You are currently viewing Znamy skład Polaków na Puchar Świata w Niżnym Tagile. Co z MŚ w lotach?
Maciej Kot i Jakub Wolny - w tle (fot. Julia Piątkowska)

Znamy skład Polaków na Puchar Świata w Niżnym Tagile. Co z MŚ w lotach?

Po drugim weekendzie Pucharu Świata w fińskiej Ruce, trener Michal Doležal podjął ostateczną decyzję dotyczącą składu Polaków na kolejne zawody w Rosji. Do Niżnego Tagiłu poleci sześciu Biało-Czerwonych jednak w mocno zmienionym składzie.

 

Na fińskiej Rukatunturi (HS-142) nasi reprezentanci radzili sobie bardzo dobrze. Najlepiej zaprezentował się Dawid Kubacki którego jednak nie zobaczymy w Rosji. Mistrz świata z 2019 roku wygrał kwalifikacje, a w obu konkursach indywidualnych zajął trzecie miejsce. Na starcie Pucharu Świata w Niżnym Tagile nie zobaczymy również Piotra Żyły, który w sobotnich zawodach uplasował się na drugim miejscu, ale dzisiaj oddał słabsze skoki i wylądował na 23. pozycji. Nie zobaczymy również Kamila Stocha, który w Ruce zajął dwunaste i siódme miejsce.  

Do Rosji nie polecą także Andrzej Stękała, który w sobotnim konkursie znalazł się tuż za pierwszą dziesiątką, jednak w niedzielę nie uzyskał awansu do drugiej serii. Bezpośrednio do Polski wróci także Klemens Murańka, który w pierwszych zawodach zajął dziewiąte miejsce, ale nie zakwalifikował się do drugiego.   

Jak ogłosił trener Michal Doležal, do Niżnego Tagiłu pod wodzą szkoleniowca Macieja Maciusiaka oraz Daniela Kwiatkowskiego i  Radka Židka jako jedyny ze skaczących w Ruce poleci Paweł Wąsek, który zajął 22. oraz 25 miejsce. Skład Biało-Czerwonych uzupełnią Jakub Wolny, Tomasz Pilch, Stefan Hula, Aleksander Zniszczoł, Maciej Kot. 

Spoglądając nieco dalej w przyszłość, w grudniowych mistrzostwach świata w lotach w Planicy występ zapewniony mają Dawid Kubacki, Piotr Żyła oraz Kamil Stoch. Najprawdopodobniej do Słowenii udadzą się też Klemens Murańka i Andrzej Stękała, którzy poza nieco słabszym niedzielnym startem, do tej pory pozytywnie zaskakiwali. Ostatnie, szóste miejsce w składzie może zająć skoczek, który najlepiej spisze się w przyszłym weekendzie w Rosji. Można zakładać, że do Planicy uda się pięciu lub sześciu naszych reprezentantów, a dopiero na miejscu po treningowych skokach Michal Doležal zdecyduje się wybrać konkursową czwórkę, która powalczy o medale. Dwójka rezerwowych ma też spore znaczenie w czasie pandemii koronawirusa i kolejnych przypadkach zakażeń wśród pucharowej karuzeli.

Przypomnijmy, że na ten moment Polacy zajmują drugie miejsce w klasyfikacji Pucharu Narodów, a najlepszym naszym skoczkiem w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata jest Dawid Kubacki, który zajmuje trzecie miejsce. Poza zwycięzcą 68. Turnieju Czterech Skoczni w pierwszej dziesiątce PŚ znajduje się Kamil Stoch oraz Piotr Żyła. Warto też dodać, że podczas czempionatu w lotach srebrnego medalu zdobytego przed dwoma laty w niemieckim Oberstdorfie bronić będzie Stoch.

 

Skład reprezentacji Polski na PŚ w Niżnym Tagile:

  • Paweł Wąsek (33. miejsce w PŚ 2020/2021),
  • Maciej Kot (37. miejsce w PŚ 2020/2021),
  • Stefan Hula (47. miejsce w PŚ 2020/2021),
  • Tomasz Pilch,
  • Jakub Wolny,
  • Aleksander Zniszczoł.

 

Emilia Kryzel,
źródło: PZN / informacja własna

 

Dodaj komentarz