You are currently viewing Mistrzostwa świata weteranów w skokach narciarskich w Niżnym Tagile odwołane!
Skocznie w Niżnym Tagile (fot. Anastasia Poryadina)

Mistrzostwa świata weteranów w skokach narciarskich w Niżnym Tagile odwołane!

Tegoroczne mistrzostwa weteranów w skokach narciarskich miały odbyć się w marcu w rosyjskim Niżnym Tagile, jednak pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany organizatorom. Rywalizacja "oldbojów" została przeniesiona na bliżej nieokreślony termin w 2022 roku ze względu na bezpieczeństwo zawodników.

 

Niestety niesłabnąca na sile pandemia koronawirusa nie sprzyja organizatorom wielu wydarzeń sportowych. W związku z obecną sytuacją odwołano już wiele konkursów związanych z sezonem letnim jak i zimowym. Teraz działacze zajmujący się przeprowadzaniem Międzynarodowych Mistrzostw Świata Weteranów w Skokach Narciarskich (IMC), wystosowali oficjalne pismo do niedoszłych organizatorów, czyli Rosyjskiej Federacji Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej.

Czytamy w nim o przeniesieniu czempionatu na następny rok, ponieważ przedstawiciele IMC obawiają się o zawodników i nie chcą narażać ich zdrowia organizując wielką imprezę podczas obecnej sytuacji na świecie. Warto zauważyć, że wielu z uczestników czempionatu to osoby starsze, na starcie nie brakowało choćby zawodników mających nawet 90 lat. A ten wiek znajduje się już w grupie podwyższonego ryzyka związanego z chorobą COVID-19. Problematyczna byłaby także kwestia kwarantanny, a także lockdownu, który obowiązuje w wielu państwach, który mógłby sprawić kłopoty uczestnikom zmagań czy to w Rosji, czy już po powrocie do swoich krajów.

Zimowe mistrzostwa świata weteranów odbywają się od 1990 roku, kiedy rywalizacja zawitała do amerykańskiego Lake Placid, a od kilku lat organizowana jest również letnia edycja. Przez kolejne lata impreza odbywała się także na polskich skoczniach - w 1995 i 2003 roku oldboje rywalizowali w Zakopanem, a w 2012 roku w Szczyrku. Po złote medale w MŚ weteranów sięgnęli między innymi tacy znani skoczkowie jak pięciokrotny medalista mistrzostw świata w lotach Martin Koch (Austria) oraz trzykrotny zdobywca Pucharu Świata Andreas Goldberger (obaj z Austrii). W poprzednich latach w tego typu imprezie startował również drugi co do ilości wygranych w Pucharze Świata,  Matti Nykänen, czy obecny trener austriackiej kadry, Andreas Widhölzl. Występu w imprezie w przyszłości nie wykluczył nawet sam Adam Małysz.

 

Emilia Kryzel,
źródło: skijumpingrus.ru / informacja własna

 

Dodaj komentarz