Skoczkinie rywalizujące w rosyjskim turnieju Blue Bird mają już za sobą oficjalne treningi i kwalifikacje na normalnej skoczni HS-102 w Czajkowskim. W rundach treningowych na czele plasowały się Marita Kramer oraz Nika Kriznar, natomiast serię eliminacyjną wygrała Kramer, która najwyraźniej nie zamierza jednak odpuszczać walki o Kryształową Kulę za Puchar Świata.
W pierwszym treningu na skoczni Śnieżynka (K-95 / HS-102) zdecydowanie najlepsza okazała się Marita Kramer, która startując z 20. belki najazdowej przy lekkim wietrze pod narty (0,14 m/s) poszybowała aż 104 metry. Tym samym 19-letnia Austriaczka wylądowała o metr dalej niż wynosi oficjalny rekord obiektu. Drugie miejsce zajęła słoweńska liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Nika Kriznar (101,5 m), która podczas swojej próby miała nieco większe wsparcie wiatru (0,36 m/s). Najlepszą trójkę z 97,5 metrowa odległością uzyskaną w niekorzystnych warunkach uzupełniła Norweżka Silje Opseth.
W najlepszej szóstce stawki zmieściły się ponadto: kolejna reprezentantka Słowenii Ema Klinec (97,0 m), a także dwie Japonki, Sara Takanashi (96,5 m) i korzystająca z dłuższego rozbiegu Yuki Ito (100,5 m).
Druga seria treningowa padła łupem 21-letniej Niki Kriznar, która startując z 18. platformy najazdowej, przy wietrze pod narty rzędu 0,33 m/s poszybowała 101,5 metra. Druga była Marita Kramer, która decyzją swojego szkoleniowca miała rozbieg obniżony jeszcze o dwa stopnie. Austriaczka uzyskała 95,5 metra. Trzecie miejsce zajęła Słowenka Ema Klinec, która z 18. belki uzyskała 96 metrów.
Tuż za czołową trójką wylądowała Sara Takanashi (93,0 m), a piątą pozycję zajęły ex aequo Yuki Ito (93,0 m) oraz Austriaczka Daniela Iraschko-Stolz (91,0 m).
W kwalifikacjach najlepsza ponownie okazała się Marita Kramer, która wciąż ma jeszcze matematyczną szansą wywalczenia Kryształowej Kuli. Austriaczka w rundzie stanowiącej preludium do jutrzejszego konkursu indywidualnego uzyskała 98,5 metra, mając niewielkie utrudnienie ze strony wiatru (0,08 m/s). Drugie miejsce zajęła Nika Kriznar, która przy znacznie mocniejszych podmuchach w plecy (0,71 m/s) skoczyła 89 metrów. Słowenka straciła do Kramer aż 13,9 punktu. W najlepszej trójce zmieściła się ponadto Silje Opseth z 92 metrową próbą.
W pierwszej szóstce zameldowały sie również: czwarta Japonka Nozomi Maruyama (88,5 m), piąta Niemka Anna Rupprecht (89,5 m) oraz szósta Słowenka Ema Klinec (89,5 m).
Pełne wyniki wszystkich rund widnieją poniżej. Początek piątkowego konkursu indywidualnego Pań w Czajkowskim jest zaplanowany na godzinę 13:00 (polskiego czasu).
