You are currently viewing Słoweńcy podali wstępne składy kadr na sezon 2021/2022 [AKTUALIZACJA]
Słoweńcy wybrali skoczkinie i skoczków do kadr narodowych (fot. BoBo / OC Planica)

Słoweńcy podali wstępne składy kadr na sezon 2021/2022 [AKTUALIZACJA]

Słoweński Związek Narciarski ogłosił proponowane składy kadr w skokach narciarskich na sezon 2021/2022. Mimo, że decyzje te muszą jeszcze zostać zaakceptowane podczas majowych obrad, zaskakiwać mógł brak uwzględnienia w męskiej reprezentacji solidnie spisującego się Cene Prevca. Łącznie w kadrach trenowanych przez Roberta Hrgotę i Zorana Zupančiča znalazło się siedmiu skoczków i sześć skoczkiń.

 

Siedmiu Słoweńców z liderem Laniškiem

Mistrzostwa Swiata Oberstdorf2021 hs106normalnaskocznia fotJuliaPiatkowska 83 - Słoweńcy podali wstępne składy kadr na sezon 2021/2022 [AKTUALIZACJA]
Anže Lanišek (fot. Julia Piątkowska)

Dla słoweńskich działaczy było to już drugie spotkanie po zakończeniu sezon 2020/2021. W podsumowaniu zakończonej niedawno zimy, nie mogło zabraknąć najbardziej pozytywnych akcentów, czyli Kryształowej Kuli wywalczonej przez Nikę Križnar, mistrzostwa świata Emy Klinec, brązowych medali światowego czempionatu, które wywalczyli Anže Lanišek i wspomniana już Križnar, a także drużynowego wicemistrzostwa świata kobiet. Prezes Słoweńskiego Związku Narciarskiego Ljubo Jasnič, podkreślił, że był to jeden z najlepszych sezonów w historii słoweńskich skoków narciarskich.

Kierownictwo federacji, w porozumieniu z trenerami kadr narodowych, wybrało też wstępnie skoczkinie i skoczków, którzy znajdą się w składach reprezentacji na kolejny, olimpijski sezon 2021/2022. W siedmioosobowym męskim gronie nie mogło zabraknąć lidera zespołu, dziewiątego zawodnika klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Anže Laniška, który minionej zimy czterokrotnie stawał na pucharowym podium. Zaufanie osób decyzyjnych uzyskała też słoweńska rewelacja drugiej części sezonu, trzynasty zawodnik „generalki”, Bor Pavlovčič, który trzy razy meldował się w czołowej trójce.

Puchar Swiata Zakopane 2021 konkurs indywidualny fotJuliaPiatkowska 36 - Słoweńcy podali wstępne składy kadr na sezon 2021/2022 [AKTUALIZACJA]
Bor Pavlovčič (fot. Julia Piątkowska)

W składzie znaleźli się także dwaj bracia Prevc – Domen, w którym szkoleniowcy wciąż widzą drzemiący i nieco zaniedbany potencjał, a także wielce utytułowany Peter, poszukujący mistrzowskiej formy sprzed kilku sezonów. Według informacji zamieszczonych pierwotnie na stronie internetowej słoweńskiej federacji, miejsca zabrakło za to dla trzeciego przedstawiciela narciarskiej familii, Cene Prevca, mimo że był on szóstym słoweńskim zawodnikiem w końcowej klasyfikacji PŚ. Jak informuje jednak portal Siol.net, niedługo później związek poinformował, że 25-letni Cene będzie uwzględniony jako zawodnik kadry narodowej A, jednak będzie realizował cykl treningowy razem z kadrą B, stąd jego brak na liście nominowanych.

Nie może zaskakiwać pewne miejsce w kadrze Zigi Jelara, mającego za sobą życiowy sezon w zmaganiach elity (25. miejsce w „generalce”). Kredyt zaufania, sztab szkoleniowy i działacze wykazali wobec krnąbrnego Timiego Zajca, który swoimi słowami doprowadził do zmian na stanowisku trenerskim, a także wobec Tilena Bartola, który w minionym sezonie skakał na podobnym poziomie do Zajca (koniec piątej dziesiątki w klasyfikacji generalnej PŚ). – Nie zamykamy oczu na wydarzenia, które postawiły naszą drużynę skoczków w nie najlepszym świetle. Sprawy są rozstrzygane i będą odpowiednio rozwiązywane – zasygnalizował prezes Jasnič, nawiązując zapewne do zamieszania, które swoją postawą wywołał Zajc.

Szkoleniowcem głównym słoweńskiej kadry narodowej mężczyzn pozostał Robert Hrgota, który po przejęciu tej funkcji w grudniu od Gorazda Bertoncelja, będzie ją pełnił wedle podpisanego kontraktu, przez kolejne dwa sezony Tym samym poprowadzi swoich rodaków co najmniej do Mistrzostw Świata w 2023 roku, które odbędą się w słoweńskiej Planicy. jego asystentami będą Gašper Berlot i Gašper Vodan, a służącym doświadczeniem trenerem konsultantem – Jani Grilc.

Dodajmy, że w porównaniu do zeszłorocznego składu męskiej kadry A, brakuje w niej Jerneja Damjana, którego miejsce zajął Bor Pavlovčič, który do tej pory był ujęty w kadrze B.

Proponowany skład słoweńskiej kadry A mężczyzn na sezon 2021/2022:

 • Anže Lanišek (ur. 1996 r.),
 • Bor Pavlovčič (1998),
 • Domen Prevc (1999),
 • Peter Prevc (1992),
 • Žiga Jelar (1997),
 • Timi Zajc (2000),
 • Tilen Bartol (1997).

 

Pewna szóstka Słowenek

Puchar Swiata Rasnov2021 mikst fotDanielMaximilianMilata 9 - Słoweńcy podali wstępne składy kadr na sezon 2021/2022 [AKTUALIZACJA]
Nika Križnar (fot. Daniel Maximilian Milata)

Zdecydowanie łatwiejsze zadanie mieli działacze i trenerzy przy ustaleniu składu żeńskiej reprezentacji Słowenii. W nominowanej wstępnie szóstce, znalazły się wszystkie zawodniczki, które minionej zimy zdobywały punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Przede wszystkim mowa tu o Nice Križnar, która wygrywając dwa konkursy i dziesięciokrotnie wskakując na podium, wywalczyła pierwszą dla słoweńskich skoków kobiet Kryształową Kulę. Pewne miejsce w składzie musiała mieć oczywiście także mistrzyni świata i szósta zawodniczka pucharowej „generalki”, Ema Klinec.

Plasujące się na przełomie drugiej i trzeciej dziesiątki Urša Bogataj, Špela Rogelj i Jerneja Brecl również zyskały uznanie swojego sztabu szkoleniowego i osób decyzyjnych w Słoweńskim Związku Narciarskim. Skład kadrowej szóstki uzupełniła Katra Komar.

Trenerem głównym słoweńskiej kadry kobiet, pozostał pełniący tę funkcję od 2018 roku Zoran Zupančič. Jego asystentem nadal będzie Anže Lavtižar.

Proponowany skład słoweńskiej kadry A kobiet na sezon 2021/2022:

 • Urša Bogataj (ur. 1995 r.),
 • Jerneja Brecl (2001),
 • Ema Klinec (1998),
 • Katra Komar (2001),
 • Nika Križnar (2000),
 • Špela Rogelj (1994).

 

Bartosz Leja,
źródło: sloski.si

 

Dodaj komentarz