You are currently viewing Znamy polską szóstkę na finału Pucharu Świata w Planicy
Polscy skoczkowie, od lewej: Żyła, Stękała, Stoch, Kubacki (fot. Julia Piątkowska)

Znamy polską szóstkę na finału Pucharu Świata w Planicy

Polski sztab szkoleniowy na czele z trenerem Michalem Doležalem, zdecydował którzy z Biało-Czerwonych będą reprezentować nasz kraj podczas finałowych zawodów Pucharu Świata w słoweńskiej Planicy. W zawodach lotów na słynnej Letalnicy w dniach 24-28 marca pojawi się łącznie sześciu polskich skoczków.

 

Jakub Wolny Oberstdorf2021 fot.JuliaPiatkowska 300x200 - Znamy polską szóstkę na finału Pucharu Świata w Planicy
Jakub Wolny (fot. Julia Piątkowska)

Już od zakończenia Mistrzostw Świata w Oberstdorfie i tuż po konkursach Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem, trwały spekulacje kto dołączy do czwórki „pewniaków” w polskim składzie na finał Pucharu Świata w Planicy. Nominacje mieli zapewnioną Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Andrzej Stękała, a przede wszystkim świeżo upieczony mistrz świata z normalnej skoczni, Piotr Żyła. 34-latek jest jednak od niedawna znany nie tylko jak złoty medalista z jednego z mniejszych obiektów, ale także jako specjalista od lotów narciarskich. Nie można zapomnieć, że podczas grudniowego czempionatu w lotach, to właśnie Żyła zajmując siódme miejsce okazał się najwyżej skalsyfikowanym z podopiecznych trenera Doležala. 248 metrowy rekord życiowy ustanowiony właśnie na słoweńskiej Letalnicy przed dwoma laty też jest świetnym dowodem na to, że skoczek z Ustronia będzie jednym z kandydatów do czołowych lokat podczas finałowych konkursów.

Przypomnijmy, że świetnie podczas zeszłorocznych MŚ w lotach spisywał się także Andrzej Stękała, który zajmując dziesiąte miejsce i będąc drugim ogniwem brązowej polskiej drużyny zanotował najlepszą jak do tamtej chwili imprezę w karierze. Nie można zapominać także o Kamilu Stochu, czyli ósmym zawodniku czempionatu i jednocześnie rekordziście Polski w długości lotu. Doświadczony polski zawodnik przed czterema laty na Letalnicy ustanowił rekord obiektu szybując aż 251,5 metra. Tym razem Stoch w Planicy powalczy o utrzymanie trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a być może o zaatakowanie drugiego miejsca zajmowanego przez Niemca Markusa Eisenbichlera. Pewne czteroosobowe grono uzupełnił piąty w pucharowej "generalce" Dawid Kubacki.

Mistrzostwa Swiata Oberstdorf2021 treningimezczyznHS106wieczor fotJuliaPiatkowska 9 - Znamy polską szóstkę na finału Pucharu Świata w Planicy
Klemens Murańka (fot. Julia Piątkowska)

Aż do dzisiaj nie było pewne, którzy skoczkowie dopełnią jednak sześcioosobowy skład Polski na Puchar Świata w Planicy. Mimo tego, że podczas weekendowych zawodów Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem, najwyżej sklasyfikowani byli w poszczególnych dniach Stefan Hula oraz Maciej Kot (obaj zajmowali szóste miejsce), sztab szkoleniowy po treningach na Wielkiej Krokwi zdecydował się postawić na sprawdzoną dwójkę. Ty samym na słoweńskim "mamucie" polatają także Jakub Wolny i Klemens Murańka, którzy podobnie jak ich czterech bardziej utytułowani koledzy mieszczą się w czołowej trzydziestce klasyfikacji generalnej PŚ. Na tę chwilę mieliby więc zapewniony start w ostatnim, zaplanowanym na 28 marca konkursie, w którym weźmie udział najlepsza trzydziestka sezonu obecna na miejscu.

Nie możemy jednak zapominać, że w Słowenii skoczków czeka aż pięć dni rywalizacji. Już w środę (24 marca) zawodnicy przetestują ogromną Letalnicę (HS-240) podczas oficjalnych treningów, a w kwalifikacjach powalczą o awans do czwartkowego konkursu. Zaplanowane na 25 marca popołudniowe zawody indywidualne zastąpią jeden z odwołanych konkursów w norweskim Vikersund. W piątek (26 marca) międzynarodowe grono czeka powtórka z rozrywki, czyli kolejne kwalifikacje i konkurs indywidualny. W sobotę (27 marca) zawodnicy zmierzą się w rywalizacji drużynowej. W niedzielę (28 marca) nadejdzie czas na finał Pucharu Świata w sezonie 2020/2021 i ostatnie zawody indywidualne, w których weźmie udział wspomniana najlepsza trzydziestka. Później odbędzie się uroczysta ceremonia, podczas której dużą Kryształową Kulę odbierze Norweg Halvor Egner Granerud. Nie jest jednak wiadome, kto wywalczy małą Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji lotów. O tym zdecydują właśnie trzy indywidualne konkursy na Letalnicy.

 

Skład reprezentacji Polski na PŚ w Planicy:

 • Kamil Stoch (3. miejsce w PŚ 2020/2021), rekord życiowy: 251,5 m
 • Dawid Kubacki (5. miejsce w PŚ 2020/2021), rekord życiowy: 236,5 m
 • Piotr Żyła (7. miejsce w PŚ 2020/2021), rekord życiowy: 248,0 m
 • Andrzej Stękała (15. miejsce w PŚ 2020/2021), rekord życiowy: 235,0 m
 • Jakub Wolny (27. miejsce w PŚ 2020/2021), rekord życiowy: 237,5 m
 • Klemens Murańka (28. miejsce w PŚ 2020/2021), rekord życiowy: 221,5 m

 

Program PŚ w Planicy:

 • 24 marca 2021 r. (środa):
  • 14:00 – oficjalny trening,
  • 16:30 – kwalifikacje.
 • 25 marca 2021 r. (czwartek):
  • 14:00 – seria próbna,
  • 15:00 – konkurs indywidualny (dodatkowy),
 • 26 marca 2021 r. (piątek):
  • 13:30 – kwalifikacje,
  • 15:00 – konkurs indywidualny.
 • 27 marca 2021 r. (sobota):
  • 09:00 – seria próbna,
  • 10:00 – konkurs drużynowy.
 • 28 marca 2021 r. (niedziela):
  • 09:00 – seria próbna,
  • 10:00 – konkurs indywidualny.

 

Bartosz Leja,
źródło: PZN

 

Dodaj komentarz