You are currently viewing TCS Ga-Pa: Przed nami noworoczny konkurs, czy Stoch przeskoczy Geigera w „generalce”? [LIVE]
Skocznie w Garmisch-Partenkirchen (fot. Anna Trybuś)

TCS Ga-Pa: Przed nami noworoczny konkurs, czy Stoch przeskoczy Geigera w „generalce”? [LIVE]

Czwartkowe kwalifikacje na Grosse-Olympiaschanze (HS-142) wyłoniły 50 zawodników, którzy zmierzą się w 25 pojedynkach systemu KO. W noworocznym konkursie Turnieju Czterech Skoczni w niemieckim Garmisch-Partenkirchen wystartuje siedmiu polskich skoczków, których czekają bardzo ciekawe rywalizacje. Czy Karl Geiger zdoła utrzymać prowadzenie w klasyfikacji generalnej? A może Niemca wyprzedzi najmocniejszy z Polaków, Kamil Stoch?

 

Program zawodów:

 • 31 grudnia 2020 r. (czwartek):
  • 11:45 – oficjalny trening
  • 14:00 – kwalifikacje
 • 1 stycznia 2021 r. (piątek):
  • 12:30 – seria próbna
  • 14:00 – konkurs indywidualny (TVP 1, TVP Sport, Eurosport 1, sport.tvp.pl, eurosportplayer.com)

Tekstowa relacja LIVE będzie dostępna na SkokiPolska.pl (poniżej) i na naszym Twitterze.

 

Czy Stoch przeskoczy Geigera?

stoch 300x200 - TCS Ga-Pa: Przed nami noworoczny konkurs, czy Stoch przeskoczy Geigera w "generalce"? [LIVE]
Kamil Stoch (fot. Jagoda Bodzianny)

Mało spektakularne kwalifikacje, które wygrał Austriak Philipp Aschenwald, a które finalnie i tak zostały odwołane. Pierwsza seria konkursu w Oberstdorfie również nie zachwycała, jednak pod względem sportowym finałowa runda była kwintesencją tego, czego oczekują kibice skoków narciarskich. Najmocniejszy z Polaków zaatakował miejsce na podium i ostatecznie uplasował się na jego drugim stopniu. Triumfował reprezentant gospodarzy i jednocześnie miejscowy bohater, Niemiec Karl Geiger. Skład konkursowego podium uzupełnił Norweg Marius Lindvik, który jednak w Ga-Pa nie wystartuje ze względu na ból zęba, przez który musiał się nawet poddać operacji.

Oczywiście jednym z najgorętszych tematów w Oberstdorfie była sprawa pozytywnego, a później negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa u Klemensa Murańki. Polscy skoczkowie początkowo wykluczeni z rywalizacji na Schattenbergschanze (HS-137) ostatecznie zostali do niej dopuszczeni, jednak napisaliśmy o tym wystarczająco, aby jak apelował sam Stoch, nie wracać już do tego tematu (chętnych odsyłamy do naszych artykułów z tagiem „afera covidowa”).

KarlGeiger Innsbruck2020 fot.JPiatkowska lot 300x200 - TCS Ga-Pa: Przed nami noworoczny konkurs, czy Stoch przeskoczy Geigera w "generalce"? [LIVE]
Karl Geiger (fot. Julia Piątkowska)

Drugą areną zmagań podczas 69. Turnieju Czterech Skoczni będzie duża skocznia olimpijska w Garmisch-Partenkirchen. Rywalizacja na Grosse-Olympiaschanze zakończy niemiecką część prestiżowego tournee. Do popularnego bawarskiego Ga-Pa w roli turniejowego lidera przybędzie wspomniany Geiger, który ma na swoim koncie 291,1 punktu. Bardzo niedużą stratą mają do niego drugi Stoch (288,3 pkt), a także trzeci Lindvik (285,2 pkt). Czołową szóstkę uzupełniają Halvor Egner Granerud (280,1 pkt), Markus Eisenbichler (274,3 pkt) oraz Stefan Kraft (273,6 pkt). Na wysokim siódmym miejscu plasuje się kolejny z Biało-Czerwonych, Andrzej Stękała.

