You are currently viewing Znamy skład reprezentacji Polski na PŚ w Zakopanem i PK w Innsbrucku!
Trener Michal Doležal (fot. Julia Piątkowska)

Znamy skład reprezentacji Polski na PŚ w Zakopanem i PK w Innsbrucku!

Sztab szkoleniowy polskiej kadry narodowej zdecydował, którzy skoczkowie wezmą udział w kolejnych zawodach Pucharu Świata w Zakopanem, a którzy udadzą się do Innsbrucka na zmagania w Pucharze Kontynentalnym. Trenerzy na czele z Michalem Doležalam zdecydowali też, że na Wielkiej Krokwi nie zostanie wykorzystana kwota narodowa. Większa liczba Biało-Czerwonych pokaże się za to podczas lutowych konkursów najwyższej ligi, które także odbędą się w Polsce.

 

Polacy bez grupy narodowej w Zakopanem

ZylaWolnyKubackiStoch Wisla2019 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Znamy skład reprezentacji Polski na PŚ w Zakopanem i PK w Innsbrucku!
Polscy skoczkowie (Żyła, Wolny, Kubacki, Stoch), fot. Julia Piątkowska

Przed polskimi skoczkami drugi (i nie ostatni) tej zimy weekend Pucharu Świata w ojczyźnie. Po raz pierwszy w tym sezonie zmierzą się jednak na Wielkiej Krokwi, która od wielu lat była areną wielkiego sportowego święta z tysiącami kibiców i Biało-Czerwonych flag. Realia pandemii koronawirusa sprawiają jednak, że Zakopane dołączy do miejsc, w którym zawody odbędą się bez udziału publiczności.

W międzynarodowym gronie nie zabraknie jednak najmocniejszej polskiej ekipy. Sztab szkoleniowy na czele z trenerem Michalem Doležalem wytoczą do narciarskiej batalii pod Tatrami najcięższe działa. W zmaganiach weźmie oczywiście udział Kamil Stoch, czyli zwycięzca tegorocznego Turnieju Czterech Skoczni i trzeci zawodnik klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, który w Zakopanem triumfował już pięciokrotnie. Nie zabraknie oczywiście także Dawida Kubackiego, który na swoim koncie ma jeden triumf na obiekcie im. Stanisława Marusarza. W gronie zawodników, którzy powinni stanowić o największe sile polskiej ekipy będą także Piotr Żyła i Andrzej Stękała.

Siedmioosobowy skład uzupełnią Jakub Wolny i Paweł Wąsek, czyli skoczkowie, którzy zyskali uznanie trenerów po solidnych startach w niemieckim Titisee-Neustadt. Ponadto do ekipy powraca Klemens Murańka, który po zakończeniu Turnieju Czterech Skoczni wrócił do domu, aby przywitać się z nowonarodzonym synem. Teraz zakopiańczyk zastąpi w składzie Aleksandra Zniszczoła, który został oddelegowany do zawodów Pucharu Kontynentalnego.

Dodajmy, że podczas piątkowych kwalifikacji (15 stycznia), polski sztab szkoleniowy zdecydował się nie wykorzystywać kwoty krajowej przysługującej Polsce jako gospodarzowi. Zamiast 13 zawodników, na starcie zobaczymy więc wspomniany 7 skoczków. Z przywileju gospodarza Biało-Czerwoni zamierzają skorzystać podczas kolejnego pucharowego weekendu w naszym kraju, który odbędzie się w dniach 12-14 lutego w Wiśle lub Zakopane (za odwołane zawody w chińskim Zhangjiakou).

Skład reprezentacji Polski na PŚ w Zakopanem (15-17 stycznia):

 • Kamil Stoch (3. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Dawid Kubacki (4. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Piotr Żyła (5. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Andrzej Stękała (14. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Jakub Wolny (34. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Paweł Wąsek (38. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Klemens Murańka (39. miejsce w PŚ 2020/2021).

 

Polska szóstka na drugą ligę w Innbsbrucku

8H7A8843 e1578076715881 300x200 - Znamy skład reprezentacji Polski na PŚ w Zakopanem i PK w Innsbrucku!
Maciej Kot (fot. Julia Piątkowska)

Podczas zbliżającego się weekendu, polscy skoczkowie będą rywalizować nie tylko na własnym podwórku. Inna szóstka Biało-Czerwonych uda się do austriackiego Innsbrucka, gdzie w dniach 16-17 stycznia zostaną rozegrane kolejne dwa indywidualne konkursy do klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego. Przypomnijmy, że niedawno zmagania zostały przeniesione z innej austriackiej skoczni im. Paula-Ausserleitnera (HS-142) w Bischofshofen, właśnie na słynną Bergisel (HS-128).

W międzynarodowej stawce zaprezentuje się także sześciu naszych zawodników. Zabraknie wśród nich Jakuba Wolnego i Pawła Wąska, czyli najwyżej sklasyfikowanych Polaków w drugoligowej "generalce" (odpowiednio 3. i 5. miejsce). Oni w tym czasie wezmą udział w pierwszoligowych zawodach w Zakopanem. Pod ich nieobecność o sile Biało-Czerwonej kadry powinni stanowić doświadczeni Maciej Kot i Stefan Hula, a także znacznie młodszy, jednak wielce utalentowany Tomasz Pilch, który ma za sobą całkiem udane konkursy FIS Cup w Zakopanem.

Bardzo solidnym wzmocnieniem ekipy powinien być również Aleksander Zniszczoł, który jeszcze w Titisee-Neustadt w pojedynczych próbach nawiązywał walkę z szeroką pucharową czołówką. Ponadto skład kadry uzupełnią dwa juniorzy z kadry młodzieżowej - Arkadiusz Jojko i Adam Niżnik.

Skład reprezentacji Polski na PK w Innsbrucku (16-17 stycznia):

 • Maciej Kot (10. miejsce w PK 2020/2021),
 • Tomasz Pilch (18. miejsce w PK 2020/2021),
 • Stefan Hula (27. miejsce w PK 2020/2021),
 • Arkadiusz Jojko,
 • Adam Niżnik,
 • Aleksander Zniszczoł.

 

źródło: PZN

 

Dodaj komentarz