You are currently viewing Maren Lundby nagrodzona Medalem Holmenkollen
Maren Lundby (fot. Julia Piątkowska)

Maren Lundby nagrodzona Medalem Holmenkollen

Po wielkim sukcesie, jakim zakończyły się dla Maren Lundby tegoroczne Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie, norweska skoczkini została uhonorowana Medalem Holmenkollen. To jedna z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych przez norweski Związek Promocji Narciarstwa już od 1895 roku.

 

Mimo tego, że dotychczasowe starty Maren Lundby w Pucharze Świata nie były tak dobre jak w poprzednich sezonach, podczas światowego czempionatu w Niemczech 26-letnia zawodniczka zanotowała imponujące odrodzenie. Z Bawarii wyjechała z kompletem czterech medali. Indywidualnie wywalczyła srebro na normalnej i złoto na dużej skoczni, a drużynowo sięgnęła po brąz w rywalizacji kobiecej, a także srebro w zawodach mikstów.

Warto dodać, że to nie wszystkie medalowe zdobycze i trofea utytułowanej skoczkini z Lillehammer. W swoim dorobku ma jeszcze m.in. mistrzostwo olimpijskie (PyeongChang 2018), mistrzostwo świata (Seefeld 2019), a także trzy wywalczone z rzędu Kryształowe Kule (w latach 2017-2020), czego dokonała jako jako druga w historii po Adamie Małyszu. Ponadto ma na swoim koncie dwa wygrane turnieje Raw Air, trzydzieści pucharowych zwycięstw i 62. podia. Nie bez znaczenia w decyzji kapituły były także działania Norweżki na rzecz równych szans kobiet w skokach narciarskich.

W związku z tymi ogromnymi sukcesami Maren Lundby została odznaczona Medalem Holmenkollen będącym najbardziej prestiżowym wyróżnieniem narciarskim przyznawanym w Norwegii. Podopieczna trenera Christiana Meyera jest dopiero trzecią skoczkinią, która została laureatką tej nagrody. Wcześniej tego zaszczytu dostąpiła jej rodaczka Anette Sagen (w 2015 r.) oraz Japonka Sara Takanashi (w 2017 r.). – To dla mnie bardzo wiele znaczy od kiedy wiem, że to właśnie skocznia w Oslo Holmenkollen była areną pierwszego konkursu Pucharu Świata kobiet na dużej skoczni. Sama już nie mogę się doczekać skoków na Holmenkollbakken następnej zimy – przyznała sama zawodniczka nawiązując do odwołania tegorocznego turnieju Raw Air na skutek pandemii koronawirusa.

- To ponownie potwierdza pozycję Maren, jako jednej z najlepszych norweskich sportsmenek i skoczkiń narciarskich na całym świecie. Widać to choćby po nazwiskach, które wcześniej otrzymały Medal Holmenkollen - chwali zawodniczkę dyrektor sportowy norweskich skoków, Clas Brede Braathen. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się także norweski biathlonista Johannes Thingnes Bø, niemiecki dwuboista klasyczny Johannes Rydzek oraz szwajcarski biegacz narciarski Dario Cologna. Przypomnijmy, że wcześniej odznaczenie to otrzymali także dwaj polscy skoczkowie, Adam Małysz (w 2001 r.) oraz Kamil Stoch (w 2015 r.).

 

Bartosz Leja,
źródło: Skiforbundet.no

 

Dodaj komentarz