You are currently viewing PŚ: Geiger wygrywa finałowe loty, Granerud z Kryształową Kulą, Stoch na podium „generalki”
Halvor Egner Granerud z Kryształową Kulą (fot. BoBo / OC Planica)

Ryoyu Kobayashi nie zdołał utrzymać prowadzenia po pierwszej serii i to Karl Geiger wygrał finałowy konkurs Pucharu Świata na Letalnicy (HS-240) w Planicy. Niemiec rzutem na taśmę wygrał też klasyfikację lotów i odbierze małą Kryształową Kulę. Tę dużą za cały sezon 2020/2021 już wcześniej zapewnił sobie Norweg Halvor Egner Granerud. Dziś w czołówce zabrakło Polaków. Najwyżej, na 13. miejscu, wylądował Piotr Żyła.

Geiger najlepszy w finale sezonu

Karl Geiger mala.krysztalowa.kula .2021 fotboboocplanica 300x200 - PŚ: Geiger wygrywa finałowe loty, Granerud z Kryształową Kulą, Stoch na podium "generalki"
Karl Geiger z małą Kryształową Kulą (fot. BoBo / OC Planica)

Po pierwszej serii konkursowej na słoweńskim „mamucie” na czele był triumfator czwartkowego konkursu, Ryoyu Kobayashi, który poszybował 242 metry. Drugie miejsce ze sporą stratą punktową do Japończyka zajmował Karl Geiger, który uzyskał 231 metrów. Czołową trójkę stawki uzupełniał autor najdłuższego lotu, Bor Pavlovcic, który osiągając 249,5 metra ustanowił swój nowy rekord życiowy. Słoweniec mimo zdecydowanie najlepszej odległości, korzystał jednak z wyższej belki i lepszych warunków wietrznych, co wiązało się z niekorzystnymi przelicznikami punktowymi.

W serii finałowej jako pierwszy podium zaatakował… Markus Eisenbichler. 29-letni Niemiec, który sam sygnalizował problemy z kolanem, dwukrotnie startował z obniżonej belki. Otrzymywał za to dodatkowe punkty i jak się okazało loty na 221 i 230 metrów pozwoliły mu wskoczyć na trzecie miejsce. Było to dla niego drugie podium w czasie długiego weekendu w Planicy i jednocześnie 21. w całej dotychczasowej karierze.

Markus Eisenbichler overall2021 fotBoBoOCPlanica 300x200 - PŚ: Geiger wygrywa finałowe loty, Granerud z Kryształową Kulą, Stoch na podium "generalki"
Markus Eisenbichler (fot. BoBo / OC Planica)

Chwilę później szybując 232,5 metra zaatakował Karl Geiger, który skutecznie walczy z opinią, że jest specjalistą wyłącznie od skoczni „normalnych”. Po grudniowym mistrzostwie świata w lotach wywalczonym właśnie na Letalnicy i piątkowym pucharowym zwycięstwie, dziś ponownie okazał się najlepszy. 28-letni niemiecki podopieczny trenera Horngachera po raz dziewiąty wygrał konkurs narciarskiej elity i po raz 21. zameldował się w czołowej trójce. Ponadto rzutem na taśmę wywalczył pierwsza w swojej karierze małą Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji lotów. Kończący sezon 2020/2021 Kobayashi poszybował 217 metrów i nie zdołał wyprzedzić niesamowicie stabilnie skaczącego Niemca. To wystarczył jednak, aby Japończyk zajął drugie miejsce i także po raz 21. wywalczył pucharowe podium.

Polacy w drugoplanowych rolach

Kamil Stoch overall2021 fotBoBoOCPlanica 300x200 - PŚ: Geiger wygrywa finałowe loty, Granerud z Kryształową Kulą, Stoch na podium "generalki"
Kamil Stoch (fot. BoBo / OC Planica)

Tuż za podium wylądował dziś Domen Prevc (233,0 / 233,0 m), który imponował stylem, płaską parabolą lotu mimo której zdołał osiągać solidne odległości. Piąty był najmocniejszy z Austriaków Daniel Huber (237,0 / 226,0 m), który w pierwszej serii ustanowił swoją nową życiówkę. Szóste miejsce zajął kolejny reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni, Yukiya Sato (233,0 / 229,0 m).

