You are currently viewing Rusza 86. Plebiscyt na Najlepszego Sportowca Polski 2020 roku. Kubacki i Stoch wśród nominowanych
Kamil Stoch i Dawid Kubacki (fot. Julia Piątkowska)

Rusza 86. Plebiscyt na Najlepszego Sportowca Polski 2020 roku. Kubacki i Stoch wśród nominowanych

Przegląd Sportowy oraz telewizja Polsat ogłaszają nową edycję Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski. Widzowie Polsatu Sport oraz internauci śledzący program inaugurujący 86. edycję Plebiscytu poprzez strony przegladsportowy.pl i polsatsport.pl poznali 15 nominowanych, spośród których zostanie wybrany Sportowiec Roku 2020. Gośćmi specjalnymi programu było pięcioro spośród nominowanych w tym roku sportowców: Jan Błachowicz, Jan-Krzysztof Duda, Michał Kwiatkowski, Natalia Maliszewska i Justyna Święty-Ersetic.

 

Laureatów 86. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2020 roku poznamy 9 stycznia 2021 roku podczas Gali Mistrzów Sportu. – W redakcji „Przeglądu Sportowego” co roku cieszymy się na ten moment i jednocześnie jesteśmy dumni, że możemy współtworzyć to prestiżowe wydarzenie. Dla najstarszej polskiej gazety, która w maju 2021 roku będzie świętować swoje 100-lecie, czas Plebiscytu jest zawsze świętem – powiedział redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego” Paweł Wołosik.

Pandemia wywróciła do góry nogami także kalendarz imprez sportowych, a Igrzyska Olimpijskie i piłkarskie Euro zostały przełożone na przyszły rok. Jednak życie nie znosi próżni i kibice biało-czerwonych mieli w tym roku wiele, często nieoczekiwanych, okazji do radości i świętowania trumfów swoich idoli. Dzisiaj prezentujemy sylwetki sportowców, którzy zdaniem redakcji Przeglądu Sportowego odnieśli największe sukcesy i najbardziej poruszyli kibicowskie serca. Uznaliśmy także, że dla podkreślenia wyjątkowości tego roku, zamiast tradycyjnej dwudziestki nominowanych będzie ich piętnaścioro. 86. Plebiscyt na Najlepszego Sportowca Polski czas zacząć! - zachęca do głosowania Wołosik.

- To był trudny rok dla świata sportu. Seryjnie odwoływane zawody i turnieje oraz zmagania przy pustych trybunach dały się we znaki zarówno kibicom, jak i samym sportowcom. Budujące jest natomiast to, że mimo tych wszystkich przeciwności rywalizacja o miano Sportowca Roku będzie niezwykle zacięta. Fantastyczne sukcesy naszych atletów dodały nam wszystkim otuchy i mam nadzieję, że za parę lat będziemy wspominać rok 2020 właśnie jako fantastyczny czas polskiego sportu, a nie rok pandemii - powiedział Marian Kmita, dyrektor ds. sportu Telewizji Polsat.

Nominowani w 86. Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Polski 2020 roku
(kolejność alfabetyczna)

 1. Jan Błachowicz (MMA)
 2. Jan-Krzysztof Duda (szachy)
 3. Magomedmurad Gadżijew (zapasy)
 4. Kajetan Kajetanowicz (rajdy samochodowe)
 5. Dawid Kubacki (skoki narciarskie)
 6. Michał Kwiatkowski (kolarstwo)
 7. Wilfredo Leon (siatkówka)
 8. Robert Lewandowski (piłka nożna)
 9. Natalia Maliszewska (short-track)
 10. Katarzyna Niewiadoma (kolarstwo)
 11. Kamil Stoch (skoki narciarskie)
 12. Iga Świątek (tenis)
 13. Justyna Święty-Ersetic (lekkoatletyka)
 14. Katarzyna Wasick (pływanie)
 15. Bartosz Zmarzlik (żużel)

 

Dawid Kubacki (skoki narciarskie) 