Pełna klasyfikacja 69. TCS 2020/2021 >>>

Cały czas trwa też rywalizacja w Pucharze Świata, a turniejowe konkursy wliczają się oczywiście do klasyfikacji generalnej cyklu. Tej lideruje niezmiennie zwycięzca pięciu konkursów Granerud (650 pkt), przed drugim Eisenbichlerem (508 pkt) i trzecim Stochem (258 pkt). Czwarty jest kolejny z Polaków, Piotr Żyła (248 pkt), a ósmy Dawid Kubacki (221 pkt). Dodajmy też, że na czele Pucharu Narodów znajdują się Norwegowie (1596 pkt) przed Niemcami (1547 pkt) i Polakami (1348 pkt).

Pełna klasyfikacja i terminarz PŚ oraz PN 2020/2021 >>>

Halvor Egner Granerud fot.JuliaPiatkowska 300x200 - TCS Ga-Pa: Przed nami noworoczny konkurs, czy Stoch przeskoczy Geigera w "generalce"? [LIVE]
Halvor Egner Granerud (fot. Julia Piątkowska)

W czwartkowych treningach i kwalifikacjach w Garmisch-Partenkirchen pojawiło się 63 skoczków z 16 krajów. W porównaniu do stawki, która pojawiła się w Oberstdorfie, międzynarodowe grono zasilił drugi z Amerykanów, Decker Dean. Wśród zawodników walczących o kolejne punkty będzie oczywiście siedmiu Polaków. Wśród podopiecznych trenera Michala Doleżala, którzy jak informuje Polski Związek Narciarski szczęśliwie w komplecie otrzymali negatywne wyniki testu na koronawirusa, obok Stocha, Żyły, Kubackiego i Stękały, są także: Maciej Kot, Klemens Murańka i Aleksander Zniszczoł.

Czwartkowe oficjalne treningi w Garmisch-Partenkirchen, padły łupem Halvora Egnera Graneruda (134,5 m) oraz Dawida Kubackiego, który szybując 144 metry wylądował pół metra powyżej oficjalnego rekordu skoczni. W kwalifikacjach najlepszy okazał się już Słoweniec Anze Lanisek (139,0 m). Awans do konkursu pewnie wywalczyli wszyscy Polacy. 6. był Stoch, 8. Kubacki, 9. Stękała, 26. Murańka, 29. Kot, 39. Żyła, a 47. Zniszczoł. Teraz Biało-Czerwonych czekają ciekawe pojedynki systemu KO. Szczegóły poniżej.

 

 

10887183 869305876424589 8288869027000283013 o 300x200 - TCS Ga-Pa: Przed nami noworoczny konkurs, czy Stoch przeskoczy Geigera w "generalce"? [LIVE]
Garmisch-Partenkirchen - 'Grosse-Olympiaschanze' (fot. Julia Piątkowska)

Pogoda: Podczas piątkowego noworocznego konkursu w Ga-Pa temperatura powietrza osiągnie około -1°C, a opady śniegu są niewielce prawdopodobne. Prędkość wiatru osiągnie maksymalnie 1,4 m/s.

Areną zmagań w dzisiejszym konkursie będzie oczywiście Grosse-Olympiaschanze (K-125 / HS-142), której oficjalny rekord wynosi 143,5 metra. Na taką odległość podczas turniejowych zmagań szybował Simon Ammann (2010 r.) oraz Marius Lindvik (2020 r.) Żadnego z nich nie zobaczymy jednak dziś na starcie. Szwajcar odpadł w kwalifikacjach, a Norwega ze zmagań wykluczył ból zęba. Dodajmy, że na dużej skoczni olimpijskiej da się szybować dalej. Nieoficjalny rekord ustanowiony w treningu przez Norwega Andersa Jacobsena wynosi 145 metrów.

Przypomnijmy, że zeszłoroczne kwalifikacje do turniejowych zmagań w Ga-Pa wygrał Karl Geiger, a w czołówce znaleźli się także drugi Austriak Philipp Aschenwald oraz Japończyk Ryoyu Kobayashi i Słoweniec Peter Prevc (ex aequo na czwartym miejscu). W konkursie triumfował już Marius Lindvik, przed Karl Geigerem i Dawidem Kubackim, czyli późniejszym zdobywcą Złotego Orła.

