You are currently viewing PZN podał kadry w skokach narciarskich na sezon 2021/2022
Polscy skoczkowie, od lewej: Żyła, Stękała, Stoch, Kubacki (fot. Julia Piątkowska)

PZN podał kadry w skokach narciarskich na sezon 2021/2022

Polski Związek Narciarski podał składy kadr w skokach narciarskich na sezon 2021/2022. W ekipie trenera Michala Dolezala nie zaszły poważne zmiany, jednak na włosku wisiał los Macieja Kota, którego obecność w kadrze narodowej miała być zależna od jego dyspozycji podczas zgrupowania. Zmian nie ma z kolei w żeńskiej grupie prowadzonej przez trenera Łukasza Kruczka. Największe roszady nastąpiły w kadrze juniorskiej.

 

Ekipa Doležala (prawie) bez zmian

W minionym sezonie aż 11 polskich skoczków punktowało w zawodach Pucharu Świata. Jest to najlepszy wynik w historii występów naszych reprezentantów. Nic więc dziwnego, że w kadrze narodowej A prowadzonej przez Czecha Michała Doležala, nie zaszły praktycznie żadne zmiany. Na tę chwilę stuprocentowo obsadzonych jest dwanaście miejsc. W przyszłym sezonie kibice po raz kolejny będą trzymać kciuki za najlepszą od kilku lat trójkę biało-czerwonych, czyli Kamila Stocha, Dawida Kubackiego oraz Piotrka Żyły dla których sezon 2020/2021 był niewątpliwie bardzo udany.

Przypomnijmy, że pierwszy z nich zwyciężył w Turnieju Czterech Skoczni, kilkukrotnie meldował się w czołowej trójce zawodów (wygrywając trzy razy), a w końcowej klasyfikacji generalnej zajął trzecie miejsce. Dla Dawida Kubackiego ostatnie miesiące także przyniosły wiele fantastycznych chwil. Najważniejszą z nich była niewątpliwie chwila… narodzin jego córki Zuzanny. Świeżo upieczony tata często nawiązywał walkę z najlepszymi, zajmował miejsca na podium oraz bił rekordy skoczni. W składzie najlepszych nie mogło zabraknąć także Piotra Żyły, który od 27 lutego 2020 roku jest nowym mistrzem świata na skoczni normalnej. Można więc przypuszczać, że zawodnik klubu WSS Wisła a także wcześniej wymieniona dwójka, bęzie chciała zaprezentować się z jak najlepszej strony podczas sezonu, w którym odbędzie się najważniejsza impreza czterolecia – Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie.

Obok trójki filarów, w kadrze narodowej A pojawiło się jeszcze dziewięć nazwisk „pewniaków”. Sezon 2020/2021 był niewątpliwie przełomowy dla Andrzeja Stękały, który po raz pierwszy w karierze stanął na indywidualnym pucharowym podium, a także wraz z kolegami zdobył brązowe medale podczas Mistrzostw Świata w lotach w Planicy oraz MŚ w narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie. Skoczek z Zakopanego wykorzystał otrzymaną szansę i z pewnością stać go na jeszcze lepsze wyniki w przyszłości.

Często przewijając się polskie nazwiska w ostatnich miesiącach to także: Wolny, Zniszczoł i Murańka. To kolejni z biało-czerwonych którzy punktowali minionej zimy. Zdarzały im się nawet miejsca w pierwszej dziesiątce. Klemens Murańka (któremu tak jak Dawidowi urodziło się dziecko), szczególnie zapamięta zapewne skocznię w Willingen, na której pobił, należący od wielu lat do Janne Ahonena oraz Jurija Tepeša rekord skoczni (uzyskał 153 metry). Na tym samym obiekcie podczas jednego z konkursów zajął czwarte miejsce i tym samym otarł się o pierwsze w karierze podium. Jakub Wolny szczególnie miło może wspominać szczególnie druga część sezonu. Z 17 konkursów, w których wziął udział, 12 razy udało mu się zakwalifikować do finałowej serii a dwukrotnie rywalizację kończył w najlepszej dziesiątce. W przypadku Aleksandra Zniszczoła bardziej udany był z kolei początek sezonu. Polak w konkursie rozgrywanym w Niżnym Tagile zajął wysoką 6. lokatę, a 81 punktów które wywalczył podczas kilku miesięcy rywalizacji, pozwoliło mu na zajęcie najwyższego w karierze, 40. miejsca w klasyfikacji generalnej PŚ. Pięć pozycji za nim uplasował się Paweł Wąsek, który z minionego sezonu także szczególnie zapamięta konkurs w Rosji. Dzień po tym jak Aleksander Zniszczoł wywalczył tam szóstą lokatę, 21-latek postanowił pójść w jego ślady i również zawody zakończył na tej samej pozycji. Dla młodego skoczka był to również najlepszy sezon w jego, póki co krótkiej karierze.

