You are currently viewing TCS Innsbruck: Przed nami konkurs na Bergisel. Kto zbliży się do Złotego Orła? [LIVE]
Skocznia Bergisel w Innsbrucku (fot. Julia Piątkowska)

TCS Innsbruck: Przed nami konkurs na Bergisel. Kto zbliży się do Złotego Orła? [LIVE]

Sobotnie kwalifikacje na Bergisel (HS-128) wyłoniły pojedynki systemu KO w trzecim konkursie Turnieju Czterech Skoczni w austriackim Innsbrucku. W rywalizacji weźmie udział cała polska siódemka na czele z trzecim zawodnikiem rundy kwalifikacyjnej Dawidem Kubacki, a także trzecim skocznie turniejowej klasyfikacji Kamilem Stochem. Kto opuści trzecią arenę tournee jako lider?

 

Program zawodów:

  • 3 stycznia 2021 r. (niedziela):
    • 12:00 – seria próbna
    • 13:30 – konkurs indywidualny (TVP 1, TVP Sport, Eurosport 1, sport.tvp.pl, eurosportplayer.com)

Tekstowa relacja LIVE będzie dostępna na SkokiPolska.pl i na naszym Twitterze.

 

Rusza austriacka część Turnieju

DawidKubacki Zakopane2020 fot.JuliaPiatkowska 300x200 - TCS Innsbruck: Przed nami konkurs na Bergisel. Kto zbliży się do Złotego Orła? [LIVE]
Dawid Kubacki (fot. Julia Piątkowska)

Triumf Niemca Karla Geigera w Oberstdorfie, a także zwycięstwo Dawida Kubackiego w Garmisch-Partenkirchen. Reprezentant Polski swoją wygraną w noworocznym konkursie okrasił dodatkowo rekordem skoczni. Tak zakończyła się rywalizacja w niemieckiej części 69. Turnieju Czterech Skoczni. Do Austrii w roli lidera klasyfikacji tego cyklu pojechał Norweg Halvor Egner Granerud, który po czwartym i drugim miejscu uzbierał 555 punktów. Drugie miejsce zajmuje Karl Geiger (551,0 pkt), a trzeci jest najwyżej sklasyfikowany z Polaków, Kamil Stoch (548,3 pkt), który z kolei plasował się do tej pory na drugiej i czwartej pozycji. Dodajmy, że po znakomitym starcie w Ga-Pa, w czołowej dziesiątce stawki mieszczą się ponadto czwarty Dawid Kubacki (546,4 pkt), siódmy Andrzej Stękała (527,0 pkt), a także dziesiąty Piotr Żyła (517,1 pkt). Można się spodziewać, że ta czwórka będzie stanowić o sile polskiej reprezentacji także w Innsbrucku. Na słynnej austriackiej skoczni Bergisel zaprezentują się ponadto Klemens Murańka, Maciej Kot i Aleksander Zniszczoł.

Klasyfikacja 69. TCS po dwóch konkursach i terminarz >>>

HalvorEgnerGranerud Wisla2020 fot.JuliaPiatkowska 300x200 - TCS Innsbruck: Przed nami konkurs na Bergisel. Kto zbliży się do Złotego Orła? [LIVE]
Halvor Egner Granerud (fot. Julia Piątkowska)

Przypomnijmy, że jednocześnie trwa narciarska batalia o punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W tej również prowadzi Granerud, który ma na swoim koncie już 730 punktów. Drugi jest Niemiec Markus Eisenbichler (544 pkt), a czołową trójkę uzupełnia Dawid Kubacki (321 pkt). Na czwartej pozycji plasują się ex aequo Kamil Stoch i Piotr Żyła (po 308 pkt).

Klasyfikacja i terminarz PŚ 2020/2021 oraz Puchar Narodów >>>

Rywalizacja po dwóch konkursach rozgrywanych w Niemczech, przeniosła się teraz do Austrii. Zawodników mają już za sobą dwie oficjalne serie treningowe na dużej skoczni w Innsbrucku, w których najlepsi okazali się Słoweniec Anze Lanisek (124,5 m) oraz Austriak Stefan Kraft (135,5 m). Najwyżej klasyfikowanymi Polakami byli w poszczególnych rundach Kamil Stoch (118,5 m / 6. miejsce) oraz Piotr Żyła (124,0 m / 3. miejsce) Kwalifikacje padły już łupem Halvora Egnera Graneruda (129,0 m), a trzeci był w nich Dawid Kubacki (128,0 m). Awans do konkursowych zmagań wywalczyli w nich także pozostali Biało-Czerwoni. 5. był Kamil Stoch (125,0 m), 8. Piotr Żyła (125,5 m), 13. Andrzej Stękała (124,0 m), 23. Aleksander Zniszczoł (119,0 m), 40. Klemens Murańka (114,5 m), a 47. Maciej Kot (112,5 m).

