You are currently viewing Austriacy podali skład na MŚ w lotach. Zielone światło dla Krafta i Schlierenzauera
Stefan Kraft (fot. Julia Piątkowska)

Austriacy podali skład na MŚ w lotach. Zielone światło dla Krafta i Schlierenzauera

Po długim oczekiwaniu na poprawę stanu zdrowia i wyniki testów na obecność koronawirusa, Austriacy wybrali w końcu ekipę, która weźmie udział w mistrzostwach świata w lotach w Planicy. Zielone światło na występ w Słowenii dostali m.in. Stefan Kraft i Gregor Schlierenzauer, którzy wspominali o sporym osłabieniu po przejściu koronawirusa.

 

Osiem przypadków koronawirusa w ekipie austriackich skoczków mocno ograniczało wybór trenera Andreasa Widhoelzla. Tym bardziej, że chorobę COVID-19 objawowo przechodzili Stefan Kraft i Gregor Schlierenzauer. Do pewnego momentu wydawało się, że w Planicy wystartuje mocno rezerwowy austriacki skład. W ostatnich dniach sytuacja zaczęła się jednak poprawiać, a kolejną pozytywną informacją były negatywne wyniki testów u wszystkich skoczków, którzy zostali zainfekowani koronwirusem.

W reprezentacji Austrii na światowy czempionat w lotach znalazły się zatem największe gwiazdy, na czele ze Stefanem Kraftem i Gregorem Schlierenzauerem.  To właśnie ci dwaj skoczkowie najbardziej dotkliwie przeszli chorobę, co więcej pierwszy z nich po zarażeniu wirusem SARS-CoV-2 nie oddał jeszcze żadnego skoku. Dlatego też ich pobyt w Słowenii nie jest jednoznaczny z tym, że zostaną oni nominowani do czwórki, która wystartuje w czwartkowych kwalifikacjach. Wszystko zależy od formy zawodników.

Na tą nie powinni narzekać Philipp Aschenwald i Michael Hayboeck, którzy całkiem solidnie zaprezentowali się podczas inauguracji Pucharu Świata w Wiśle. Później jednak nie dane im było poskakać w zawodach. Poza tą czwórką, w składzie znaleźli się dwaj mniej doświadczeni zawodnicy, Clemens Leitner oraz Timon-Pascal Kahofer, którzy przyzwoicie spisali się w roli zastępców bardziej utytułowanych kolegów w Ruce.

O sporym pechu może mówić za to Daniel Huber, który w dwóch konkursach tej zimy stanął już na podium, jednak ze startu w mistrzostwach świata w lotach wykluczył go właśnie koronawirus, którego nabawił się podczas PŚ w Rosji.

 

Skład reprezentacji Austrii na MŚ w lotach w Planicy:

  • Philipp Aschenwald (35. miejsce w PŚ 2020/2021), rekord życiowy: 229,0 m / Tauplitz 2020
  • Michael Hayboeck (37. miejsce w PŚ 2020/2021), rekord życiowy: 241,5 m / Planica 2015
  • Clemens Leitner (38. miejsce w PŚ 2020/2021), rekord życiowy: 203,0 m / Tauplitz 2020
  • Timon-Pascal Kahofer (49. miejsce w PŚ 2020/2021), zadebiutuje w lotach
  • Stefan Kraft, rekord życiowy: 253,5 m / Vikersund 2017
  • Gregor Schlierenzauer, rekord życiowy: 243,5 m / Vikersund 2011

 

Spoglądając na dokonania Austriaków na skoczniach mamucich, trzeba przyznać że imponująco wygląda dorobek Stefana Krafta. Dwie małe Kryształowe Kule za Puchar Świata w lotach, trzynaście podium w zawodach PŚ na „mamutach” (w tym pięć zwycięstw), rekord świata w długości lotu, a do tego brązowy medal MŚ w lotach wywalczony przed czterema laty w Tauplitz. Znakomicie prezentują się także statystyki Gregora Schlierenzauera, który na swoim koncie ma trzy małe Kryształowe Kule, aż dziewiętnaście podiów w pucharowych lotach (w tym piętnaście zwycięstw), a także tytuł mistrza (Oberstdorf 2008) i wicemistrza świata (Planica 2010) w lotach. „Na papierze” to ci skoczkowie wyglądają najmocniej, pytanie jednak czy na mistrzowskie loty pozwoli im osłabiony wirusem organizm?

 

Bartosz Leja,
informacja własna

 

Dodaj komentarz