Pozostali zawodnicy, którzy będą trenować i startować pod okiem czeskiego szkoleniowca to Stefan Hula, Tomasz Pilch, Jarosław Krzak i Kacper Juroszek. Pierwszy z nich, skoczek  KS Eve-nement Zakopane jest najstarszym zawodnikiem w polskiej kadrze (rocznikowo ma 35 lat), jednak w minionym sezonie zdobył jedynie dwa punkty. Zarówno on, jak i sztab szkoleniowy wierzą jednak, że najbliższe miesiące będą dla doświadczonego sportowca powrotem do wysokiej, olimpijskiej formy. Pilch (mistrz Polski), Juroszek i Krzak to na chwilę obecną nazwiska, które nieco rzadziej przewijają się w rozmowach kibiców a także medialnych przekazach, jednak myśląc przyszłościowo, to właśnie na ich potencjale będą musiały polegać w przyszłości polskie skoki narciarskie.

 

Niepewny los Macieja Kota?

Wydawać by się mogło, że ostatnie trzynaste miejsce w kadrze narodowej A przypadnie Maćkowi Kotowi. Początkowo doświadczony skoczek jednak nie może być tego pewnym. Jego słaba dyspozycja w ostatniej zimy (zdobył zaledwie 17 punktów) postawiła jego miejsce w kadrze pod znakiem zapytania.

Ostateczna decyzja w tej sprawie miała zapaść po pierwszym letnim zgrupowaniu, a decydująca miała być wówczas sportowa forma skoczka, który na swoim koncie ma już dwa pucharowe zwycięstwa. Dlatego też, przy jego nazwisku w składzie kadry widniała gwiazdka z odnośnikiem do powyższych informacji.

Dyrektor sportowy PZN, Adam Małysz, w udzielonym nam niedawno wywiadzie także odniósł się do pozycji, w jakiej obecnie znajduje się 29-latek. – Mamy plany jeśli chodzi o Maćka Kota, ale one zostaną przekazane po spotkaniu z nim i zgrupowaniu w Zakopanem. Wiemy, że to wciąż jest talent i ma bardzo duże możliwości. Może po prostu trzeba go troszkę inaczej poprowadzić – mówił Orzeł z Wisły. Zapewne dlatego, znacząca adnotacja przy nazwisku 29-latka już po publikacji nominowanych zawodników zniknęła.

 

Znaczne zmiany w kadrze młodzieżowej

W  przypadku najlepszych Biało-Czerwonych kierowanych przez Michala Doležala, o zmianach w kadrze względem poprzedniego sezonu praktycznie nie było mowy. Nastąpiły one natomiast wśród juniorów. Tak jak w poprzednim sezonie, w kadrze młodzieżowej zaprezentuje się Adam Niżnik, dla którego miniony sezon nie był jednak za bardzo udany. W Pucharze Kontynentalnym nie udało mu się zdobyć żadnego punktu natomiast w cyklu FIS Cup uzyskał ich 25 (w sezonie 2018/19 wywalczył aż 509 punktów). Drugim skoczkiem, który uzupełni kadrę młodzieżową jest Mateusz Gruszka. W zawodach FIS Cup kilkukrotnie udało mu się zająć miejsce w czołowej trzydziestce – zdobył łącznie 52 punkty. Wśród zawodników, którzy występowali już w kadrze młodzieżowej w sezonie wcześniejszym pozostali także bracia: Arkadiusz oraz Szymon Jojko (który będzie miał szansę powrócić po kontuzji), a także Jan Habdas. Żadnemu z nich nie udało się w ostatnich miesiącach wywalczyć punktów Pucharu Kontynentalnego.

