You are currently viewing Pinkelnig powraca do PŚ po poważnym urazie, rezerwowy skład Austriaków na Rasnov
Eva Pinkelnig (fot. Julia Piątkowska)

Pinkelnig powraca do PŚ po poważnym urazie, rezerwowy skład Austriaków na Rasnov

Niezwykłą determinacją wykazuje się tej zimy Eva Pinkelnig. Austriacka skoczkini, która na początku grudnia na skutek upadku doznała bardzo groźnego urazu rozerwania śledziony, już w Rasnovie powróci do pucharowej rywalizacji.

 

Tuż po upadku 32-letniej Austriaczki w Seefeld wieści były bardzo niepokojące. Zawodniczka miała być w poważnym stanie i gdyby nie trzeźwe zachowanie osób ze sztabu szkoleniowego na czele z trenerem Romedem Moroderem, cała sytuacja mogła się zakończyć tragicznie. Pinkelnig została szybko przetransportowana do szpitala, gdzie natychmiastowo udzielono jej niezbędne pomocy lekarskiej. Nie obyło się interwencji chirurgicznej dokonanej jeszcze tego samego dnia.

Wówczas wydawało się, że bardzo mało prawdopodobne jest, aby zawodniczka z Dornbirn jeszcze tej zimy powróciła na skocznię. Jej zdolność regeneracji i wola walki okazała się jednak imponująca. Wydaje się jednak, że proces szybkiej rehabilitacji był okupiony ogromnym wysiłkiem fizycznym i psychicznym, o czym mogą świadczyć słowa samej zawodniczki. – Proszę zrozumieć, że przez najbliższe kilka tygodni nie będę mówić o tym, jak minęło mi kilka ostatnich tygodni i miesięcy i jak wyglądał proces tworzenia się mojej sportowej przyszłości – skwitowała.

Nieco ponad dwa miesiące po tym zdarzeniu, Pinkelnig znalazła się w składzie reprezentacji Austrii na zawody Pucharu Świata w rumuńskim Rasnovie. Zielone światło na start dali zawodniczce oczywiście lekarze, według których przebyty uraz wewnętrzny nie powinien przeszkadzać w aktywnym uprawianiu skoków narciarskich. Nie można zapominać, że tuż po upadku istniało nawet ryzyko, że trzecia zawodniczka PŚ 2019/2020 zakończy sportową karierę. Teraz staje nie tylko przed szansą powrotu do międzynarodowej rywalizacji, ale w przypadku udanych występów także znalezienia się w składzie na Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie

Dodajmy, że na próbę generalną przed światowym czempionatem, czyli na Puchar Świata w Rasnovie, trener Harald Rodlauer postanowił zabrać swoje najmocniejsze podopieczne. W tym gronie będzie oczywiście liderka klasyfikacji generalnej cyklu, 19-letnia Marita Kramer.

Spore zmiany zaszły z kolei w męskim składzie na zawody Pucharu Świata w rumuńskim Siedmiogrodzie. Trener Andreas Widhölzl, który kilka tygodni temu stwierdził, że batalia o miejsca w klasyfikacji generalnej cyklu nie jest już priorytetem (Austriacy przez dużą ilość absencji spowodowanej koronawirusem nie liczą się w walce o Kryształową Kulę, ani o podium „generalki”), zdecydował że w Rasnovie wystąpi skład mocno rezerwowy. Jego najmocniejsi podopieczni spędzą ostatnie dni przed Mistrzostwami Świata na regeneracji i spokojnych treningach w kraju.

 

Skład żeńskiej reprezentacji Austrii na PŚ w Rasnovie:

 • Marita Kramer (1. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Daniela Iraschko-Stolz (6. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Sophie Sorschag (12. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Chiara Hölzl (13. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Lisa Eder (17. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Eva Pinkelnig.

 

Skład męskiej reprezentacji na PŚ w Rasnovie:

 • Manuel Fettner (53. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Ulrich Wohlgenannt (61. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Daniel Tschofenig (71. miejsce w PŚ 2020/2021),
 • Niklas Bachlinger,
 • David Haagen,
 • Elias Medwed,
 • Marco Wörgötter.

 

Bartosz Leja,
źródło: ÖSV

 

Dodaj komentarz