Wyniki pierwszego treningu:
zawodniczka | kraj | belka | wiatr (m/s) |
skok I | punkty | |
1 | Marita Kramer | AUT | 20 | 0,14 | 104,0 m | 80.3 |
2 | Nika Kriznar | SLO | 20 | 0,36 | 101,5 m | 73.5 |
3 | Silje Opseth | NOR | 20 | -0,06 | 97,5 m | 69.0 |
4 | Ema Klinec | SLO | 20 | -0,05 | 97,0 m | 67.9 |
5 | Sara Takanashi | JPN | 20 | -0,07 | 96,5 m | 67.1 |
6 | Yuki Ito | JPN | 22 | 0,32 | 100,5 m | 65.0 |
7 | Katharina Althaus | GER | 20 | 0,07 | 93,5 m | 59.8 |
8 | Daniela Iraschko-Stolz | AUT | 20 | -0,46 | 90,0 m | 57.9 |
9 | Nozomi Maruyama | JPN | 20 | 0,18 | 92,0 m | 56.0 |
10 | Thea Minyan Bjoerseth | NOR | 22 | 0,21 | 94,5 m | 53.9 |
11 | Lisa Eder | AUT | 22 | 0,04 | 93,5 m | 53.3 |
12 | Irina Avvakumova | RUS | 20 | -0,19 | 88,5 m | 52.2 |
13 | Anna Rupprecht | GER | 22 | 0,17 | 93,0 m | 51.2 |
14 | Spela Rogelj | SLO | 22 | -0,25 | 91,0 m | 51.0 |
15 | Josephine Pagnier | FRA | 22 | -0,13 | 91,5 m | 50.9 |
16 | Chiara Hoelzl | AUT | 20 | 0,03 | 88,0 m | 49.2 |
17 | Ursa Bogataj | SLO | 22 | 0,49 | 93,0 m | 48.7 |
18 | Julia Clair | FRA | 22 | 0,33 | 92,0 m | 48.0 |
19 | Yuka Seto | JPN | 22 | -0,27 | 87,5 m | 44.2 |
20 | Kaori Iwabuchi | JPN | 22 | -0,04 | 88,5 m | 44.0 |
21 | Juliane Seyfarth | GER | 22 | -0,23 | 87,0 m | 42.8 |
22 | Sophie Sorschag | AUT | 20 | 0,47 | 86,5 m | 42.6 |
23 | Sofia Tikhonova | RUS | 22 | -0,10 | 87,0 m | 41.6 |
24 | Irma Makhinia | RUS | 22 | 0,14 | 88,0 m | 41.5 |
25 | Julia Kykkaenen | FIN | 22 | -0,29 | 85,0 m | 39.4 |
26 | Jenny Rautionaho | FIN | 22 | -0,46 | 84,0 m | 39.1 |
27 | Daniela Haralambie | ROU | 22 | -0,27 | 84,5 m | 38.2 |
28 | Selina Freitag | GER | 22 | -0,25 | 84,5 m | 38.0 |
29 | Klara Ulrichova | CZE | 22 | -0,30 | 82,5 m | 34.5 |
30 | Abigail Strate | CAN | 22 | -0,33 | 82,0 m | 33.8 |
31 | Susanna Forsstroem | FIN | 22 | 0,50 | 85,0 m | 32.6 |
32 | Jerneja Repinc Zupancic | SLO | 22 | -0,49 | 80,5 m | 32.3 |
33 | Anna Odine Stroem | NOR | 22 | -0,02 | 82,5 m | 31.8 |
34 | Karolina Indrackova | CZE | 22 | -0,62 | 79,0 m | 30.6 |
35 | Anna Hoffmann | USA | 22 | 0,25 | 82,5 m | 29.6 |
36 | Mariia Iakovleva | RUS | 21 | 0,13 | 79,5 m | 28.0 |
37 | Luisa Goerlich | GER | 22 | -0,12 | 80,0 m | 27.8 |
37 | Kristina Prokopieva | RUS | 22 | -0,23 | 79,5 m | 27.8 |
39 | Katra Komar | SLO | 22 | -0,49 | 77,5 m | 26.3 |
40 | Ksenia Kablukova | RUS | 22 | -0,10 | 79,0 m | 25.6 |
41 | Pauline Hessler | GER | 22 | 0,05 | 79,5 m | 25.2 |
42 | Anastasiia Subbotina | RUS | 21 | -0,51 | 75,0 m | 24.9 |
43 | Annika Belshaw | USA | 22 | -0,23 | 78,0 m | 24.8 |