Z kadry juniorów, względem poprzedniego sezonu, wypadł Stanisław Ciszek, który na międzynarodowej arenie, mówiąc delikatnie, nie zachwycał. Szansę w drużynie Zbigniewa Klimowskiego dostali z kolei Klemens Joniak oraz Tymoteusz Amilkiewicz. Dzięki temu młodzi skoczkowie będą mieć okazję, by w przyszłym sezonie móc pokazać swoje umiejętności szerszemu gronu. Dodajmy też, że rolę pełniącego obowiązki trenera juniorów przejmie póki co Daniel Kwiatkowski, który zastąpi na tym polu zmagającego się z koronawirusem Zbigniewa Klimowskiego.

 

Wśród kobiet bez niespodzianek

Jeśli chodzi o polską kadrę kobiet – w tej do żadnych zmian nie doszło. Pod okiem trenera Łukasza Kruczka trenować i startować, tak jak w poprzednim sezonie będą: Kinga Rajda, Anna Twardosz, Kamila Karpiel, Nicole Konderla, Joanna Szwab oraz Wiktoria Przybyła.

Największym pozytywem sezonu 2020/2021 był niewątpliwie progres Twardosz. Polka zdobyła pierwsze w karierze punkty Pucharu Świata (trzy razy udało jej się wywalczyć miejsce w czołowej trzydziestce), zajęła też 8. miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów w Lahti i 24. miejsce w seniorskim czempionacie w Oberstdorfie. Kinga Rajda (rozpoczynała sezon jako liderka polskiego zespołu) oraz Kamila Karpiel wywalczyły jednak zaledwie po jednym punkcie PŚ i zajęły ex aequo 47. pozycję. Przypomnijmy, że Kamila Karpiel wracała do rywalizacji po kontuzji, która na pewno nie pomogła w uzyskaniu dobrych lokat, natomiast Kinga Rajda zaliczyła groźnie wyglądający upadek podczas przedświątecznych Mistrzostw Polski, co także mogło się przyczynić do obniżenia lotów.

Pozostałe zawodniczki Łukasza Kruczka nie zdołały wywalczyć ani jednego punktu w rywalizacji z najlepszymi, jednak w przypadku niektórych, kluczowym było dopiero nabieranie doświadczenia, jak choćby w przypadku Nicole Konderli i Wiktorii Przybyły. Na lepsze mentalne tory chce z kolei powrócić najbardziej doświadczona z naszych reprezentantek, 24-letnia Joanna Szwab. Widać, że skoczkinie czeka długa droga, jeśli chcą myśleć o zajmowaniu wysokich lokat. Jak podkreślił jednak Adam Małysz: – Łukasz mówi, że ten rok będzie zdecydowanie inny. Nie będzie zmiłuj. Musi być nie sto, ale dwieście procent przyłożenia, zaangażowania i zaufania (…). Widać też, że te dziewczyny mogą, ale muszą też chcieć. Samo mówienie o tym, że chcą, nie zawsze skutkuje. Miejmy nadzieję, że to pójdzie zdecydowanie do przodu, bo w poprzednich latach postępu nie było widać. Ja widzę potencjał.

