You are currently viewing Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie z kibicami? Czy reżim sanitarny ulegnie zmianie?
Ceremonia otwarcia konkursu skoków w Oberstdorfie (fot. Julia Piątkowska)

Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie z kibicami? Czy reżim sanitarny ulegnie zmianie?

Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym przy częściowo zapełnionych trybunach? Organizatorzy czempionatu i Niemiecki Związek Narciarski nie wykluczają takiej możliwości i nadal trzymają się koncepcji z udziałem kibiców pod skocznią. Ostateczna decyzja będzie uwarunkowana sytuacją epidemiologiczną i obostrzeniami panującymi w Bawarii.

 

Z kibicami czy bez?

Choć trybuny nie będą mogły zostać całkowicie wypełnione, komitet organizacyjny czempionatu zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby choć część widzów mogło na żywo śledzić zmagania w Oberstdorfie. – Obecnie planujemy 2500 widzów na zawodach skoków narciarskich i 2000 na konkursach biegów narciarskich – mówi prezes Niemieckiego Związku Narciarskiego, Franz Steinle.

Organizatorzy czempionatu zapewniają również, że kibice nie będą musieli przechodzić testów na obecność koronawirusa, ani nie będą mieli obowiązku się szczepić. – Pragniemy umożliwić ludziom jak najlepsze przeżycie mistrzostw świata na żywo, jednak wiele rzeczy może się jeszcze zmienić w ciągu najbliższych sześciu lub siedmiu tygodni. Każdy powinien być zmotywowany do wsparcia i udziału w mistrzostwach świata – stwierdza dyrektor zarządzający czempionatem, Moritz Beckers-Schwarz.

Ostateczna decyzja dotycząca udziału kibiców w czempionacie ma zapaść najwcześniej pod koniec stycznia.

 

COVID-owa rzeczywistość w trakcie mistrzostw świata

Chaos jaki panował przez ostatnie dni w Oberstdorfie to kolejne w tym sezonie zamieszanie spowodowane niejasnymi przepisami dotyczącymi kwarantanny dla zakażonych zawodników i dla ludzi z ich najbliższego otoczenia. Kolejna taka sytuacja podczas MŚ w Oberstdorfie byłaby jeszcze większym skandalem.

Jednak dopóki Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) nie sprecyzuje zasad według, których trzeba postępować w przypadku pozytywnego wyniku na obecność koronawirusa, to nadal lokalne sanepidy będą podejmowały kluczowe decyzje. Nie obędzie się bez chaosu, niejasności i przede wszystkim nerwów, które będą towarzyszyły „pozytywnym” ekipom. Organizatorzy zapewniają, że postarają się wyciągnąć lekcję z ostatnich wydarzeń w trakcie trwania Turnieju Czterech Skoczni. Najważniejsze będzie zdrowie zawodników, a testy w trakcie mistrzostw będą prawdopodobnie wykonywane co około pięć dni.

Przed zawodami, trzeba będzie wykonać test ważny najpóźniej 48 godzin przed imprezą. Później powtórne testowanie planujemy organizować co 4-6 dni, rozpatrujemy jednak różne scenariusze całej koncepcji związanej z przeprowadzaniem testów. Postaramy się wziąć lekcję z wydarzeń, które wystąpiły podczas Turnieju Czterech Skoczni. Wszystko będziemy jednak musieli przedyskutować z lokalnymi władzami i specjalistami w zakresie ochrony zdrowia, ponieważ takie sytuacje są bardzo wrażliwe. W czasie pandemii poza aspektem sportowym najważniejsze będzie jednak bezpieczeństwo zdrowotne zawodników – mówi Florian Stern, sekretarz generalny komitetu organizacyjnego w Oberstdorfie, zapytany przez nas o tą kwestię podczas wirtualnej konferencji prasowej.

 

Weronika Brodowska, Julia Piątkowska
źródło: sport1.de / informacja własna

 

Dodaj komentarz