You are currently viewing Granerud: „Muszę pogodzić się z tym, że nie wiem wystarczająco dużo o skokach”
Halvor Egner Granerud (fot. Julia Piątkowska)

Granerud: „Muszę pogodzić się z tym, że nie wiem wystarczająco dużo o skokach”

Halvor Egner Granerud nie zwalnia tempa. Aktualny lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata ma ponad dwieście punktów przewagi nad drugim Markusem Eisenbichlerem. Norweg po pierwszej serii konkursu w Lahti był liderem, jednak w drugiej serii w wyniku upadku przy skoku na odległość 137,5 metra, nie udało mu się utrzymać prowadzenia. – Jestem wkurzony – mówił po zawodach.

 

Lindvik Johansson fot.JuliaPiatkowska Zakopane2021 300x199 - Granerud: "Muszę pogodzić się z tym, że nie wiem wystarczająco dużo o skokach"
Marius Lindvik i Robert Johansson (fot. Julia Piątkowska)

Halvor Egner Granerud po pierwszym skoku na Salpausselce (HS-130) był liderem z ponad 10 punktową przewagą nad drugim Karlem Geigerem. Niestety, upadek w drugiej serii spowodował, że Norweg nie znalazł się nawet na podium. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nie krył swojej złości. Sam uważa, że za jego lądowanie odjęto mu za dużo punktów: – Mam teraz ochotę poprosić niektórych norweskich sędziów o przesłanie mi wiadomości i wyjaśnienie, dlaczego w ostatnim skoku odjęto mi 34 punkty za styl – dodał Norweg.

Granerud w wyniku upadku otrzymał po dwie noty 9 i 8,5 punktowe i jedną 8 punktową. Według przepisów w fazie lądowania można stracić maksymalnie 5 punktów, zaś za całkowity upadek aż 7. Norweg jednak był wyraźnie sfrustrowany oceną przez sędziów: – Widzę, jaki mam styl… Muszę tylko pogodzić się z tym, że nie wiem wystarczająco dużo o skokach narciarskich – skomentował lider klasyfikacji generalnej.

Norweg w wyniku upadku stracił aż 34 punkty z 60 możliwych do uzyskania, co w przeliczeniu na odległość daje niemal 19 metrów. Norwegowi do podium w konkursie zabrakło zaledwie 0,5 punktu a do zwycięstwa 2,4 punktu. Granerud z sześcioma wygranymi w obecnym sezonie wciąż stoi jednak przed wielką szansą, aby wyrównać norweski rekord pod względem liczby wygranych konkursów PŚ w jednym sezonie. Aktualnym liderem jest Roar Ljøkelsøy z siedmioma triumfami na koncie.

 

Skład Norwegii na Willingen Six

ThomasAasenMarkeng Wisla2019lot fot.JuliaPiatkowska 300x200 - Granerud: "Muszę pogodzić się z tym, że nie wiem wystarczająco dużo o skokach"
Thomas Aasen Markeng (fot. Julia Piątkowska)

Po konsultacji trenera Alexandra Stöckla i lekarza zespołu "Wikingów", Thomas Assen Markeng mimo zajęcia solidnego 19. miejsca w Lahti wróci do kraju, aby odbyć spokojny trening fizyczny. Markeng niedawno powrócił na najwyższy poziom po 13 miesiącach nieobecności po tym, jak doznał kontuzji więzadła krzyżowego przed świętami Bożego Narodzenia w 2019 roku. - Ważne jest, aby upewnić się, że jego kolano przyzwyczaiło się do obciążenia - ocenił trener kadry Norwegii. Celem zawodnika w tym sezonie jest światowym czempionat w Oberstdorfie, zaplanowany na przełom lutego i marca. - Po prostu muszę pomyśleć o mistrzostwach świata, ponieważ nie chcę mimowolnie robić Thomasowi tej przerwy, kiedy będą MŚ w Oberstdorfie. Dlatego teraz jestem trochę ostrożniejszy - dodał Stöckl.

W niemieckim turnieju Willingen Six weźmie udział pięciu Norwegów: Halvor Egner Granerud, Daniel Andre Tande, Johann Andre Forfang, Robert Johannson i Marius Lindvik.

 

Skład reprezentacji Norwegii na PŚ w Willingen:

 • Halvor Egner Granerud (1. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Robert Johansson (4. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Marius Lindvik (9. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Daniel Andre Tande (15. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Johann Andre Forfang (18. miejsce w PŚ 2020/2021).

 

Program PŚ w Willingen:

 • 29 stycznia 2021 r. (piątek):
  • 13:30 – oficjalny trening,
  • 15:45 – kwalifikacje.
 • 30 stycznia 2021 r. (sobota):
  • 15:00 – seria próbna,
  • 16:00 – konkurs indywidualny.
 • 31 stycznia 2021 r. (niedziela):
  • 14:45 – seria próbna,
  • 16:15 – konkurs indywidualny.

 

źródło: TV2/ skiforbundet.no

 

Dodaj komentarz