You are currently viewing Utalentowana francuska skoczkini kończy przygodę ze skokami. Latała jak… Domen Prevc
Lucile Morat (fot. Bartosz Leja)

Utalentowana francuska skoczkini kończy przygodę ze skokami. Latała jak… Domen Prevc

Wraz z końcem sezonu decyzję o zakończeniu przygody ze skokami narciarskimi poinformowała Lucile Morat. Zaledwie 19-letnia reprezentantka Francji jeszcze w poprzednich latach była określana talentem na miarę największych gwiazd tej dyscypliny sportu. Jej styl lotu przypominał nawet… próby wykonywane przez Słoweńca Domena Prevca.

 

IMG 9766 - Utalentowana francuska skoczkini kończy przygodę ze skokami. Latała jak... Domen Prevc
Lucile Morat (fot. Frederik Clasen)

Zamykam 15-letni rozdział swojego życia. Nie była to łatwa decyzja. Skoki narciarskie to sport, który zafascynował mnie pewnego zimowego dnia w 2006 roku, kiedy po raz pierwszy wylądowałam na nartach. I zawsze będzie to dla mnie fascynujące” – zaczyna swój wpis na Instagramie. – „Te piętnaście lat było dla mnie niesamowitym przeżyciem, od skoków w klubie w Autrans, przez Courchevel, aż po skoki we francuskiej drużynie narodowej. Gdyby nie bezwarunkowe wsparcie mojej rodziny, nic z tego nie byłoby możliwe” – dodaje.

Po raz pierwszy na międzynarodowej arenie, Lucile Morat zaznaczyła swoją obecność 26 lipca 2013 roku podczas zawodów FIS Schueler Grand Prix, określanymi jako nieoficjalne mistrzostwa świata dzieci. Jako 12-letnia zawodniczka zajęła wówczas ósme miejsce (na czternaście startujących). Tuż przed nią uplasowała się wówczas nasza reprezentantka Anna Twardosz, a zawody wygrała Słowenka Jerneja Brecl, która obecnie ma już na swoim koncie sześć medali mistrzostw świata juniorów.

Debiut w narciarskie elicie zanotowała we wrześniu 2016 roku podczas zawodów Letniego Grand Prix w Czajkowskim. Już wtedy w gronie 40 zawodniczek, jako 15-letnia skoczkini zajęła solidne osiemnaste miejsce. Jeszcze lepiej wypadł jej debiut w zimowym Pucharze Świata – podczas inauguracyjnych, grudniowych zawodów w grudniu 2016 roku w Lillehammer zameldowała się na dwunastej pozycji. Tydzień później w Niżnym Tagile zajęła nawet szóste miejsce, co jak się teraz okazuje, było jej najlepszym występem w całej karierze. W tamtym sezonie (2016/2017), Morat zajęła swoje najlepsze 24. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ.

Do największych sukcesów Francuzki można zaliczyć zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego (2016 r.) oraz brązowy medal mistrzostw świata juniorów, który wywalczyła wraz z reprezentacją Trójkolorowych w Kanderstegu (2018 r.). Kiedy młoda zawodniczka przebojem wdarła się do międzynarodowej stawki i bezkompromisowo rywalizowała w gronie najlepszych, sięgając po pucharowe punkty, nawet trener Łukasz Kruczek w rozmowie z naszym portalem chwalił wówczas Morat, porównując jej odważny styl lotu do prób Słoweńca Domena Prevca.

Swoje ostatnie międzynarodowe starty, Lucile Morat zanotowała w dniach 18-19 lutego 2021 roku w rumuńskim Rasnovie. Najpierw zajęła 37. miejsce w konkursie głównym, a dzień później nie udało jej się przebrnąć kwalifikacji.

Dziękuję całemu środowisku narciarskiemu, mojej drużynie i wszystkim, którzy we mnie wierzyli. Przeżyłam niezapomniane chwile, które pozostaną głęboko w mojej pamięci” – zakończyła.

 

Bartosz Leja,
źródło: Instagram / informacja własna

 

Dodaj komentarz