You are currently viewing Kolejne ekipy odsłaniają karty przed MŚ w lotach (Norwegowie, Japończycy, Finowie, Amerykanie)
Daniel-Andre Tande (fot. Evgeniy Votintsev)

Kolejne ekipy odsłaniają karty przed MŚ w lotach (Norwegowie, Japończycy, Finowie, Amerykanie)

Już tylko trzy dni pozostały do rozpoczęcia Mistrzostw Świata w Lotach w Planicy. Jak wiadomo, impreza miała zostać pierwotnie rozegrana w marcu, jednak koronawirus pokrzyżował plany słoweńskich organizatorów. Znamy już składy większości ekip. Karty odsłonili m.in. Norwegowie, Japończycy, Finowie i Amerykanie, którzy wezmą udział również w konkursie drużynowym na Letalnicy (HS-240).

 

Norwegowie z liderem PŚ i obrońcą tytułu

Trener Norwegów Aleksander Stoeckl zdecydował, że w Planicy zaprezentuje się sześciu skoczków. Na czele ekipy norweskiej znalazł się kapitalnie dysponowany w tym sezonie lider Pucharu Świata Halvor Egner Granerud, który wygrał trzy ostatnie pucharowe konkursy i do Słowenii jedzie jako jeden z głównych faworytów do złota. Nie zabrakło miejsca również dla byłego rekordzisty świata w długości lotu Roberta Johanssona, który imponował formą szczególnie podczas rywalizacji w Niżnym Tagile, gdzie dwukrotnie stanął na podium. O obronę tytułu sprzed dwóch lat być powalczy także najprawdopodobniej Daniel Andre Tande, którego forma jak na razie pozostawia jednak wiele do życzenia. Szansę pokazania się na słynnej Letalnicy otrzymali również powracający do dobrej dyspozycji Marius Lindvik oraz solidny Johann Andre Forfang, także znany z zamiłowania do skoczni "mamucich". Skład uzupełnił debiutujący w imprezie tej rangi, wicemistrz świata juniorów Sander Vossan Eriksen. Dodajmy, że podczas kwalifikacji do zawodów indywidualnych, Norwegowie w przeciwieństwie do wszystkich innych ekip, będą mogli wystawić aż pięciu skoczków. Takie prawo przysługuje reprezentacji, w której znajduje się obrońca tytułu mistrzowskiego.

Skład reprezentacji Norwegii na MŚ w Lotach w Planicy:

 • Halvor Egner Granerud (1. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ), rekord życiowy: 240,0 m / Vikersund 2016
 • Robert Johansson (3. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ), rekord życiowy: 252,0 m / Vikersund 2017
 • Johann Andre Forfang (12. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ), rekord życiowy: 245,5 m / Vikersund 2017
 • Marius Lindvik (15. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ), rekord życiowy: 242,0 m / Tauplitz 2020
 • Sander Vossan Eriksen (22. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ), zadebiutuje w lotach
 • Daniel Andre Tande (34. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ), rekord życiowy: 243,5 m / Planica 2018

 

Żelazny skład Japończyków

W dobrze znanym kibicom sześcioosobowym składzie, na czempionat w Planicy udadzą się Japończycy. W roli lidera drużyny Hideharu Miyahiry wystąpi bardzo dobrze prezentujący się w tym sezonie Yukiya Sato. Trzon japońskiej ekipy stanowić będzie również zdobywca Kryształowej Kuli z sezonu 2018/2019 Ryoyu Kobayashi, będący aktualnie w nieco słabszej dyspozycji. Szansę występu otrzymali również Keiichi Sato, który niedzielny konkurs w Niżnym Tagile ukończył na znakomitej piątej pozycji, a także Junshiro Kobayashi, Naoki Nakamura i Daiki Ito. Po raz pierwszy od trzech MŚ w lotach w składzie Kraju Kwitnącej Wiśni zabraknie więc narciarskiego "weterana", Noriakiego Kasaiego, który jednak dostanie szansę startu w międzynarodowych zawodach najpewniej już podczas Pucharu Kontynentalnego w Engelbergu (27-28 grudnia). 

