You are currently viewing Daniel Andre Tande we wczesnym etapie wybudzania. „Reaguje na rozmowę”
Daniel Andre Tande (fot. Julia Piątkowska)

Daniel Andre Tande we wczesnym etapie wybudzania. „Reaguje na rozmowę”

Norweski skoczek Daniel André Tande po fatalnym upadku, który miał miejsce w czwartek na mamuciej skoczni w Planicy jest powoli wybudzany ze śpiączki farmakologicznej. Prognozy lekarzy są optymistyczne.

 

O koszmarnym upadku norweskiego skoczka i byłego mistrza świata w lotach pisaliśmy TUTAJ. Skoczek przebił płuco i złamał obojczyk, jednak jego sytuacja od czwartku była stabilna, a obrażenia, których doznał podczas upadku nie zagrażały jego życiu. 27-letni Tande w stan śpiączki farmakologicznej został wprowadzony po to, aby jego mózg oraz ciało odczuły jak najmniej stresu związanego z wypadkiem na skoczni. Optymistyczne prognozy lekarzy mają również odzwierciedlenie w rzeczywistości. 

Jak informuje lekarka norweskiej kadry Guri Ranum Ekås w niedzielnym komunikacie: „Daniel dobrze zareagował dzisiaj na proces przebudzenia. Wykazuje kontakt wzrokowy, porusza się i reaguje na rozmowę. Przebudzenie jest jeszcze na wczesnym etapie, ale słoweński zespół medyczny, który się nim zajmuje jest bardzo zadowolony z rozwoju i to daje nam pewność, co do dalszych wydarzeń. Matka Daniela i jego dziewczyna przybyły już do Lublany i będą z nim w szpitalu w trakcie dalszego przebudzenia”.

Dyrektor sportowy norweskich skoczków, Clas Brede Bråthen, który cały czas przebywa z 27-letnim podopiecznycm, skomentował wcześniej jego upadek, którym żyje cały świat skoków narciarskich. – Jesteśmy jak mała rodzina, dużo razem podróżujemy. Uwielbiam ludzi, z którymi podróżuję, a stanie tam i obserwowanie upadku oraz dramatu z tym związanego jest przełomowym przeżyciem. Trudno to opisać.

Dodajmy, że już po upadku Tande, całe narciarskie środowisko przesyłało Norwegowi życzenia powrotu do zdrowia. Skoczkowie wykonywali charakterystyczny gest, który zwykł robić 27-latek tuż po skoku, a po finałowych zawodach w Planicy, zawodnicy z różnych reprezentacji wykonali wspólne zdjęcie przy banerze ze słowami wsparcia dla znajdującego się w szpitalu zawodnika.

O kolejnych aktualizacjach odnośnie stanu zdrowia Norwega będziemy informować na bieżąco.

 

Anna Trybuś,
źródło: VG.no / Hopplandslaget

 

Dodaj komentarz