragelato. Jednocześnie informowano o tym, że Mistrzostwa Świata Juniorów w stolicy polskich Tatr zostaną przesunięte na 2022 rok. Do tej pory jednak oficjalnie nie potwierdzono alternatywnej destynacji przyszłorocznych konkursów.

Dzisiaj Międzynarodowa Federacja Narciarska poinformowała, że faktycznie zmagania skoczków i dwuboistów odbędą się w Lahti w dniach 9-12 lutego 2021 roku. Według wstępnego programu imprezy, mają się wówczas odbyć indywidualne konkursy kobiet i mężczyzn, a także zawody drużyn mieszanych. Co zastanawia, w informacji prasowej nie zostały jednak wymienione osobno zespołowe konkursy kobiet i mężczyzn. Areną zmagań będzie oczywiście normalny obiekt Salpausselkä HS-100 (K-90). Narciarskie konkurencje biegowe w ramach MŚJ 2021 zagoszczą w dniach 8-14 lutego w fińskim Vuokatti.

Organizacja zawodów w aktualnej globalnej sytuacji jest wyzwaniem, ale dzięki dwóm silnym lokalnym komitetom organizacyjnym osiągnęliśmy coś, co posłuży co posłuży sportowi i sportowcom. W tym bilansie jest wiele elementów, które mają wpływ na całość. Nie uznajemy kompromisów w kwestii bezpieczeństwa zdrowotnego, ale chcemy zagwarantować rozwój ważnych dyscyplin sportowych z jednoczesnym uwzględnieniem realiów ekonomicznych – powiedział dyrektor wykonawczy Fińskiego Związku Narciarskiego Ismo Hämäläinen, cytowany przez oficjalną stronę FIS.

Warto zauważyć, że kompleks skoczni Salpausselkä będzie tej zimy areną kilku międzynarodowych konkursów. 23 i 24 stycznia odbędą się tam również konkursy Pucharu Świata mężczyzn, a w dniach 6-7 lutego zawita tam męski cykl FIS Cup (wtedy też odbędą się tam konkursy Pucharu Kontynentalnego w kombinacji norweskiej). – FIS Cup i Puchar Kontynentalny tuż przed Mistrzostwami Świata Juniorów dadzą nam możliwość zorganizowania całego tygodnia zmagań. Oczywiście będzie to spory wysiłek dla organizatorów i wolontariuszy, którzy zaledwie dwa tygodnie wcześniej zakończą pracę podczas Pucharu Świata, jednak mocno wierzymy w naszą kompetentną i zaangażowaną społeczność – podkreśla Juha Kolu, prezes klubu narciarskiego Lahden Hiihtoseura.

 

Program Mistrzostw Świata Juniorów Lahti 2021 (skoki narciarskie):

  • 10 lutego 2021 r. – konkurs indywidualny kobiet
  • 10 lutego 2021 r. – konkurs drużyn mieszanych
  • 11 lutego 2021 r. – konkurs indywidualny mężczyzn

Dokładny program imprezy pojawi się niebawem.

 

Bartosz Leja,
źródło: FIS

 

Dodaj komentarz