You are currently viewing Znamy skład polskich kadr na Mistrzostwa Świata Juniorów w Lahti [AKTUALIZACJA]
Kamila Karpiel i Anna Twardosz (fot. Julia Piątkowska)

Znamy skład polskich kadr na Mistrzostwa Świata Juniorów w Lahti [AKTUALIZACJA]

Wielkimi krokami zbliżają się Mistrzostwa Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym, które odbędą się nie jak pierwotnie zakładano w Zakopanem, a w fińskim Lahti. W rywalizacji wezmą też udział nasi reprezentanci w skokach narciarskich. Polski Związek Narciarski właśnie poinformował o składzie Biało-Czerwonych na tę imprezę.

 

Karpiel nadzieją na medal?

fis cup kobiet szczyrk 2021 2konkurs fot julia piatkowska 22 - Znamy skład polskich kadr na Mistrzostwa Świata Juniorów w Lahti [AKTUALIZACJA]
Nicole Konderla (fot. Julia Piątkowska)

Zarówno żeńska, jak i męska reprezentacja Polski na światowy czempionat juniorów będzie się składać z pięciu naszych reprezentantów. Wydaje się, że nieformalną liderką żeńskiej ekipy będzie Kamila Karpiel, czyli aktualna mistrzyni Polski, a także zawodniczka, która obok Kingi Rajdy najczęściej w karierze plasowała się w czołowej trzydziestce zawodów Pucharu Świata. Nieobecność Rajdy jest oczywiście podyktowana względami regulaminowymi – w konkursach skoków na MŚ Juniorów mogą brać udział zawodnicy, którzy w roku imprezy jeszcze nie ukończyli (lub nie ukończą) 20 roku życia. Dodajmy, że 19-letnia Karpiel ma już na swoim koncie dwa starty w juniorskim czempionacie. Trzy lata temu w szwajcarskim Kanderstegu była 47., a przed dwoma laty również w fińskim Lahti, zajęła już 17. lokatę. Rok temu ze względu na kontuzję kolana w konkursie indywidualnym w niemieckim Oberwiesenthal nie wystartowała.

Kolejną pod względem doświadczenia naszą reprezentantką w Kraju Tysiąca Jezior będzie Anna Twardosz. 19-latka, która od zeszłego sezonu regularnie pojawiała się w zawodach PŚ, wciąż czeka na swoje pierwsze punktowe zdobycze. Trzeba jednak przyznać, że jej staż w MŚ juniorów jest jeszcze większy niż ten, którym może się pochwalić Karpiel. Twardosz wystartowała w czterech imprezach tej rangi w latach 2017-2020. Najwyżej uplasowała się przed rokiem w Oberwiesenthal, gdzie zajęła 25. pozycję. Tam też w trzydziestce uplasowała się rówieśniczka dwóch już wymienionych skoczkiń, Nicole Konderla, która zajęła 29. miejsce. Ona też pojawi się w tym roku w Lahti.

Skład ekipy trenera Łukasza Kruczka w Finlandii uzupełnić miały dwie młodsze skoczkinie, dla których miałby to być debiut w MŚJ. Ostatecznie z tej dwójki zaprezentuje się tylko 16-letnia Wiktoria Przybyła, która również jest zawodniczką żeńskiej kadry narodowej. Mimo początkowej informacji Polskiego Związku Narciarskiego o starcie Natalii Słowik, ostatecznie trenująca w klubie AZS Zakopane 15-latka nie uda się wraz z kadrowiczkami do Lahti.

Skład reprezentacji Polski kobiet na MŚ Juniorów Lahti 2021:

  • Kamila Karpiel (ur. 2001 r.),
  • Nicole Koderla (2001),
  • Wiktoria Przybyła (2004),
  • Natalia Słowik (2005),
  • Anna Twardosz (2001).

 

Czy polscy juniorzy wyskoczą z drugiego szeregu?

MistrzostwaPolski Wisla2020 Panowie fot 27 - Znamy skład polskich kadr na Mistrzostwa Świata Juniorów w Lahti [AKTUALIZACJA]
Kacper Juroszek (fot. Julia Piątkowska)

Trener grupy młodzieżowej, Zbigniew Klimowski, również zabierze do Lahti pięciu podopiecznych. W jego ekipie będzie jeden zawodnik kadry narodowej, czyli 19-letni Kacper Juroszek. Skoczek z grupy kierowanej przez Michala Doležala w swoim sportowym dorobku ma już trzy juniorskie czempionaty, w których startował w latach 2018-2020. Najlepiej poszło mu w Oberwiesenthal, gdzie zameldował się na 27. lokacie.

Pozostała czwórka to już zawodnicy kadry młodzieżowej. 19-letni Mateusz Gruszka, który w juniorskich mistrzostwach wystąpił dwukrotnie, lepiej spisał się przed rokiem w Niemczech, gdzie zamknął finałową trzydziestkę. Wyżej od niego był ówczesny debiutant, obecnie 18-letni Adam Niżnik, który zameldował się na 23. pozycji. Zarówno dla 18-letniego Arkadiusza Jojko, jak i dla 17-letniego Jana Habdasa będzie to debiut w imprezie tej rangi.

Trzeba przyznać, że w składzie polskiej kadry mężczyzn na MŚ w Lahti trudno szukać faworytów do medali. Zarówno doświadczenie w imprezach wielkiej rangi, jak i dokonania nie są ich najmocniejszą stroną, jednak w tegorocznej imprezie juniorów bardzo prawdopodobne są niespodzianki. Przypomnijmy jednocześnie, że na medal mistrzostw świata zdobyty przez naszych reprezentantów, czekamy już siedem lat. Ostatnio w 2014 roku triumfował Jakub Wolny, po złoto sięgnęła wówczas także drużyna w składzie której obok Wolnego byli Krzysztof Biegun, Klemens Murańka i Aleksander Zniszczoł.

Skład reprezentacji Polski mężczyzn na MŚ Juniorów Lahti 2021:

  • Mateusz Gruszka (2001),
  • Jan Habdas (2003),
  • Arkadiusz Jojko (2002),
  • Kacper Juroszek (2001),
  • Adam Niżnik (2002).

 

Program Mistrzostw Świata Juniorów Lahti 2021 oraz aktualizowane na bieżąco składy kadr znajdziecie TUTAJ >>>

 

źródło: PZN

 

Dodaj komentarz