 

Lista startowa noworocznego konkursu w Ga-Pa:

BIB zawodnik (kraj) zawodnik (kraj) BIB
26 Klemens Muranka (POL) Naoki Nakamura (JPN) 25
27 Mikhail Nazarov (RUS) Severin Freund (GER) 24
28 Markus Schiffner (AUT) Philipp Aschenwald (AUT) 23
29 Maciej Kot (POL) Richard Freitag (GER) 22
30 Bor Pavlovcic (SLO) Peter Prevc (SLO) 21
31 Gregor Deschwanden (SUI) Antti Aalto (FIN) 20
32 Martin Hamann (GER) Junshiro Kobayashi (JPN) 19
33 Pius Paschke (GER) Niko Kytosaho (FIN) 18
34 Moritz Baer (GER) Mackenzie Boyd-Clowes (CAN) 17
35 Cene Prevc (SLO) Vladimir Zografski (BUL) 16
36 Ziga Jelar (SLO) Daniel Huber (AUT) 15
37 Constantin Schmid (GER) Yukiya Sato (JPN) 14
38 Cestmir Kozisek (CZE) Robert Johansson (NOR) 13
39 Piotr Żyła (POL) Michael Hayboeck (AUT) 12
40 Daniel Andre Tande (NOR) Keiichi Sato (JPN) 11
41 Jan Hoerl (AUT) Johann Andre Forfang (NOR) 10
42 Domen Prevc (SLO) Andrzej Stękała (POL) 9
43 Artti Aigro (EST) Dawid Kubacki (POL) 8
44 Dominik Peter (SUI) Ryoyu Kobayashi (JPN) 7
45 Viktor Polasek (CZE) Kamil Stoch (POL) 6
46 Thomas Lackner (AUT) Karl Geiger (GER) 5
47 Aleksander Zniszczoł (POL) Stefan Kraft (AUT) 4
48 Evgeniy Klimov (RUS) Markus Eisenbichler (GER) 3
49 Sander Vossan Eriksen (NOR) Halvor Egner Granerud (NOR) 2
50 David Siegel (GER) Anze Lanisek (SLO) 1

 

Składy kadr (kwoty startowe):

 • Austria (7): Philipp Aschenwald, Michael Hayboeck, Daniel Huber, Jan Hoerl, Stefan Kraft, Thomas Lackner, Markus Schiffner.
 • Bułgaria (2): Vladimir Zografski.
 • Czechy (3): Roman Koudelka, Cestmir Kozisek, Viktor Polasek.
 • Estonia (2): Artti Aigro.
 • Finlandia (4): Antti Aalto, Niko Kytosaho.
 • Francja (2): Mathis Contamine, Valentin Foubert.
 • Japonia (5): Junshiro Kobayashi, Ryoyu Kobayashi, Naoki Nakamura, Keiichi Sato, Yukiya Sato.
 • Kanada (3): Mackenzie Boyd-Clowes, Matthew Soukup.
 • Niemcy (6+6): Moritz Baer, Markus Eisenbichler, Richard Freitag, Severin Freund, Karl Geiger, Martin Hamann, Kilian Maerkl, Pius Paschke, Luca Roth, David Siegel, Constantin Schmid, Andreas Wellinger.
 • Norwegia (6): Sander Vossan Eriksen, Johann Andre Forfang, Halvor Egner Granerud, Robert Johansson, Marius Lindvik, Daniel Andre Tande.
 • Polska (7): Maciej Kot, Dawid Kubacki, Klemens Murańka, Andrzej Stękała, Kamil Stoch, Aleksander Zniszczoł, Piotr Żyła.
 • Rosja (3): Evgeniy Klimov, Mikhail Maksimochkin, Ilya Mankov.
 • Słowenia (6): Ziga Jelar, Anze Lanisek, Bor Pavlovcic, Cene Prevc, Domen Prevc, Peter Prevc.
 • Stany Zjednoczone (2): Casey Larson, Decker Dean.
 • Szwajcaria (4): Simon Ammann, Gregor Deschwanden, Dominik Peter.
 • Włochy (2): Giovanni Bresadola.

 

Tekstowa relacja LIVE (Berkutschi):

 

Informacje z naszego Twittera:

 

Bartosz Leja,
informacja własna

 

Dodaj komentarz