You are currently viewing Mistrzostwa Polski na dużej skoczni w Wiśle już 22 grudnia. Wystartują też kobiety!
Kinga Rajda (fot. Julia Piątkowska)

Mistrzostwa Polski na dużej skoczni w Wiśle już 22 grudnia. Wystartują też kobiety!

Tuż po zawodach Pucharu Świata w Engelbergu i konkursach Pucharu Kontynentalnego w Ruce, na dużej skoczni im. Adama Małysza w Wiśle Malince zostanie rozegrany konkurs świąteczny o mistrzostwo Polski. Po raz pierwszy w historii zmierzą się w nim nie tylko panowie, ale i panie. 

 

Wisla Malinka 2019 ATrybus 300x200 - Mistrzostwa Polski na dużej skoczni w Wiśle już 22 grudnia. Wystartują też kobiety!
Skocznia w Wiśle (fot. Anna Trybuś)

Jak dotąd coroczny konkurs świąteczny rozgrywany albo w Wiśle, albo w Zakopanem, miał miejsce 26 grudnia, czyli w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. W tym roku dwukrotnie przekładano termin czempionatu, najpierw na 23, a później na 22 grudnia. Pośpiech jest spowodowany tym, że polscy skoczkowie wcześniej wyruszają na inaugurację Turniej Czterech Skoczni do niemieckiego Oberstdorfu, gdzie będą musieli przejść obowiązkowe testy na obecność koronawirusa.

Dzięki zmianie terminu, w rywalizacji powinna wziąć udział cała krajowa czołówka, na czele z medalistami mistrzostw świata w lotach – Piotrem Żyłą, Andrzejem Stękałą, Kamilem Stochem i Dawidem Kubackim. Na starcie pojawią się najpewniej także wszyscy pozostali skoczkowie trzynastoosobowej kadry narodowej trenera Michala Doležala.

Ważnym wydarzeniem będzie także pierwszy w historii konkurs kobiet o mistrzostwo Polski na dużym obiekcie. Wcześniej Biało-Czerwone miały okazję rywalizować indywidualnie wyłącznie na obiekcie normalnym i średnim w Szczyrku. Tym razem pomiędzy kolejnymi seriami konkursowymi mężczyzn, zmierzą się także reprezentantki młodzieżowej kadry narodowej. W rywalizacji wezmą zatem udział podopieczne trenera Łukasza Kruczka na czele z Kingą Rajdą, czyli 28. zawodniczką Pucharu Świata w sezonie 2019/2020, a także aktualną letnią mistrzynią Polski ze skoczni normalnej, Joanną Szwab.

 

Program zawodów:

 • 22 grudnia 2020 r. (wtorek):
  • 12:00 – oficjalny trening,
  • 13:45 – oficjalny trening,
  • 14:45 – pierwsza seria konkursowa,
  • 16:00 – seria finałowa,
  • ceremonia dekoracji zwycięzców (miejsca 1-3).

 

Przypomnijmy, że początkowo konkurs świąteczny miał zostać rozegrany na Wielkiej Krokwi (HS-140) w Zakopanem, jednak w związku z pracami modernizacyjnymi związanymi z infrastrukturą wokół tego obiektu, zmagania przeniesiono na skocznię im. Adama Małysza (HS-134). – Wielka Krokiew jest w remoncie, przede wszystkim modernizowana jest wieża sędziowska. Ponadto włodarze brukują plac pod skocznią. Podczas zawodów świątecznych telewizja miałaby tam problem z realizacją transmisji, dlatego przeniesiono te zawody do Wisły – poinformował nas dyrektor wiślańskiego obiektu, Andrzej Wąsowicz.

 

 

Przed rokiem świąteczne mistrzostwa Polski w Wiśle zostały odwołane, ponieważ organizatorzy nie byli w stanie przygotować skoczni do zimowych warunków w trakcie panującej w Beskidach odwilży. Przed dwoma laty w konkursie odbywającym się w Zakopanem po złoty medal sięgnął Kamil Stoch, srebro wywalczył Dawid Kubacki, a brąz Stefan Hula.

Jak już wspomnieliśmy, polskie skoczkinie po raz pierwszy w historii powalczą o indywidualne medale na dużej skoczni. Aktualnymi mistrzyniami Polski z normalnego obiektu są Kinga Rajda i Joanna Szwab, które w lutym tego roku zajęły ex aequo pierwsze miejsce w Szczyrku. Na trzeciej pozycji uplasowała się Anna Twardosz.

 

Bartosz Leja,
źródło: PZN / informacja własna

 

Dodaj komentarz