You are currently viewing Japończycy bez Kasaiego w Wiśle. Czy 48-latek powróci jeszcze do Pucharu Świata?
Noriaki Kasai (fot. Julia Piątkowska)

Japończycy bez Kasaiego w Wiśle. Czy 48-latek powróci jeszcze do Pucharu Świata?

Sezon zimowy 2020/2021 zbliża się wielkimi krokami. Swoje oficjalne składy kadr powołanych na inaugurację Pucharu Świata w Wiśle podały już prawie wszystkie reprezentacje, między innymi Japonia. W przyszły weekend na starcie zobaczymy szóstkę Japończyków. Na Malince nieobecny będzie jednak 48-letni weteran, Noriaki Kasai.

 

34. sezon Kasaiego na skoczni

Ryoyu Kobayashi Zakopane2019 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Japończycy bez Kasaiego w Wiśle. Czy 48-latek powróci jeszcze do Pucharu Świata?
Ryoyu Kobayashi (fot. Julia Piątkowska)

Inauguracja 42. sezonu Pucharu Świata mężczyzn po raz czwarty odbędzie się na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle, już w najbliższy weekend. Niestety z powodu pandemii na trybunach Malinki nie będą obecni kibice, którzy swoich faworytów będą mogli oglądać jedynie w telewizji. Na starcie zobaczymy ponad 60 zawodników w tym sześciu Japończyków. Będą to dla nich pierwsze międzynarodowe starty w sezonie 2020/2021. Przypomnijmy, że ze względu na obostrzenia związane z zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2, podopieczni Hideharu Miyahiry nie wzięli udziału w letnich zawodach Grand Prix i Pucharu Kontynentalnego w Wiśle.

Na starcie nowego sezonu niestety nie zobaczymy weterana skoków narciarskich, Noriakiego Kasaiego, który w tym roku nie dostał powołania do kadry narodowej. Dla 48-letniego Japończyka zeszła zima była jedną z najgorszych w dotychczasowej karierze, ponieważ ani razu nie udało mu się zapunktować w Pucharze Świata. Najlepszym wynikiem było 33. miejsce w niemieckim Klingenthal. Doświadczony skoczek nie zamierza jednak składać broni. - Myślę, że zbliżyłem się do poziomu porównywalnego z poziomem Pucharu Świata. Postaram się ponownie zyskać możliwość udziału w międzynarodowych zawodach. Taki mam plan - powiedział dość odważnie najstarszy indywidualny i drużynowy medalista olimpijski w historii skoków narciarskich wywiadzie dla japońskiego radia NHK. Dodajmy, że dla Kasaiego będzie to już 34. sezon w międzynarodowej stawce (wliczając w to jego start w mistrzostwach świata juniorów w 1988 roku), o ile oczywiście tej zimy będzie mu dane w takiej wystartować.

 

Sato i Kobayashi. Kto liderem?

DSC00817 - Japończycy bez Kasaiego w Wiśle. Czy 48-latek powróci jeszcze do Pucharu Świata?
Yukiya Sato (fot. Julia Piątkowska)

W ubiegłym sezonie zimowym Japończycy zajęli 6. miejsce w Pucharze Narodów, a najwyżej sklasyfikowanym skoczkiem był Ryoyu Kobayashi, który zajął 3. lokatę. Znakomitego i małomównego reprezentanta Kraju Kwitnącej Wiśni nie zabraknie na starcie sezonu również w tym roku. Zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2018/2019 latem kilkukrotnie stawał ostatnio na pierwszym stopniu podium w krajowych zawodach. 24-latek w zeszłorocznych zawodach w Wiśle uplasował się tuż za podium. 

Kolejnym zawodnikiem, który pojawi się na belce startowej w barwach Japonii  jest Yukiya Sato. 25-latek w ubiegłych sezonach notował ciągły postęp, jednak jego pierwsze zwycięstwo w Niżnym Tagile oraz kolejne w Sapporo dla wielu było pewnym zaskoczeniem. Warto wspomnieć, że pozostający do tej pory nieco w cieniu Ryoyu Kobayashiego skoczek, tego lata dobrze radził sobie w letnich mistrzostwach Japonii zdobywając dwa złote medale. Udało mu się wyprzedzić bardziej utytułowanego kolegę także w innych krajowych zawodach w Sapporo. Czy to właśnie on tej zimy będzie liderem kadry prowadzonej przez trenera Hideharu Miyahirę?

Swoich sił spróbują również Daiki Ito, Naoki Nakamura, Keiichi Sato oraz starszy z braci Kobayashi, Junshiro. Przypomnijmy, w zeszłym roku w zawodach drużynowych w Wiśle Japończycy zajęli 6. lokatę. W konkursie indywidualnym na skoczni im. Adama Małysza najwyżej z Japończyków uplasował się wspomniany Ryoyu Kobayashi (4. miejsce). Punktowali ponadto: 5. Daiki Ito, 10. Junshiro Kobayashi, 13. Naoki Nakamura, a także 17. Yukiya Sato. Wcześniej kwalifikacji nie zdołał przebrnąć jedynie Noriaki Kasai.

 

Skład reprezentacji Japonii na PŚ w Wiśle:

 • Ryoyu Kobayashi (3. miejsce w PŚ 2019/2020),
 • Yukiya Sato (13. miejsce w PŚ 2019/2020),
 • Daiki Ito (24. miejsce w PŚ 2019/2020),
 • Junshiro Kobayashi (30. miejsce w PŚ 2019/2020),
 • Keiichi Sato (34. miejsce w PŚ 2019/2020),
 • Naoki Nakamura (43. miejsce w PŚ 2019/2020).

 

Program PŚ w Wiśle:

 • 20 listopada 2020 r. (piątek):
  • 15:45 – trening oficjalny
  • 18:00 – kwalifikacje 
 • 21 listopada 2020 r. (sobota):
  • 15:00 – seria próbna
  • 16:00 – konkurs drużynowy 
 • 22 listopada 2020 r. (niedziela):
  • 15:00 – seria próbna
  • 16:00 – konkurs indywidualny

 

Emilia Kryzel,
źródło: www3.nhk.or.jp / informacja własna

 

Dodaj komentarz