Trzeci na półmetku zmagań Bor Pavlovcic, ukończył konkurs na siódmej lokacie. Dopiero ósme miejsce zajął najmocniejszy z Norwegów, którym okazał się trochę niespodziewanie Johann Andre Forfang. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Halvor Egner Granerud do świetnego pierwszego skoku (239,0 m) dorzucił drugi słabszy i bardzo niepewny w fazie lotu (204,0 m) co dało ostatecznie dopiero szesnaste miejsce.

Niestety w walce o czołowe lokaty nie liczyli się Polacy. Najwyżej sklasyfikowanym z naszych reprezentantów był specjalista od lotów, Piotr Żyła, który uzyskując 226,5 i 230,5 metra zajął trzynaste miejsce. Piętnasty był Andrzej Stękała (219,0 / 222,0 m), osiemnasty Dawid Kubacki (219,0 / 216,0 m), a dwudziesty Kamil Stoch (216,5 / 206,5 m). Szczególnie dla utytułowanego skoczka z Zębu był to bardzo trudny weekend. Podczas finałowych lotów 33-latek bezskutecznie poszukiwał wysokiej formy po całkiem udanym sezonie, w którym odniósł przecież wiele sukcesów. 26. miejsce zajął Jakub Wolny (212,0 / 216,5 m), który miał spore problemy podczas podchodzenia do lądowania drugiej próby. Na ostatniej 29. pozycji wylądował Klemens Murańka (200,5 / 189,0 m).

Granerud, Geiger i Norwegowie, czyli klasyfikacje generalne

Norwegowie PucharNarodow2021 fotBoBoOCPlanica 300x200 - PŚ: Geiger wygrywa finałowe loty, Granerud z Kryształową Kulą, Stoch na podium "generalki"
Norwegowie z Pucharem Narodów (fot. BoBo / OC Planica)

Już przed weekendem w Planicy, pewny zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata był Halvor Egner Granerud, który tej zimy wygrał aż jedenaście konkursów i trzynaście razy plasował się na podium. Ostatecznie 24-letni norweski podopieczny trenera Alexandra Stoeckla zgromadził w życiowym sezonie 1572 punkty, uzyskując ogromną przewagę nad rywalami. Drugie miejsce zajął Niemiec Markus Eisenbichler (1190 pkt), dla którego również jest to pierwsze podium pucharowej „generalki” w karierze. Podopieczny trenera Stefana Horngachera w czasie tego sezonu wygrał dwa konkursy i dziewięciokrotnie meldował się w czołowej trójce. Trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej zdołał obronić Kamil Stoch (955 pkt). Polski skoczek tej zimy wygrywał trzykrotnie i ośmiokrotnie wskakiwał na podium.

Triumfatorem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w lotach narciarskich został Karl Geiger, który w trzech konkursach w Planicy uzbierał 260 punktów. Tyle samo zgromadził Ryoyu Kobayashi, jednak w związku z tym, że to Niemiec wygrał dwa konkursy, a Japończyk jeden, mała Kryształowa Kula powędrowała w ręce tego pierwszego. Trzecie miejsce wśród najlepszych lotników zajął Markus Eisenbichler (172 pkt). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był ostatecznie Piotr Żyła (82 pkt / 10. miejsce).

Bor Pavlovcic Planica2021lot fotBoBoOCPlanica 300x200 - PŚ: Geiger wygrywa finałowe loty, Granerud z Kryształową Kulą, Stoch na podium "generalki"
Autor najdłuższego lotu Bor Pavlovcic (fot. BoBo / OC Planica)

W czterech seriach turnieju Planica 7, najwięcej punktów również zgromadził Karl Geiger (902,2 pkt), który zdobył tym samym nagrody w postaci 20 tysięcy franków szwajcarskich, a także… ponad 7 kilogramowej czekolady. Drugie miejsce zajął ostatecznie Ryoyu Kobayashi (894,6 pkt), a trzecie Markus Eisenbichler (880,9 pkt). W tym przypadku najlepszym z Biało-Czerwonych ponownie okazał się Piotr Żyła (827,2 pkt / 11. miejsce).

Prowadzenie w Pucharze Narodów pewnie utrzymali Norwegowie, którzy odebrali trofeum dla najlepszej drużyny mając na swoim koncie 5429 punktów. Drugie miejsce zajęli Polacy (4638 pkt), a trzecie Niemcy (4361 pkt).