You are currently viewing Kamil Stoch: „Mam w sobie siłę i chęci. Zawsze będę chciał być najlepszy” [WIDEO]
Kamil Stoch (fot. Julia Piątkowska)

Kamil Stoch: „Mam w sobie siłę i chęci. Zawsze będę chciał być najlepszy” [WIDEO]

Zmagania na normalnej skoczni w Oberstdorfie nie były łatwe dla Kamila Stocha. 33-letni reprezentant Polski, który tydzień przed mistrzowską rywalizacją na Schattenbergschanze (HS-106) był drugi w Rasnovie, na pierwszym indywidualnym konkursie czempionatu zajął dopiero 22. miejsce. Sam zapewnia jednak, że wciąż czuje drzemiący w sobie potencjał. – Mam w sobie siłę i chęci. Zawsze będę chciał być najlepszy – zapewnia.

 

Dwa równe, ale nie najdalsze skoki na odległość 96 metrów dały Kamilowi Stochowi 22. miejsce w sobotnim konkursie w Oberstdorfie. Mimo tego, że tej zimy udowadniał już, że stać go na lokaty w czołowej trójce, okazuje się że jest to jeden z najsłabszych występów utytułowanego Polaka w mistrzostwach świata. Niżej plasował się tylko w 2009 roku w Libercu (24. miejsce) i w 2005 roku właśnie w Oberstdorfie (37. miejsce) na dużej skoczni.

Jak skoczek z Zębu ocenił pierwszy etap tegorocznego czempionatu? – Wolę już nie myśleć i nie kombinować. Każdy potrzebuje chwili oddechu i odpoczynku, zwłaszcza po takim konkursie, gdzie chciałoby się, żeby wszystko dobrze się potoczyło… A nic się dobrze nie potoczyło. Z drugiej strony to nie są pierwsze takie zawody, które przeżyłem i na pewno nie ostatnie. Podchodzę do tego już z większym dystansem. Emocje opadły i jestem gotowy do dalszej pracy – zapewnił. Przyznał też, że nie czuje znużenia mimo nie najlepszych wyników. – Nie dłuży mi się, bo wiem po co tutaj jestem. Z drugiej strony mamy też zajęte dni treningami, można korzystać też ze słońca i okoliczności przyrody i z różnych innych atrakcji, jakie między innymi dostarczył nam Piotrek podczas ceremonii.

Stoch był obecny na wczorajszej ceremonii wręczenia medali, podczas której jego reprezentacyjny kolega Piotr Żyła odebrał złoto. Mimo, że 34-letni skoczek z Ustronia podkreślał, że jest to medal, w który udział ma cała drużyna, Stoch stwierdził, że to właśnie popularny „Wiewiór” może z powodzeniem przypisać go przede wszystkim sobie. – To jest medal Piotrka. On sam sobie go wypracował i wywalczył. To tylko i wyłącznie jego nagroda za poświęcenie, serce i trudy włożone w to, żeby dojść tam, gdzie teraz jest. Natomiast to oczywiście wyznacznik dla całego zespołu, gdzie każdy z nas mógłby być jeśli wszystko się dobrze poukłada – ocenił.

Mistrz świata z 2013 roku z Val di Fiemme nie zamierza jednak składać broni i zapewnia, że cały czas tkwią w nim pokłady energii. – Uważam, że ambicje są potrzebne. Bez odpowiedniej motywacji, chęci samorozwoju i zdobywania jeszcze więcej, nic dobrego się nie zrobi. Jeśli chcesz być coraz lepszy, musisz mieć ku temu motyw i coś, co cię będzie napędzać. W dalszym ciągu uważam, że mogę się rozwinąć i skakać jeszcze lepiej. Zawsze będę chciał być najlepszy. Wiem, że nie zawsze to jest dla mnie dobre, ale… taki już jestem – mówi. – Cały sęk polega na tym, że jestem cały czas w okolicach pierwszej szóstki, a bardzo często w okolicach pierwszej trójki czy wygranej. Rzadko zdarza mi się być w trzeciej dziesiątce. To są tylko i wyłącznie sporadyczne błędy przy pracy. Mam świadomość potencjału jakim dysponuję – dodaje.

Przed skoczkami rywalizacja na dużej Schattenbergschanze (HS-137), na której do rozdania są wciąż dwa komplety medali, w rywalizacji indywidualnej (w piątek) i drużynowej (w sobotę). – Może nie jest to jeden z moich ulubionych obiektów, ale jeżeli jestem w dobrej dyspozycji to ten obiekt jest super. Wiadomo, że jeżeli jestem w złej dyspozycji, to żaden obiekt nie jest dla mnie miły, ani przyjemny. Uważam, że mam teraz wszystko co jest potrzebne, aby oddawać tutaj dobre skoki – skwitował.

Wszystko wskazuje na to, że po światowym czempionacie w Oberstdorfie, skoczków czekają jeszcze tylko dwa weekendy pucharowych lotów w słoweńskiej Planicy. Jak na końcówkę sezonu zapatruje się były rekordzista Letalnicy? – Mam w sobie siłę i chęci, ale szczerze powiem, że tęsknię za Planicą. Chciałbym sobie dobrze polatać i zrobię wszystko, żeby być tam w lepszej dyspozycji – podsumował.

 

 

informacja własna

 

 

Dodaj komentarz