Skład reprezentacji Japonii na MŚ w Lotach w Planicy:

 • Yukiya Sato (4. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ), rekord życiowy: 232,0 m / Vikersund 2019
 • Keiichi Sato (13.miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ), rekord życiowy: 197,5 m / Tauplitz 2020
 • Ryoyu Kobayashi (19. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ), rekord życiowy: 252,0 m / Planica 2019
 • Junshiro Kobayashi (30. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ), rekord życiowy: 239,5 m / Planica 2018
 • Naoki Nakamura (42. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ), rekord życiowy: 219,0 m / Planica 2019
 • Daiki Ito (46. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ), rekord życiowy: 243,0 m / Vikersund 2017

 

Liczna ekipa Finów na Planicę

Na starcie Mistrzostw Świata nie zabraknie również nieobecnych w Rosji, a także wcześniej, na inaugurację sezonu w Wiśle reprezentantów Finlandii. Trener Janne Väätäinen zdecydował, że w Słowenii zaprezentuje się dwudziesty w pierwszym konkursie w Ruce Antti Aalto, który bez wątpienia jest największą nadzieją kibiców ekipy Suomi na solidny rezultat. W Słowenii polatają także aktualny letni mistrz kraju Niko Kytosaho, Andreas Alamommo, Jarkko Maatta, Eetu Nousianen oraz Arttu Pohjola.

Skład reprezentacji Finlandii na MŚ w Lotach w Planicy:

 • Antti Aalto (48. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ), rekord życiowy: 225,5 m / Tauplitz 2020
 • Niko Kytosaho, zadebiutuje w lotach
 • Andreeas Alamommo, rekord życiowy: 221,5 m / Planica 2018
 • Jarkko Maatta, rekord życiowy: 213,0 m / Planica 2015
 • Eetu Nousianen, rekord życiowy: 212,0 m / Oberstdorf 2019
 • Arttu Pohjola, rekord życiowy: 157,5 m / Tauplitz 2020

 

Team z Ameryki Północnej 

W akcji zobaczymy również Amerykanów oraz Kanadyjczyków, tworzących wspólnie "team północnoamerykański". Ci pierwsi, osłabieni brakiem Kevina Bicknera, który podjął decyzję o zawieszeniu sportowej kariery, wystąpią w Planicy w czteroosobowym składzie. Utworzą go: Casey Larsson, który w tym sezonie zdobył już punkty w drugim konkursie w Ruce, gdzie był 28., a także mniej doświadczeni Decker Dean, Patrick Gasienica i Andrew Urlaub. Kraj spod znaku Klonowego Liścia reprezentować będą z kolei dziewiąty w Wiśle Mackenzie Boyd-Clowes oraz Matthew Soukup.

Aktualizacja: Amerykanie poinformowali we wtorek, że ze startu został wycofany w ostatniej chwili 19-letni Andrew Urlaub.

Składy reprezentacji Stanów Zjednoczonych oraz Kanady na MŚ w Lotach w Planicy:

 • Casey Larsson (55. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ), rekord życiowy: 216,5 m / Vikersund 2017
 • Decker Dean, zadebiutuje w lotach
 • Patrick Gasienica, zadebiutuje w lotach
 • Andrew Urlaub, zadebiutuje w lotach
 • Mackenzie Boyd-Clowes (36. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ), rekord życiowy: 224,0 m / Planica 2016
 • Matthew Soukup, rekord życiowy: 203,0 m / Planica 2019

Chęć wzięcia udziału w tegorocznym czempionacie wyraziło aż 16 nacji. W niedzielnej rywalizacji drużynowej z kolei ma się zaprezentować 10 ekip. W Słowenii powinniśmy więc zobaczyć łącznie około 70 zawodników.

 

Łukasz Serba,
informacja własna

 

Dodaj komentarz