 

Kadra narodowa A mężczyzn:

Zawodnicy:

 • Kamil Stoch – KS Eve-nement Zakopane
 • Dawid Kubacki – TS Wisła Zakopane
 • Piotr Żyła – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 • Jakub Wolny – LKS Klimczok Bystra
 • Stefan Hula – KS Eve-nement Zakopane
 • Klemens Murańka – TS Wisła Zakopane
 • Paweł Wąsek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 • Tomasz Pilch – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 • Aleksander Zniszczoł – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 • Andrzej Stękała – AZS Zakopane
 • Kacper Juroszek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 • Jarosław Krzak – PKS Olimpijczyk Gilowice
 • Maciej Kot* – AZS Zakopane (ostateczna decyzja o członkostwie w kadrze zapadnie po pierwszym zgrupowaniu)

Sztab szkoleniowy kadry A mężczyzn:

 • Michał Doležal – trener główny
 • Grzegorz Sobczyk – asystent trenera głównego
 • Maciej Maciusiak – asystent trenera głównego
 • Andrzej Zapotoczny – trener techniczny
 • Radek Žídek – trener techniczny
 • Krzysztof Miętus – trener techniczny
 • Łukasz Gębala – fizjoterapeuta
 • Tomasz Żurawiecki – fizjoterapeuta
 • Kacper Skrobot – serwisant
 • Maciej Kreczmer – serwisant
 • Kamil Skrobot – serwisant

Osoby współpracujące:

 • dr Harald Pernitsch – konsultant naukowy
 • Aleksander Winiarski – lekarz
 • Jakub Kozel – fizjoterapeuta
 • Piotr Krężałek – biomechanik
 • Adam Małysz – Dyrektor Koordynator ds. skoków i KN, konsultant Zarządu PZN
 • Paweł Witczak – Kierownik organizacyjny
 • Anna Karczewska – osoba do kontaktu z mediami

 

Kadra narodowa młodzieżowa (juniorów):

Zawodnicy:

 • Jan Habdas – LKS Klimczok Bystra
 • Mateusz Gruszka – AZS Zakopane
 • Szymon Jojko – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 • Arkadiusz Jojko – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 • Szymon Zapotoczny – KS Eve-nement Zakopane
 • Klemens Joniak – LKS Poroniec Poronin
 • Adam Niżnik – TS Wisła Zakopane
 • Tymoteusz Amilkiewicz – AZS Zakopane

Zawodnicy rezerwowi*

 • Kacper Tomasiak – LKS Klimczok Bystra
 • Robert Ryś – LKS Olimpia Goleszów
 • Wiktor Szozda – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 • Gabriel Kukuczka – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 • Marcin Wróbel – AZS Zakopane

Sztab szkoleniowy:

 • Zbigniew Klimowski – trener główny
 • Daniel Kwiatkowski – pełniący obowiązki trenera głównego
 • Grzegorz Miętus – asystent trenera głównego
 • Krzysztof Biegun – asystent trenera głównego
 • Magdalena Wójcik – fizjoterapeutka

Osoby współpracujące:

 • Piotr Fijas – trener współpracujący SMS Szczyrk
 • Wojciech Topór – trener współpracujący SMS Zakopane
 • Adam Małysz – Dyrektor Koordynator ds. skoków i KN, konsultant Zarządu PZN
 • Paweł Witczak – Kierownik organizacyjny

* szkolenie w ograniczonym zakresie w oparciu o FRKF i w miarę posiadanych środków własnych przez PZN

 
Kadra narodowa kobiet:

Zawodniczki:

 • Kinga Rajda – KS AZS AWF Katowice
 • Anna Twardosz – KS AZS AWF Katowice
 • Kamila Karpiel – AZS Zakopane
 • Nicole Konderla – KS AZS AWF Katowice
 • Joanna Szwab – KS AZS AWF Katowice
 • Wiktoria Przybyła – SSR LZS Sokół Szczyrk

Sztab szkoleniowy:

 • Łukasz Kruczek – trener główny
 • Marcin Bachleda – asystent trenera głównego
 • Wojciech Tajner – trener współpracujący
 • Paulina Węgrzyn-Gębuś – fizjoterapeuta

Osoby współpracujące:

 • Aleksandra Pięta – dietetyk
 • Stanisław Szymanik – lekarz
 • Adam Małysz – Dyrektor Koordynator ds. skoków i KN, konsultant Zarządu PZN
 • Paweł Witczak – Kierownik organizacyjny.

 

Maria Chenczke,
źródło: PZN / informacja własna

 

Dodaj komentarz