You are currently viewing Rosjanie przymierzają się do budowy nowych skoczni w Niżnym Nowogrodzie
Wizualizacja nowych skoczni w Niżnym Nowogrodzie (fot. apn-nn.com)

Rosjanie przymierzają się do budowy nowych skoczni w Niżnym Nowogrodzie

Kolejne plany związane z rosyjską infrastrukturą narciarską wkroczą niedługo w fazę realizacji. Chodzi o kompleks skoczni w Niżnym Nowogrodzie, który będzie w sobie zawierał obiekty K-95 i K-125.

 

Pierwsze plany dotyczące modernizacji niszczejącego centrum narciarskiego pojawiły się w sezonie 2008/2009. Początkowo inwestycja miała ruszyć już w 2009 roku, jednak w kolejnych latach Rosjanom nie udawało się wcielić w życie istniejących w ich wyobraźni planów. Problemem były głównie kwestie finansowe połączone z nierozstrzygniętymi przetargami. Ostatecznie po wielu proceduralnych problemach, w Niżnym Nowogrodzie udało się wznieść 60-metrowy obiekt, który został oddany do użytku wiosną 2020 roku.

Teraz przed działaczami z miasta nad rzeką Wołgą kolejne wielkie wyzwanie w postaci budowy skoczni K-125 oraz K-95. Do tej pory w Niżnym Nowogrodzie największymi skoczniami były te o punktach konstrukcyjnych usytuowanych na 110. i 80. metrze. Od kilkunastu lat nie nadawały się jednak do użytku, a z czasem zaczęły popadać w ruinę. Budowa obiektów dostosowanych do współczesnych standardów Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) ma być sporą szansą dla wzrostu znaczenia narciarskiego centrum w niżnonowogrodzkim Parku Zwycięstwa.

O tym, że skocznie powstaną, lokalne media zostały poinformowane przez tamtejsze ministerstwo sportu. Ostateczny termin rozpoczęcia i finalizacji prac mamy poznać w 2021 roku. Szacunkowy koszt budowy dwóch największych skoczni w Niżnym Nowogrodzie wyniesie około 1,4 mld rubli (ok. 69,3 mln zł). Póki co ogłoszono już przetarg na budowę kolejki linowej, która będzie służyła przemieszczaniu się na górę obiektu. Na plany te, choć coraz bliższe realizacji, należy brać pewną poprawkę. Wszak już w 2016 roku zapewniano, że obiekty powstaną do końca 2018 roku. Do tej pory udało się jednak wznieść wyłącznie wspomnianą skocznie K-60.

Początkowo obiekty posłużą przede wszystkim do celów treningowych dla reprezentacji skoków narciarskich i kombinacji norweskiej. Będą też szansą na rozwój młodych adeptów narciarstwa w tym regionie. Możliwe jednak, że w przyszłości zagoszczą tam również międzynarodowe konkursy FIS.

 

Bartosz Leja,
źródło: niann.ru

 

Dodaj komentarz