44 | Stepanka Ptackova | CZE | 22 | -0,25 | 77,5 m | 24.0 |
45 | Natalie Eilers | CAN | 21 | -0,08 | 76,0 m | 22.8 |
46 | Anna Shpyneva | RUS | 22 | -0,19 | 77,0 m | 22.4 |
47 | Nina Lussi | USA | 22 | 0,05 | 77,5 m | 21.2 |
48 | Alina Borodina | RUS | 21 | -0,52 | 73,0 m | 21.0 |
49 | Aleksandra Barantceva | RUS | 21 | -0,43 | 73,0 m | 20.2 |
50 | Elizaveta Mokhova | RUS | 21 | -0,11 | 73,5 m | 18.1 |
51 | Veronika Jencova | CZE | 21 | -0,12 | 72,0 m | 15.2 |
52 | Logan Sankey | USA | 21 | 0,29 | 73,0 m | 13.7 |
53 | Astrid Norstedt | SWE | 21 | -0,84 | 65,0 m | 8.1 |
54 | Kseniia Piskunova | RUS | 21 | 0,40 | 69,5 m | 5.8 |
55 | Frida Berger | NOR | 21 | -0,43 | 65,0 m | 4.2 |
56 | Alexandria Loutitt | CAN | 22 | -0,25 | 67,0 m | 3.0 |
57 | Nicole Maurer | CAN | 21 | -0,24 | 62,5 m | 0.0 |
Wyniki drugiego treningu:
zawodniczka | kraj | belka | wiatr (m/s) |
skok II | punkty | |
1 | Nika Kriznar | SLO | 18 | 0,33 | 101,5 m | 77.3 |
2 | Marita Kramer | AUT | 16 | 0,43 | 95,5 m | 72.1 |
3 | Ema Klinec | SLO | 18 | -0,06 | 96,0 m | 69.5 |
4 | Sara Takanashi | JPN | 18 | 0,25 | 93,0 m | 60.9 |
5 | Daniela Iraschko-Stolz | AUT | 18 | -0,17 | 91,0 m | 60.5 |
5 | Yuki Ito | JPN | 20 | -0,47 | 93,0 m | 60.5 |
7 | Silje Opseth | NOR | 18 | -0,08 | 89,5 m | 56.7 |
8 | Nozomi Maruyama | JPN | 20 | 0,15 | 93,0 m | 54.8 |
9 | Ursa Bogataj | SLO | 20 | -0,30 | 90,0 m | 52.9 |
10 | Chiara Hoelzl | AUT | 20 | 0,10 | 91,5 m | 52.2 |
11 | Karolina Indrackova | CZE | 20 | 0,02 | 91,0 m | 51.8 |
12 | Lisa Eder | AUT | 20 | -0,06 | 90,5 m | 51.6 |
13 | Irina Avvakumova | RUS | 20 | 0,40 | 91,5 m | 49.8 |
14 | Josephine Pagnier | FRA | 20 | 0,09 | 90,0 m | 49.3 |
15 | Julia Kykkaenen | FIN | 20 | 0,40 | 91,0 m | 48.8 |
16 | Spela Rogelj | SLO | 20 | 0,23 | 90,0 m | 48.2 |
17 | Julia Clair | FRA | 20 | -0,61 | 86,0 m | 47.9 |
18 | Kaori Iwabuchi | JPN | 20 | -0,01 | 88,5 m | 47.1 |
19 | Anna Rupprecht | GER | 20 | -0,33 | 86,5 m | 46.2 |
20 | Katharina Althaus | GER | 20 | 0,11 | 88,5 m | 46.1 |
21 | Juliane Seyfarth | GER | 20 | 0,38 | 89,5 m | 46.0 |
22 | Yuka Seto | JPN | 20 | 0,28 | 88,0 m | 43.8 |
23 | Katra Komar | SLO | 20 | 0,03 | 85,5 m | 40.8 |
24 | Abigail Strate | CAN | 20 | 0,20 | 86,0 m | 40.4 |
25 | Sofia Tikhonova | RUS | 20 | 0,16 | 85,5 m | 39.7 |
26 | Irma Makhinia | RUS | 20 | 0,20 | 85,5 m | 39.4 |
27 | Klara Ulrichova | CZE | 20 | 0,09 | 84,0 m | 37.3 |
28 | Pauline Hessler | GER | 20 | -0,13 | 82,5 m | 36.3 |
29 | Daniela Haralambie | ROU | 20 | -0,51 | 80,5 m | 35.9 |
30 | Selina Freitag | GER | 20 | 0,04 | 83,0 m | 35.7 |
31 | Thea Minyan Bjoerseth | NOR | 20 | -0,22 | 80,5 m | 33.1 |
