You are currently viewing Rosjanie podali składy na Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie [AKTUALIZACJA]
Rosyjscy medaliści MŚ juniorów pojadą na MŚ seniorów w Oberstdorfie (fot. Pepe Korteniemi)

Rosjanie podali składy na Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie [AKTUALIZACJA]

Coraz więcej sztabów szkoleniowych odsłania karty przed Mistrzostwami Świata w Oberstdorfie. Dzisiaj poznaliśmy składy żeńskiej i męskiej reprezentacji Rosji na tę imprezę. Sportowcy Sbornej wystartują podczas czempionatu pod flagą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. To pokłosie afery dopingowej w rosyjskim sporcie i decyzji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

 

Mikhail Nazarov Zakopane2021 fot.JuliaPiatkowska 300x200 - Rosjanie podali składy na Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie [AKTUALIZACJA]
Mikhail Nazarov (fot. Julia Piątkowska)

Rosjanie niejednokrotnie zaskakiwali swoimi decyzjami dotyczącymi składów kadr na ważne międzynarodowe imprezy. Nie inaczej było i tym razem. W ekipie trenera Evgeniya Plekhova na mistrzowską rywalizację w Oberstdorfie znalazło się sześciu zawodników. W tym gronie nie zabrakło Evgeniya Klimova, czyli jedynego Rosjanina który ma na swoim koncie triumf w zawodach Pucharu Świata. Mimo, że 27-latek ze względów dyscyplinarnych został na kilka tygodni wykluczony z zawodów Pucharu Świata, rodzima federacja dość szybko „przeprosiła” się ze swoim kluczowym zawodnikiem i umieściła go w składzie na mistrzostwa świata. W gronie nominowanych nie mogło również zabraknąć Mikhaila Nazarova, który podczas ostatnich zawodów elity w Zakopanem zanotował życiowy rezultat plasując się na 14. miejscu.

Skład reprezentacji Rosji uzupełnić mieli pierwotnie wyłącznie młodsi zawodnicy, którzy mają za sobą bardzo udane mistrzostwa świata juniorów w Lahti. W Finlandii Maksim Kolobov, Ilya Mankov, Mikhail Purtov oraz Danil Sadreev sięgnęli po brązowy medal w rywalizacji drużynowej. Zastanawiać mógł jednak brak bardziej doświadczonych zawodników, jak choćby Denisa Kornilova, który w Zakopanem po raz pierwszy od marca 2018 roku sięgnął po punkty Pucharu Świata, czy Romana Trofimova, który ma za sobą udane starty w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Klingenthal. Ostatecznie już dzień po oficjalnym ogłoszeniu składu, zrobiono w nim jedną zmianę. Kolobova zastąpił w nim Kornilov i to właśnie 34-latek, a nie 18-latek zaprezentuje się w Niemczech.

Zdecydowanie mniej zaskakujące wydają się być decyzje związane ze składem reprezentacji kobiet. Sborną w Oberstdorfie również będzie reprezentować sześć zawodniczek, wśród których pięć zdobyło już tej zimy punkty do klasyfikacji generalnej PŚ. Liderką ekipy trenera Romana Kerova będzie najbardziej doświadczona w całej grupie, 29-letnia Irina Avvakumova dla której będą to już piąte mistrzostwa świata w sportowej karierze.

Irina Avvakumova Frenstat fot.BartoszLeja 300x200 - Rosjanie podali składy na Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie [AKTUALIZACJA]
Irina Avvakumova (fot. Bartosz Leja)

W rosyjskiej reprezentacji kobiet będą też dwie byłe mistrzynie świata juniorek, czyli Sofia Tikhonova (z 2015 r.) i Anna Shpyneva (z 2019 r.), a także Irma Makhinia i Kristina Prokopieva, które tej zimy otworzyły już swój pucharowy dorobek. Szóstkę uzupełni Aleksandra Barantceva.

Reprezentanci Rosji wystartują w mistrzostwach świata w Oberstdorfie pod flagą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego jako reprezentacja Rosyjskiej Federacji Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej. To następstwo wieloletniego procederu łamania przepisów antydopingowych, po którego wykryciu Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) nałożyła na Rosję bezprecedensowe sankcję. Przypomnijmy, że 17 grudnia Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) podtrzymał tę decyzję i postanowił wykluczyć Rosję na dwa lata z udziału w największych sportowych imprezach rangi mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich.

Konsekwencją tych decyzji nie jest jednak zakaz startu rosyjskich sportowców, którzy nie mieli nic wspólnego z dopingowych procederem. W międzynarodowych imprezach najwyższej rangi, nie mogą oni jednak startować pod rosyjską flagą. W przypadku zwycięstwa reprezentanta tego kraju, w głośnikach nie zabrzmi też hymn Rosji, a hymn FIS.

 

Skład męskiej reprezentacji Rosji na MŚ w Oberstdorfie:

 • Evgeniy Klimov, (ur. 1994 r.)
 • Denis Kornilov (1986),
 • Ilya Mankov (2003),
 • Mikhail Nazarov (1994),
 • Mikhail Purtov (2002),
 • Danil Sadreev (2003).

 

Skład żeńskiej reprezentacji Rosji na MŚ w Oberstdorfie:

 • Irina Avvakumova (ur. 1991 r.),
 • Aleksandra Barantceva (2001),
 • Irma Makhinia (2002),
 • Kristina Prokopieva (2000),
 • Anna Shpyneva (2002),
 • Sofia Tikhonova (1998).

 

Bartosz Leja,
informacja własna

 

Dodaj komentarz