You are currently viewing Kolejne zawody skoków odwołane. Na mistrzostwach Finlandii zabraknie… śniegu!
Skocznie w Taivalkoski. Zazwyczaj ze śniegiem nie ma tam problemu (fot. Taivalvaaran Hiihtokeskus)

Kolejne zawody skoków odwołane. Na mistrzostwach Finlandii zabraknie… śniegu!

Kolejne zawody jeszcze przed startem zimowego sezonu zostały odwołane! Do skutku nie dojdą mistrzostwa Finlandii w Taivalkoski zaplanowane na przyszły tydzień. Powód jednak, jak na Kraj Tysiąca Jezior, jest dość nietypowy.

 

W rywalizacji na średnim obiekcie HS-80 (K-73) w położonej w środkowej Finlandii miejscowości Taivalkoski, mieli wziąć udział fińscy skoczkowie i skoczkinie. W związku z tym, że reprezentanci Suomi wycofali się ze startu w Pucharze Świata w Wiśle (20-22 listopada), miało to być dla nich przetarcie przed kolejnymi pucharowymi weekendami. Finowie jednak w Taivalkoski nie wystartują.

Organizatorzy postanowili odwołać zaplanowane na 21 i 22 listopada zawody z powodu… niewystarczającej ilości śniegu, który miał pokryć zeskok obiektu. W związku z tym, że w tej części Finlandii panuje niespodziewanie wysoka jak na tę porę roku temperatura, włodarze skoczni nie są w stanie jej przygotować do zimowych prób. Ponadto w najbliższych dniach mają się tam pojawić opady deszczu, którego dodatkowo utrudniłyby prace.

Powodem odwołania rywalizacji nie jest zatem pandemia koronawirusa, ponieważ zaplanowany na te same dni Puchar Finlandii w narciarstwie biegowym dojdzie do skutku. Przygotowanie tras biegowych okazało się znacznie łatwiejsze niż prace na skoczni w Taivalkoski.

Przypomnijmy, że wcześniej jeden z włodarzy skoczni w fińskim Rovaniemi informował nas, że ze względu na zagrożenie wirusowe, zdecydowano się nie rozgrywać tradycyjnego listopadowego konkursu na śniegu na normalnej skoczni Ounasvaara (HS-100). Ponadto zaplanowany na połowę listopada konkurs skoków w szwedzkim Falun na skoczni Lugnet (HS-100), który miał zorganizować Norweski Związek Narciarski także nie został rozegrany. O odwołaniu krajowych zmagań poinformowali niedawno również Rosjanie. U naszych zachodnich sąsiadów nie odbędą się zaplanowane na 17-21 grudnia zawody Pucharu Rosji kobiet i mężczyzn na 100-metrowej skoczni w mieście Ufa. Powodem – niekorzystna sytuacja związana z pandemią.

 

Bartosz Leja,
źródło: Suomen Hiihtoliitto

 

Dodaj komentarz