32 | Ksenia Kablukova | RUS | 20 | 0,08 | 81,5 m | 32.4 |
33 | Anna Odine Stroem | NOR | 20 | 0,05 | 81,0 m | 31.6 |
34 | Annika Belshaw | USA | 20 | -0,26 | 78,0 m | 28.5 |
35 | Jerneja Repinc Zupancic | SLO | 20 | 0,34 | 79,5 m | 26.3 |
36 | Kristina Prokopieva | RUS | 20 | 0,14 | 78,5 m | 25.9 |
37 | Luisa Goerlich | GER | 20 | 0,28 | 79,0 m | 25.8 |
38 | Anna Hoffmann | USA | 20 | 0,16 | 78,5 m | 25.7 |
39 | Sophie Sorschag | AUT | 20 | -0,24 | 76,5 m | 25.3 |
40 | Anna Shpyneva | RUS | 20 | -0,56 | 74,5 m | 24.4 |
41 | Nina Lussi | USA | 20 | 0,06 | 77,0 m | 23.5 |
42 | Jenny Rautionaho | FIN | 20 | -0,14 | 75,5 m | 22.4 |
43 | Mariia Iakovleva | RUS | 20 | -0,16 | 75,0 m | 21.5 |
44 | Alina Borodina | RUS | 20 | -0,73 | 72,0 m | 21.1 |
45 | Anastassia Subbotina | RUS | 20 | 0,21 | 74,5 m | 17.3 |
46 | Natalie Eilers | CAN | 20 | 0,26 | 74,5 m | 16.9 |
47 | Aleksandra Barantceva | RUS | 20 | -0,23 | 72,0 m | 16.2 |
48 | Elizaveta Mokhova | RUS | 20 | -0,15 | 72,0 m | 15.5 |
49 | Frida Berger | NOR | 20 | -0,33 | 71,0 m | 15.2 |
50 | Alexandria Loutitt | CAN | 20 | -0,11 | 72,0 m | 15.1 |
51 | Logan Sankey | CZE | 20 | 0,07 | 72,5 m | 14.4 |
52 | Stepanka Ptackova | CZE | 20 | 0,28 | 72,5 m | 12.8 |
53 | Veronika Jencova | CZE | 20 | -0,38 | 68,0 m | 9.7 |
54 | Astrid Norstedt | SWE | 20 | 0,46 | 69,5 m | 5.3 |
55 | Nicole Maurer | CAN | 20 | -0,22 | 66,5 m | 5.1 |
56 | Kseniia Piskunova | RUS | 20 | -0,74 | 63,0 m | 3.2 |
DNS | Susanna Forsstroem | FIN | - | - | - | - |
Wyniki kwalifikacji:
zawodniczka | kraj | belka | wiatr (m/s) |
odległość | punkty | status | |
1 | Marita Kramer | AUT | 17 | -0,08 | 98,5 m | 119.3 | Q |
2 | Nika Kriznar | SLO | 17 | -0,71 | 89,0 m | 105.4 | Q |
3 | Silje Opseth | NOR | 17 | 0,21 | 92,0 m | 104.8 | Q |
4 | Nozomi Maruyama | JPN | 17 | -0,29 | 88,5 m | 101.3 | Q |
5 | Anna Rupprecht | GER | 17 | 0,03 | 89,5 m | 98.8 | Q |
6 | Ema Klinec | SLO | 17 | 0,15 | 89,5 m | 97.8 | Q |
7 | Spela Rogelj | SLO | 17 | 0,11 | 87,5 m | 95.6 | Q |
8 | Sara Takanashi | JPN | 17 | -0,22 | 87,5 m | 95.1 | Q |
9 | Daniela Iraschko-Stolz | AUT | 17 | -0,13 | 87,0 m | 94.3 | Q |
10 | Yuki Ito | JPN | 17 | -0,26 | 85,0 m | 94.0 | Q |
11 | Katharina Althaus | GER | 17 | 0,24 | 86,5 m | 92.6 | Q |
12 | Lisa Eder | AUT | 17 | 0,09 | 86,0 m | 92.3 | Q |
13 | Irina Avvakumova | RUS | 17 | 0,07 | 86,0 m | 91.9 | Q |
14 | Chiara Hoelzl | AUT | 17 | 0,13 | 85,5 m | 91.5 | Q |
15 | Ursa Bogataj | SLO | 17 | -0,64 | 84,0 m | 91.2 | Q |
16 | Klara Ulrichova | CZE | 17 | 0,93 | 87,5 m | 88.1 | Q |
