You are currently viewing Cztery Finki i czterech Finów na Oberstdorf. Czy pucharowa przerwa pomoże ekipie Suomi?
Antti Aalto (fot. Julia Piątkowska)

Cztery Finki i czterech Finów na Oberstdorf. Czy pucharowa przerwa pomoże ekipie Suomi?

Fiński Związek Narciarski ogłosił składy męskiej i żeńskiej ekipy Suomi na zbliżające się Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie. Kraj Tysiąca Jezior w Niemczech będzie reprezentować czterech skoczków oraz cztery skoczkinie. Czy będzie ich stać na nawiązanie walki choćby z bardzo szeroką czołówką?

 

Męska reprezentacja Finlandii prowadzona przez Janne Väätäinena odpuściła start w zawodach Pucharu Świata w Zakopanem, nie weźmie też udziału w ostatnich przed czempionatem zawodach w Rasnovie. Zawodnicy Suomi wraz ze swoim sztabem szkoleniowym skupili się na spokojnych przygotowaniach do najważniejszej imprezy sezonu, która odbędzie się na przełomie lutego i marca w Oberstdorfie. Czy jednak Finowie mogą liczyć na choćby jedno przyzwoite miejsce, które zasygnalizuje że ich skoki narciarskiej odbijają się od dna?

Wydaje się, że nadzieję na lokaty w czołowej trzydziestce, a może nawet dwudziestce dają dwaj zawodnicy. Mowa tu o 25-letnim Antti Aalto, który tej zimy najwyżej plasował się w Bischofshofen i Zakopanem, gdzie zajmował 19. lokaty. Jeszcze wyżej udało się zameldować 21-letni Niko Kytösaho, który jeszcze w grudniu w Engelbergu zanotował najlepszy wynik w karierze, plasując się na 18. miejscu. W ostatnich tygodniach ta dwójka jednak nie zachwycała, notując wyraźny regres formy. Stąd zapewne decyzja o wycofaniu się na pewien czas z międzynarodowych startów w celu odbudowania dyspozycji. W składzie Finów znalazł się też Eetu Nousiainen, który tej zimy wprawdzie w Pucharze Świata nie punktował, jednak na początku sezonu w drugoligowych zawodach Pucharu Kontynentalnego w Ruce udało mu się wskoczyć na trzeci stopień podium. Czteroosobową ekipę uzupełni najbardziej doświadczony w tym gronie 26-letni Jarkko Määttä, który jednak delikatnie mówiąc tej zimy sportową dyspozycją nie zachwyca.

Żeńska kadra Finlandii na nachodzące Mistrzostwa Świata także będzie czteroosobowa. Największy potencjał wciąż wydaje się kryć w najbardziej doświadczonej zawodniczce Suomi, 26-letniej Julii Kykkänen, która tej zimy trzykrotnie zdobywała już punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dwukrotnie sztuka ta udała się 24-letniej Jenny Rautionaho, która dokonała tego po raz pierwszy w dotychczasowej przygodzie z nartami. Trener Ossi-Pekka Valta zabierze do Niemiec także 25-letnia Susanna Forsström oraz 18-letnia Julia Tervahartiala. Dodajmy, że w przypadku Rautionaho i Tervahartiali będzie to debiut w zawodach tak wysokiej rangi.

 

Skład męskiej reprezentacji Finlandii na MŚ w Oberstdorfie:

  • Antti Aalto (ur. 1995 r.),
  • Niko Kytösaho (1999),
  • Jarkko Määttä (1994),
  • Eetu Nousiainen (1997).

Skład żeńskiej reprezentacji Finlandii na MŚ w Oberstdorfie:

  • Susanna Forsström (ur. 1995 r.),
  • Julia Kykkänen (1994),
  • Jenny Rautionaho (1996),
  • Julia Tervahartiala (2002).

 

Bartosz Leja,
źródło: hiihtoliitto.fi / informacja własna

 

Dodaj komentarz