You are currently viewing Niemcy podali składy na MŚ w Oberstdorfie i PŚ w Rasnovie
Niemieccy mistrzowie świata z konkursu mikstów, od lewej: Geiger, Althaus, Seyfarth, Eisenbichler (fot. Julia Piątkowska)

Niemcy podali składy na MŚ w Oberstdorfie i PŚ w Rasnovie

Trener Stefan Horngacher podjął decyzję związaną ze składem reprezentacji Niemiec na mistrzostwa świata w Oberstdorfie. Ekipę na światowy czempionat wybrał także szkoleniowiec żeńskiej kadry naszych zachodnich sąsiadów, Andreas Bauer. Trudno jednak w tych nominacjach doszukiwać się niespodzianek.

 

Żelazny skład Horngachera na Oberstdorf

Spoglądając na klasyfikację generalną męskiego Pucharu Świata, niemieckie nominacje do udziału w czempionacie wydają się być w pełni zrozumiałe. W Oberstdorfie wystartuje najmocniejsza piątka, na czele z Markusem Eisenbichlerem i Karlem Geigerem. Pierwszy z nich będzie bronił na dużej Schattenbergschanze (HS-137) tytułu mistrzowskiego zdobytego przed dwoma laty w Innsbrucku. Drugie miejsce zajął wówczas właśnie Geiger. On też w grudniu tej zimy wywalczył już jeden złoty medal podczas mistrzostw świata w lotach. Z brązowego krążka cieszył się wówczas… Eisenbichler.

Duet, który na początku sezonu zachwycał, w ostatnich tygodniach jednak wyraźnie przygasł. – Zakopane od początku było dla nas trudne. Właściwie w żadnym skoku treningowym, ani konkursowym nie potrafiliśmy poprawić naszych wyników – przyznaje austriacki szkoleniowiec Niemców, wspominając nieudany weekend na Wielkiej Krokwi. – Po dogłębnej analizie znaleźliśmy jednak kilka poprawek, które postaramy się wprowadzić w kolejnych zawodach w Rasnovie – dodaje.

Podczas ostatniego pucharowego weekendu przed światowym czempionatem, skład Niemców tradycyjnie nie ulegnie zmianie. W Rumunii zaprezentują się więc: wicelider klasyfikacji generalnej Markus Eisenbichler, a także Karl Geiger (10. miejsce w PŚ), Pius Paschke (16.), Martin Hamann (22.), Severin Freund (28.) oraz Constantin Schmid (31.). W mistrzostwach świata weźmie udział „żelazna” piątka, a kwestia udziału najniżej klasyfikowanego Schmida rozwiąże się po konkursach w Rasnovie.

 

Roszady w żeńskiej reprezentacji Niemiec

Na własnym terenie o czołowe lokaty zechcą z pewnością powalczyć także Niemki. W składzie ekipy trenera Andreasa Bauera na mistrzostwa świata znalazły się cztery zawodniczki stanowiące zazwyczaj trzon niemieckiej reprezentacji. Kibice naszych zachodnich sąsiadek największe nadzieje mogą wiązać z Kathariną Althaus, która plasuje się w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dwa lata temu to właśnie ona wywalczyła w Seefeld srebrny medal.

Ponadto Niemki w rywalizacji drużynowej (żeńskiej i w mikście) sięgnęły tam po złoto, a w składzie znalazły się wówczas także Juliane Seyfarth, Ramona Straub i Carina Vogt. Z tego grona w Oberstdorfie zabraknie jedynie Straub. Wystartuje za to dwukrotna indywidualna mistrzyni świata z Falun (2015) i Lahti (2017), czyli Vogt, a także Seyfarth. W składzie ekipy znalazła się też Anna Rupprecht. Co ciekawe mimo tego, że przed Seyfarth w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata znajdują się jeszcze dwie Niemki (Luisa Goerlich i Selina Freitag), to właśnie doświadczona 30-latka dostała jako pierwsza szansę startu w MŚ.

Szkoleniowiec niemieckich skoczkiń zastosuje jednak odmienną taktykę w ostatnich zawodach Pucharu Świata przed czempionatem w Oberstdorfie. – W trakcie najbliższego weekendu nasza drużyna się podzieli. Anna Rupprecht, Luisa Goerlich, Selina Freitag i Agnes Reisch pojadą do Rasnova. Druga część zespołu, czyli Katharina Althaus, Carina Vogt i Juliane Seyfarth odbędą w Garmisch-Partenkirchen wraz ze mną specjalne przygotowania do mistrzostw świata. Popracujemy tam nad motoryką i przygotujemy sprzęt, aby być gotowymi na Oberstdorf – wyjaśnił Bauer, który po weekendzie w Rasnovie wybierze piątą zawodniczkę, która uzupełni skład na MŚ.

 

Skład męskiej reprezentacji Niemiec na MŚ w Oberstdorfie:

 • Markus Eisenbichler,
 • Severin Freund,
 • Karl Geiger,
 • Martin Hamann,
 • Pius Paschke,
 • + Constantin Schmid (?)

Skład żeńskiej reprezentacji Niemiec na MŚ w Oberstdorfie:

 • Katharina Althaus,
 • Anna Rupprecht,
 • Juliane Seyfarth,
 • Carina Vogt,
 • + 1

 

Bartosz Leja,
źródło: DSV

 

Dodaj komentarz