Mówi się, że najlepsze w 2020 roku będzie to, gdy w końcu się skończy. Katastrofy, konflikty,  pożary, epidemia i bankructwa jakby jednak nie dotyczyły naszego zawodnika. Popularny  „Mustaf” opowie kiedyś wnukom, że ten czas był dla niego przełomowy. Zresztą właśnie i ku  temu zrobił pierwszy krok – w okolicy świąt Bożego Narodzenia spodziewa się dziecka.  Wcześniej Kubacki został czwartym skoczkiem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, na co  zapracował aż dziesięcioma miejscami na podium w konkursach tego cyklu z rzędu! Chyba 

zresztą wszyscy pamiętamy, że jego kapitalna seria miała swój początek na Turnieju Czterech  Skoczni. Choć jechał tam po przeciętnym starcie sezonu, to w Niemczech i Austrii nie dał  rywalom szans. I tym samym został trzecim Polakiem – obok Adama Małysza i Kamila Stocha  – któremu udało się odnieść sukces w tej prestiżowej imprezie. Kubacki w 2020 wybudował  też dom. Do bycia w pełni mężczyzną brakuje mu więc już tylko posadzenia drzewa. Bo jeśli  chodzi o skoki, już dawno jest z niego kawał gościa. A zdaniem ekspertów stać go na jeszcze  więcej.

 

Kamil Stoch (skoki narciarskie) 

Skoczek, który jest jak wino. I chociaż w wieku 33 lat postanowił wreszcie zadowolić kibiców i  przygotować w Zakopanem galerię swoich trofeów, to na razie ani myśli przestawać dokładać  tam kolejnych skalpów. „Rakieta z Zębu” minionej zimy zajęła piąte miejsce w klasyfikacji  generalnej Pucharu Świata. I znów była w stanie latać jakby była prosto z fabryki. Stoch  pięciokrotnie stawał na podium i jego łączna suma takich osiągnięć wzrosła do aż 71. Ale nie  to było najważniejsze. Polak dwukrotnie wygrywał – w tym na Wielkiej Krokwi – i czyniąc to  w 2020 roku, został pierwszym w dziejach zawodnikiem, który zwyciężał w dziesięciu latach  kalendarzowych z rzędu. Tak o sobie nie mogli mówić dotąd najwięksi w historii. Tylko że  Stoch, na co pracuje od dawna, sam ma prawo czuć się członkiem tego grona. 2020 dla  naszego skoczka może być jeszcze piękniejszy. W połowie grudnia w Planicy odbędą się  mistrzostwa świata w lotach. Złoto tej imprezy to ostatni skalp, którego brakuje w jego  kolekcji. 

Jak co roku można głosować za pomocą tradycyjnych kuponów publikowanych codziennie w „Przeglądzie Sportowym” oraz w wybranych wydaniach dziennika „Fakt” oraz Fakt TV, online na stronach organizatorów (plebiscyt.przegladsportowy.pl i polsatsport.pl), a także poprzez SMS-y. Ostateczna kolejność dziesiątki najlepszych sportowców Polski mijającego roku zostanie ustalona w głosowaniu SMS-owym podczas Gali Mistrzów Sportu, która będzie transmitowana na antenie Polsatu. Telewizja Polsat będzie prezentować również na swoich antenach sylwetki nominowanych sportowców. Audytorem Plebiscytu jest firma EY Polska.

 

***
Idea Plebiscytu narodziła się w 1926 roku z inicjatywy ówczesnego redaktora naczelnego „Przeglądu Sportowego” Kazimierza Wierzyńskiego. Postanowiono, aby w plebiscycie czytelniczym wybierać corocznie dziesięciu najlepszych sportowców Polski, z których pierwszy zyska miano Sportowca Roku. Wśród zwycięzców Plebiscytu znaleźli się legendarni polscy atleci tworzący historię światowego sportu – zarówno bohaterowie 20-lecia międzywojennego, jak Halina Konopacka, Jadwiga Jędrzejowska, Janusz Kusociński, Wacław Kuchar czy Stanisław Marusarz, sławy powojenne – Irena Szewińska, Janusz Sidło, Ryszard Szurkowski, Władysław Kozakiewicz, Zbigniew Boniek, jak i współcześni herosi sportowych aren z Justyną Kowalczyk, Otylią Jędrzejczak, Adamem Małyszem, Robertem Lewandowskim, Anitą Włodarczyk, Kamilem Stochem, Bartoszem Kurkiem i Bartoszem Zmarzlikiem na czele.

***
Plebiscyt Przeglądu Sportowego jest drugim najstarszym tego typu konkursem na świecie – zaledwie rok wcześniej szwedzki dziennik Svenska Dagbladet zaczął przyznawać nagrody najlepszemu sportowcowi lub zespołowi roku. Nagrody te przyznawane są nieprzerwanie od 1925 roku.

 

informacja prasowa
Biuro Prasowe 
86. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2020 roku

 

Dodaj komentarz