You are currently viewing Trener Stöckl zdecydował. Znamy norweską szóstkę na mistrzostwa świata
Trener Alexander Stöckl (fot. Julia Piątkowska)

Trener Stöckl zdecydował. Znamy norweską szóstkę na mistrzostwa świata

Trener Alexander Stöckl po piątkowym konkursie w Rasnovie, podjął decyzję, którzy jego podopieczni wezmą udział w zbliżających się mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie. W Niemczech zaprezentuje się sześciu reprezentantów Norwegii, na czele z liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Halvorem Egnerem Granerudem.

 

LGP Wisla 2020 treningi 34 - Trener Stöckl zdecydował. Znamy norweską szóstkę na mistrzostwa świata
Anders Håre (fot. Julia Piątkowska)

Szkoleniowiec norweskiej drużyny już od pewnego czasu miał pięciu pewniaków, którzy mieli już zagwarantowany udział w światowym czempionacie. W tym gronie był oczywiście lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Halvor Egner Granerud, który tej zimy wygrał już jedenaście konkursów indywidualnych. W Niemczech będzie głównym faworytem do złota zarówno na dużej, jak i na normalnej skoczni. Do grona "Wikingów", którzy również mogą się liczyć w walce o medale można z powodzeniem zaliczyć Mariusa Lindvika, Roberta Johanssona i Daniela Andre Tande, którzy tej zimy także wygrywali już pucharowe zawody, a także stawali na podium.

Słabiej w porównaniu do poprzednich sezonów prezentuje się Johann Andre Forfang, jednak jego poziom jest na tyle solidny i stabilny, że może on być pierwszym rezerwowym podczas mistrzowskich zmagań w Oberstdorfie (w każdych kwalifikacjach i konkursie udział będzie mogło wziąć czterech Norwegów). Po zmaganiach w rumuńskim Rasnovie trener Stöckl  zdecydował, że szóstkę reprezentantów uzupełni 21-letni Anders Håre, dla którego w przeciwieństwie do bardziej doświadczonych kolegów, będzie to debiut w imprezie tej rangi.

Puchar Swiata Zakopane2021 2weekend 2konkurs fotJuliaPiatkowska 105 - Trener Stöckl zdecydował. Znamy norweską szóstkę na mistrzostwa świata
Halvor Egner Granerud (fot. Julia Piątkowska)

- Anders już na początku sezonu pokazał, że potrafi zdobywać punkty Pucharu Świata, a ostatnio dobrze radził sobie w Pucharze Kontynentalnym. Byłby dość pewną kartą, gdybyśmy musieli skorzystać z drugiego zawodnika rezerwowego - tłumaczy swoją decyzję austriacki szkoleniowiec "Wikingów". W norweskiej ekipie zabrakło więc Thomasa Aasena Markenga, czyli mistrza świata juniorów z 2019 roku, który po powrocie z długiej przerwy spowodowanej kontuzją, nadal nie jest w pełni sił i odczuwa dolegliwości w operowanym kolanie. Uznania sztabu szkoleniowego nie znalazł też Sander Vossan Eriksen, który w pucharowej "generalce" plasuje się tuż przed Håre.

Największe nadzieje norwescy kibice, jak i sztab szkoleniowy, pokładają jednak oczywiście w Granerudzie, który od początku sezonu jest w wybitnej formie i dominuje prawie na każdej pucharowej arenie. - Celem jak zawsze jest walka o medale w każdych zawodach. Już udowadnialiśmy, że jesteśmy w stanie tego dokonać. Zarówno indywidualnie, jak i jako drużyna jesteśmy silni i możemy sprostać naszym własnym oczekiwaniom - zapewnia Stöckl. Z pewnością Norwegowie będą chcieli wymazać z pamięci poprzedni światowym czempionat z 2019 roku. W Seefeld i Innsbrucku nie udało im się sięgnąć po medale ani w konkursach indywidualnych, ani w rywalizacji drużynowej mężczyzn. Jedynie w zawodach mikstów Andreas Stjernen i Robert Johansson wraz z Maren Lundby i Anną Odine Stroem zdołali wywalczył brązowe krążki.

 

Skład męskiej reprezentacji Norwegii na MŚ w Oberstdorfie:

  • Johann Andre Forfang (ur. 1995 r.),
  • Halvor Egner Granerud (1996),
  • Anders Håre (1999),
  • Robert Johansson (1990),
  • Marius Lindvik (1998),
  • Daniel Andre Tande (1994).

 

Bartosz Leja,
źródło: Skiforbundet.no

 

Dodaj komentarz