You are currently viewing Słoweński specjalista od „drugiej ligi” kończy karierę. Zostanie jednak przy skokach
Rok Justin (fot. Julia Piątkowska)

Słoweński specjalista od „drugiej ligi” kończy karierę. Zostanie jednak przy skokach

Słoweniec Rok Justin podjął decyzję o zakończeniu sportowej kariery. 27-latek po raz ostatni w roli profesjonalnego skoczka zaprezentuje się przed własną publicznością, w najbliższy weekend w Planicy.

 

Podopieczny Roberta Hrgoty nosił się z zamiarem zawieszenia nart na kołku już w minionym sezonie, jednak po namyśle postanowił zmienić zdanie. Skoczek znany przede wszystkim z solidnych skoków w zawodach Pucharu Kontynentalnego zapewnia, że po raz drugi nie zmieni swojej decyzji, a podczas finału sezonu na słynnej Letalnicy zamierza przede wszystkim dobrze się bawić.

Już w poprzednim sezonie myślałem o zakończeniu kariery, jednak zmieniłem zdanie. Bardzo chciałem wystąpić na Mistrzostwach Świata w Oberstdorfie. Niestety nie udało się. Moje wyniki były coraz gorsze, a dodatkowo zachorowałem na koronawirusa. Podczas sobotniej rywalizacji pojawię się na skoczni po raz ostatni, a potem wycofam się ze sportu – poinformował Justin.

27-latek słoweńskiej kadr B ujawnił, że po zakończeniu kariery skoczka będzie kontynuował współpracę z firmą Petera Slatnara, która zajmuje się produkcją sprzętu narciarskiego. – Po odejściu z zawodowego sportu zależało mi tym, żeby dostać stałą pracę. W firmie Slatnara jestem zatrudniony już od dwóch lat, teraz współpraca będzie kontynuowana. Wcześniej pracę musiałem łączyć z karierę skoczka i studiowaniem, a teraz skupię się tylko na pracy – powiedział.

Kariera Roka Justina nie była obfita w wielkie sukcesy. Słoweniec zadebiutował w Pucharze Świata w sezonie 2012/13, występem na rodzimym obiekcie w Planicy. Nie udało mu się jednak zakwalifikować do konkursu głównego. Nie musiał on jednak długo czekać na swoje pierwsze pucharowe punkty. Stało się to sezon później w Engelbergu, gdzie w jednym z konkursów zajął wysokie 16. miejsce. Kolejne zdobył jednak dopiero podczas rywalizacji w Zakopanem w sezonie 2014/15. Przez całą karierę Justin zgromadził łącznie 72 punkty, z czego 52 w swoim najlepszym sezonie 2019/20, w którym zajął 40. miejsce w klasyfikacji generalnej.

O ile w zawodach najwyższej rangi 27-latkowi nie wiodło się najlepiej, w przypadku występów w Pucharze Kontynentalnym jego sytuacja wyglądała dużo lepiej. Przez całą karierę udało mu się odnieść w tym cyklu aż dziewięć pucharowych zwycięstw, łącznie 15-krotnie stając na podium. W sezonie 2013/2014 Justin zameldował się ponadto na trzecim miejscu klasyfikacji generalnej „drugiej ligi”. Bardzo dobrze radził sobie także w letniej odsłonie Pucharu Kontynentalnego, będąc na drugim i trzecim stopniu „generalki” w 2019 i 2016 roku. W tym cyklu wywalczył dwa zwycięstwa i dziesięć podiów. Sukcesy odnosił też w „trzecioligowych” zawodach FIS Cup, będąc drugim skoczkiem sezonu 2011/2012.

 

Łukasz Serba,
źródło: sloski.si / siol.net / informacja własna

 

Dodaj komentarz