You are currently viewing Koronawirus w austriackiej kadrze! Wśród zakażonych trener, Aschenwald i Schlierenzauer
Trener Andreas Widhoelzl i Gregor Schlierenzauer (fot. Julia Piątkowska)

Koronawirus w austriackiej kadrze! Wśród zakażonych trener, Aschenwald i Schlierenzauer

Już pierwsza seria testów na obecność koronawirusa w ramach zimowego Pucharu Świata przynosi zaskakujące wyniki. Okazuje się, że wirusem SARS-CoV-2 zarazili się Austriacy, a konkretnie trener Andreas Widhoelzl i skoczkowie Gregor Schlierenzauer i Philipp Aschenwald. Dlatego też w Ruce wystartuje rezerwowy skład z tego kraju.

 

Puchar Swiata Wisla 2020 kwalifikacje fot 59 - Koronawirus w austriackiej kadrze! Wśród zakażonych trener, Aschenwald i Schlierenzauer
Martin Hamann (fot. Julia Piątkowska)

Dla Austriaków sprawdził się czarny scenariusz dotyczący badań na obecność koronawirusa. Jako że fińscy organizatorzy zawodów w Ruce (w przeciwieństwie do komitetu organizacyjnego w Wiśle) wymagają od wszystkich uczestników negatywnego wyniku testu, który uprawnia do udziału w imprezie, tuż po zakończeniu Pucharu Świata w Wiśle każdy członek pucharowej karuzeli musiał przejść taki test.

Wyniki okazały się być mocno zaskakujące. Infekcji COVID-19 nabawili się trener reprezentacji Austrii Andreas Widhoelzl, jeden z jego asystentów Robert Treitinger, a także dwóch zawodników – Philipp Aschenwald i Gregor Schlierenzauer. Austriacy za pośrednictwem oficjalnej strony rodzimej federacji narciarskiej zapewniają, że przestrzegali wszystkich wytycznych związanych z reżimem sanitarnym, a mimo tego wyniki okazały się być pozytywne. Niewielkie objawy koronawirusa dotknęły Widhoelzla i Schlierenzauera, pozostała dwójka przechodzi chorobę bezobjawowo. Warto też dodać, że podczas weekendu w Wiśle, Austriacy (podobnie jak reprezentanci Polski), przebywali w innym hotelu niż pozostałe reprezentacje.

Puchar Swiata Wisla2020 konkurs.indywidualny fot 14 - Koronawirus w austriackiej kadrze! Wśród zakażonych trener, Aschenwald i Schlierenzauer
Andreas Widhoelzl (fot. Julia Piątkowska)

Mimo tego takie wyniki badań oznaczają, że cała ekipa, która wzięła udział w zawodach Pucharu Świata w Wiśle, nie wystartuje w kolejnych konkursach w fińskiej Ruce (27-29 listopada). W tym gronie są także: drugi zawodnik wiślańskich zmagań Daniel Huber, obrońca Kryształowej Kuli Stefan Kraft, a także Michael Hayboeck i Jan Hoerl. Do Finlandii uda się za to druga reprezentacja Austrii, wraz z trenerem Florianem Lieglem i asystentami Bjoernem Kochem i Alexandrem Diessem.

W tym czasie cała czwórka, która nabawiła się choroby, ale także pozostali członkowie zespołu, którzy uczestniczyli w wiślańskiej inauguracji Pucharu Świata, przejdą kwarantannę. Podjęte decyzje mają umożliwić większej części głównej grupy powrócić do rywalizacji już podczas Pucharu Świata w rosyjskim Niżnym Tagile (4-6 grudnia), a także przede wszystkim na mistrzostwa świata w lotach narciarskich w Planicy (10-13 grudnia).

- To porażka pod kątem naszych ambicji związanych z Pucharem Świata, ale bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich zaangażowanych osób jest w stu procentach na pierwszym planie. Obecnie sprawdzamy, czy ci sportowcy, którzy nadal mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa i ci, którzy nie wykazują żadnych objawów, będą mogli udać się w podróż na Puchar Świata w Niżnym Tagile. To wciąż otwarta kwestia. Za niespełna trzy tygodnie są też mistrzostwa świata w lotach w Słowenii. To jest obecnie nasz główny cel - powiedział dyrektor sportowy ds. skoków w Austriackim Związku Narciarskim, Mario Stecher.

 

Skład reprezentacji Austrii na PŚ w Ruce:

  • David Haagen,
  • Manuel Fettner,
  • Timon-Pascal Kahofer,
  • Clemens Leitner,
  • Markus Schiffner,
  • Marco Woergoetter.

 

Bartosz Leja,
źródło: oesv.at

 

Dodaj komentarz