17 | Luisa Goerlich | GER | 17 | -0,15 | 84,0 m | 87.0 | Q |
18 | Yuka Seto | JPN | 17 | -0,21 | 82,5 m | 86.5 | Q |
19 | Sophie Sorschag | AUT | 17 | -0,18 | 83,5 m | 85.7 | Q |
20 | Julia Kykkaenen | FIN | 17 | -0,11 | 82,0 m | 84.1 | Q |
21 | Julia Clair | FRA | 17 | 0,11 | 82,5 m | 83.1 | Q |
22 | Thea Minyan Bjoerseth | NOR | 17 | -0,28 | 80,5 m | 82.2 | Q |
22 | Josephine Pagnier | FRA | 17 | -0,69 | 78,5 m | 82.2 | Q |
24 | Irma Makhinia | RUS | 17 | 0,01 | 82,0 m | 81.4 | Q |
25 | Daniela Haralambie | ROU | 17 | -0,29 | 80,0 m | 80.8 | Q |
26 | Katra Komar | SLO | 17 | 0,25 | 81,0 m | 79.5 | Q |
27 | Kaori Iwabuchi | JPN | 17 | -0,30 | 78,5 m | 78.4 | Q |
28 | Jenny Rautionaho | FIN | 17 | -0,82 | 75,5 m | 77.4 | Q |
29 | Juliane Seyfarth | GER | 17 | 0,48 | 80,5 m | 76.7 | Q |
29 | Selina Freitag | GER | 17 | -0,23 | 79,0 m | 76.7 | Q |
31 | Anna Odine Stroem | NOR | 17 | -1,10 | 74,5 m | 75.6 | Q |
32 | Susanna Forsstroem | FIN | 17 | -0,85 | 74,0 m | 74.2 | Q |
33 | Karolina Indrackova | CZE | 17 | 0,15 | 78,0 m | 73.3 | Q |
33 | Pauline Hessler | GER | 17 | -0,13 | 76,5 m | 73.3 | Q |
35 | Abigail Strate | CAN | 17 | -0,38 | 77,0 m | 73.2 | Q |
36 | Sofia Tikhonova | RUS | 17 | -0,31 | 76,0 m | 73.0 | Q |
37 | Jerneja Repinc Zupancic | SLO | 17 | -0,19 | 76,0 m | 71.8 | Q |
38 | Kristina Prokopieva | RUS | 17 | 0,16 | 77,5 m | 71.7 | Q |
39 | Mariia Iakovleva | RUS | 17 | 0,28 | 78,5 m | 70.8 | Q |
40 | Elizaveta Mokhova | RUS | 17 | 0,44 | 77,5 m | 69.0 | Q |
41 | Veronika Jencova | CZE | 17 | 0,01 | 74,5 m | 65.9 | NQ |
42 | Ksenia Kablukova | RUS | 17 | -0,18 | 73,5 m | 65.7 | NQ |
43 | Annika Belshaw | USA | 17 | -0,50 | 71,0 m | 63.3 | NQ |
44 | Frida Berger | NOR | 17 | -0,23 | 70,5 m | 56.2 | NQ |
45 | Anastasiia Subbotina | RUS | 17 | 0,61 | 73,0 m | 56.1 | NQ |
46 | Anna Shpyneva | RUS | 17 | 0,03 | 70,5 m | 54.3 | NQ |
47 | Stepanka Ptackova | CZE | 17 | -0,93 | 65,5 m | 54.0 | NQ |
48 | Nina Lussi | USA | 17 | 0,85 | 71,5 m | 53.7 | NQ |
49 | Logan Sankey | USA | 17 | -0,03 | 69,0 m | 53.3 | NQ |
50 | Anna Hoffmann | USA | 17 | -0,32 | 67,5 m | 52.1 | NQ |
51 | Alexandria Loutitt | CAN | 17 | 0,26 | 69,0 m | 51.9 | NQ |
52 | Aleksandra Barantceva | RUS | 17 | 0,04 | 68,0 m | 51.7 | NQ |
53 | Astrid Norstedt | SWE | 17 | -0,46 | 64,5 m | 49.0 | NQ |
54 | Alina Borodina | RUS | 17 | -0,10 | 66,0 m | 48.5 | NQ |
55 | Natalie Eilers | CAN | 17 | 0,34 | 63,5 m | 37.3 | NQ |
56 | Nicole Maurer | CAN | 17 | 0,19 | 61,5 m | 35.5 | NQ |
DNS | Kseniia Piskunova | RUS | 17 | 0,16 | 61,5 m | 32.7 | NQ |
Bartosz Leja,
informacja własna