KarlGeiger Innsbruck2020 fot.JPiatkowska 300x200 - TCS Innsbruck: Przed nami konkurs na Bergisel. Kto zbliży się do Złotego Orła? [LIVE]
Karl Geiger (fot. Julia Piątkowska)

Naszych reprezentantów czekają dziś pojedynki systemu KO odpowiednio do zajmowanych lokat z: Austriakiem Timonem-Pascalem Kahoferem, Niemcem Constantinem Schmidem, Japończykiem Junshiro Kobayashim, Rosjaninem Evgeniyem Klimovem, Słoweńcem Zigą Jelarem, Japończykiem Keiichim Sato i Niemce Markusem Eisenbichlerem.

Wyniki sobotnich treningów >>>
Wyniki sobotnich kwalifikacji >>>

Niedzielny konkurs będzie przedostatnią prostą przed finałową batalią o Złotego Orła. Tutaj marzenia niektórych zostaną rozwiane, innych podtrzymane, a jeszcze inni znacząco zbliżą się do końcowego sukcesu. Na starcie niedzielnego konkursu jest 50 skoczków z 14 krajów. Są powroty, są też znaczące absencje. Nie zobaczymy na starcie Mariusa Linvika - Norwega ze startu wykluczył ból zęba, który skończył się interwencją chirurgiczną. Ze zmaganiami pożegnał się już także Roman Koudelka - Czech także przez przewlekłą kontuzję kolana prezentował w Niemczech fatalną dyspozycję. W Austrii nie skoczy także Danil Sadreev - u Rosjanina wykryto koronawirusa. Za to na starcie na Bergisel zaprezentowała się dodatkowa sześcioosobowa austriacka grupa krajowa, w gronie jest m.in. utytułowany Gregor Schlierenzauer.

KamilStoch Innsbruck2020 fot.JPiatkowska 1 300x200 - TCS Innsbruck: Przed nami konkurs na Bergisel. Kto zbliży się do Złotego Orła? [LIVE]
Kamil Stoch (fot. Julia Piątkowska)

Pogoda: Podczas niedzielnego konkursu temperatura w Innsbrucku wyniesie około 3°C, a niebo będzie częściowo zachmurzone, jednak wystąpienie opadów atmosferycznych jest mało prawdopodobne. Średnia prędkość wiatru może momentami dochodzić do 2,8 m/s.

Areną zmagań podczas trzeciego przystanku TCS będzie słynna Bergisel (K-120 / HS-128) w Innsbrucku. Jej oficjalny rekord wynosi 138 metrów. Na taką odległość podczas pucharowych (i turniejowych) zmagań w 2015 roku poszybował Michael Hayboeck i mimo że podparł swoją próbę, sędziowie punktowi przyznali Austriakowi wystarczająco wysokie noty za styl, aby uznać tę próbę za oficjalny rekord.

Przypomnijmy, że przed rokiem kwalifikacje w Innsbrucku padły łupem Norwega Mariusa Lindvika, drugi był Austriak Stefan Kraft, a trzeci Niemiec Karl Geiger. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był wówczas szósty Dawid Kubacki. W konkursie również wygrał Lindvik, Kubacki był drugi, a skład podium uzupełnił kolejny z "Wikingów", Daniel Andre Tande.

 

Lista startowa niedzielnego konkursu:

BIB zawodnik (kraj) zawodnik (kraj) BIB
26 Yukiya Sato (JPN) Ryoyu Kobayashi (JPN) 25
27 Maximilian Steiner (AUT) Niko Kytosaho (FIN) 24
28 Ziga Jelar (SLO) Aleksander Zniszczoł (POL) 23
29 Thomas Lackner (AUT) Markus Schiffner (AUT) 22
30 Mikhail Nazarov (RUS) Gregor Schlierenzauer (AUT) 21
31 Cene Prevc (SLO) Martin Hamann (GER) 20
32 Clemens Leitner (AUT) Antti Aalto (FIN) 19
33 Domen Prevc (SLO) Anze Lanisek (SLO) 18
34 Artti Aigro (EST) Mackenzie Boyd-Clowes (CAN) 17
35 Pius Paschke (GER) Robert Johansson (NOR) 16
36 Sander Vossan Eriksen (NOR) Michael Hayboeck (AUT) 15
37 Gregor Deschwanden (SUI) Johann Andre Forfang (NOR) 14
38 Evgeniy Klimov (RUS) Andrzej Stękała (POL) 13
39 Jan Hoerl (AUT) Daniel Andre Tande (NOR) 12
40 Klemens Murańka (POL) Keiichi Sato (JPN) 11
41 Severin Freund (GER) Philipp Aschenwald (AUT) 10
42 Vladimir Zografski (BUL) Peter Prevc (SLO) 9
43 Junshiro Kobayashi (JPN) Piotr Żyła (POL) 8
44 Simon Ammann (SUI) Karl Geiger (GER) 7
45 Decker Dean (USA) Stefan Kraft (AUT) 6
46 Constantin Schmid (GER) Kamil Stoch (POL) 5
47 Maciej Kot (POL) Markus Eisenbichler (GER) 4
48 Timon-Pascal Kahofer (AUT) Dawid Kubacki (POL) 3
49 Manuel Fettner (AUT) Daniel Huber (AUT) 2
50 Viktor Polasek (CZE) Halvor Egner Granerud (NOR) 1

 

Tekstowa relacja LIVE (Berkutschi):

 

Informacje z naszego Twittera:

 

Bartosz Leja,
informacja własna

 

Dodaj komentarz