You are currently viewing Nowa skocznia w Niżnym Nowogrodzie otwarta, imponujący rekord Kotika
Kirił Kotik w rekordowym skoku (fot. Egor Ulitin)

Nowa skocznia w Niżnym Nowogrodzie otwarta, imponujący rekord Kotika

Prawie rok po zakończeniu prac budowlanych na nowej 60-metrowej skoczni w rosyjskim Niżnym Nowogrodzie, dokonano uroczystego otwarcia obiektu. Podczas pokazowej serii znakomitą próbą na odległość 80 metrów popisał się 22-letni Kirił Kotik.

 

Nizny Nowogrod 2021 K60 fotMarinaKalinina 300x300 - Nowa skocznia w Niżnym Nowogrodzie otwarta, imponujący rekord Kotika
Nowa skocznia w Niżnym Nowogrodzie (fot. Marina Kalinina)

Kompleks skoczni w Niżnym Nowogrodzie od kilku dobrych lat był jednym wielkim placem budowy. Niszczejące obiekty K-110, K-80 i K-50 wedle planów miały być zastąpione nowoczesnym centrum narciarskim, na które mają się składać skocznie K-125, K-95 i K-60. Po wieloletnich przeszkodach proceduralnych, jeszcze w minionym roku udało się sfinalizować budowę 60-metrowej skoczni, która ma stanowić bazę treningową przede wszystkim dla dzieci i juniorów z obwodu niżnonowogrodzkiego.

Niestety obiekt nie mógł być od razu oddany do użytku, ponieważ na drodze stanęły ponownie problemy formalne, a następnie rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa. To, co nie udało się poprzedniej zimy, Rosjanie zrealizowali w tym sezonie. Po bardziej oficjalnej części uroczystości, na rozbiegu skoczni jako pierwszy pojawił się 70-letni Władimir Frołow, wielokrotny medalista mistrzostw Związku Radzieckiego, który dostąpił zaszczytu oddania na niej pierwszej próby.

Następnie w serii pokazowych skoków wzięli udział znacznie młodsi zawodnicy stanowiący bezpośrednie zaplecze rosyjskiej kadry narodowej na zawody Pucharu Świata. Pojawili się m.in. Iwan Łanin, Aleksander Sardyko oraz Kirił Kotik. I trzeba przyznać, że zaprezentowali się naprawdę solidnie, a odwagi nie zabrakło przede wszystkim... jury zmagań, które postanowiło "z pompą" otworzyć obiekt ustawiając dość wysoką belkę startową.

Najlepszym tego przykładem był aż 80-metrowy skok Kotika. Dodajmy, że 22-latek zdołał ustać niezwykle daleką jak na ten rozmiar skoczni próbę. Wystarczy dla porównania podać przykład 60-metrowych skoczni w austriackim Stams czy słoweńskim Žiri, gdzie i tak wyśrubowane rekordy wynoszą odpowiednio 71,5 i 65,5 metra.

W planach lokalnych działaczy, poza regularnymi treningami uczniów tamtejszej szkoły sportowej, jest organizacja na nowo otwartym obiekcie krajowych i regionalnych zawodów w skokach narciarskich dla dzieci poniżej 15. roku życia.

 

Relacja wideo z zawodów (rekordowy skok Kotika od 4:14)

 

Bartosz Leja,
źródło: skijumpingrus.ru / YouTube

 

Dodaj komentarz