You are currently viewing Koronawirus na MŚ Juniorów w Lahti. Są zmiany w składzie jury zawodów
Kompleks skoczni Salpausselka w Lahti (fot. Julia Piątkowska)

Koronawirus na MŚ Juniorów w Lahti. Są zmiany w składzie jury zawodów

Jeszcze na dobre nie rozpoczęły się Mistrzostwa Świata Juniorów w fińskim Lahti oraz Vuokatti, a już są pierwsze efekty testów na obecność koronawirusa, które zostały przeprowadzone na miejscu. Okazuje się, że chorobę COVID-19 wykryto u ważnego przedstawiciela Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).

 

Światowy czempionat, który został przeniesiony z Polski (pierwotnie zawody miały się odbyć w Zakopanem) do Finlandii, rozpoczyna się już we wtorek. Jutro treningowe skoki na normalnym obiekcie Salpausselka (K-90 / HS-100) oddadzą skoczkowie i skoczkinie. Niestety widmo pandemii nie opuszcza także juniorskiego czempionatu. Już podczas obowiązkowych testów na obecność koronawirusa, które muszą przejść wszyscy uczestnicy imprezy, okazało się, że pozytywny wynik uzyskał delegat techniczny z ramienia FIS.

Zgodnie z protokołem imprezy związanym z reżimem sanitarnym, Franck Salvi (bo o nim mowa) przeszedł badania jeszcze przed dostaniem się do tzw. bańki utworzonej wyłącznie z osób biorących udział w tym wydarzeniu. Francuski działacz od razu po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu poddał się samoizolacji, aby nie stwarzać zagrożenia wystąpienia kolejnych zakażeń. Jego obowiązki w Lahti przejmie Austriak Christian Kathol, który pełnił tożsamą rolę podczas weekendowych zawodów FIS Cup w Lahti.

Na czym w rzeczywistości polegają zadania delegata technicznego podczas zawodów w skokach narciarskich? Jako przedstawiciel Międzynarodowej Federacji Narciarskiej dokonuje inspekcji skoczni przed każdymi zawodami i sprawdza, czy jej wymiary są zgodne z regulaminem. Już w czasie konkursu delegat techniczny razem ze swoim asystentem wchodzi w skład jury zawodów (w tym są także dyrektor zawodów z asystentem, kierownik zawodów, a także kontrolerzy sprzętu), które podejmuje kluczowe decyzje dotyczące przebiegu zmagań. Do takich należą choćby zmiany długości najazdu, przerwanie zawodów albo ich odwołanie ze względu na warunki atmosferyczne, czy też dyskwalifikacja zawodników za nieprzepisowy sprzęt lub inne naruszenia regulaminu.

W związku z tym, że Salviemu w podróży do Lahti towarzyszyła Kerstin Löscher pełniąca funkcję kontrolera sprzętu w zawodach kombinacji norweskiej kobiet, także i ona została odizolowana. Następstwem takiej decyzji lokalnych organów sanitarnych jest kolejna zmiana. Na czas obowiązkowej kwarantanny Niemki, jej funkcję przejmie Polka Renata Nadarkiewicz, która w ostatnich kilkunastu latach jest coraz bardziej znaczącą postacią w strukturach FIS i w zakresie kontroli sprzętu ma już wieloletnie doświadczenie choćby z zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich.

 

Bartosz Leja,
źródło: FIS / informacja własna

 

Dodaj komentarz