You are currently viewing Kvandal i Tande w kadrach Norwegii na sezon 2021/22. Powrót Fannemela
Norwescy skoczkowie (od lewej: Fannemel, Forfang, Tande, Johansson), fot. Julia Piątkowska

Kvandal i Tande w kadrach Norwegii na sezon 2021/22. Powrót Fannemela

Znamy skład reprezentacji Norwegii w skokach narciarskich na sezon 2021/2022. W kadrach, które liczyć będą odpowiednio siedmiu skoczków oraz pięć skoczkiń, znalazło się miejsce dla borykających się z problemami zdrowotnymi Eirin Marii Kvandal, Daniela-André Tande oraz Andersa Fannemela.

 

Kadrę męską tworzyć będzie siedmiu zawodników. Jej trzon będzie się opierać oczywiście na ubiegłorocznym zdobywcy Kryształowej Kuli, Halvorze Egnerze Granerudzie, który w przyszłym sezonie będzie chciał udowodnić, że jego dyspozycja nie była tylko jednosezonowym wyskokiem. Nie zabrakło miejsca również dla piątego skoczka sezonu 2020/21, Roberta Johanssona, a także dziesiątego Mariusa Lindvika. W ekipie trenera Alexandra Stöckla, znaleźli się również: Johann André Forfang, mistrz świata juniorów z 2019r roku Thomas Aasen Markeng, a także powracający do zdrowia po poważnym upadku Daniel-André Tande oraz trapiony przez kontuzje Anders Fannemel, który zdecydował się ostatnio na kontynuowanie sportowej kariery.

Bez większych niespodzianek obyło się w kadrze kobiet, której opiekunem w dalszym ciągu będzie trener Christian Meyer. Żeńską część kadry narodowej tworzyć będzie pięć zawodniczek, na czele z aktualną mistrzynią świata z dużej skoczni Maren Lundby, czwartą zawodniczką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w ubiegłym sezonie Silje Opseth, a także mistrzynią świata juniorek Theą Minyan Bjørseth oraz Anną Odine Strøm. W tym gronie znalazło się miejsce również dla Eirin Marii Kvandal, która podczas zeszłorocznej rywalizacji w Hinzenbach doznała groźnej kontuzji, w wyniku której zerwała więzadła krzyżowe w kolanie. Zwyciężczyni z Ljubna przeszła już zabieg kontuzjowanego kolana i pomyślnie przechodzi rehabilitację.

Wchodzimy w sezon pełen wydarzeń skokowych. Zawodnicy i zawodniczki rywalizować będą m.in. w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, Mistrzostwach Świata w lotach w Vikersund, Turnieju Czterech Skoczni, a także RAW Air. Jak co roku mierzymy wysoko, a wyniki z poprzednich lat pokazują, że nie ma żadnych powodów do obaw – powiedział dyrektor sportowy reprezentacji Norwegii, Clas Brede Bråthen.

Dodajmy, że wzorem lat poprzednich, jedynie zawodnicy ujęci w kadrach narodowych będą objęci szkoleniem „centralnym” w ramach Norweskiego Związku Narciarskiego i będą mogli liczyć na największe wsparcie. Skoczkowie za zaplecza tej grupy będą musieli w dużej mierze samodzielnie pozyskiwać środki finansowe na swój sportowy rozwój i będą trenowali przez większość czasu w klubach. – Kiedy nie jest się zawodnikiem kadry narodowej w Norwegii, trzeba opłacać wszystko, od sprzętu po podróże. Bywa to niezwykle kosztowne. Jedynie podczas międzynarodowych zawodów takich jak Puchar Kontynentalny czy Puchar Świata, nawet zawodnicy spoza kadr nie muszą za nic płacić. Wszystkie konkursy krajowe wiążą się jednak ze sporymi wydatkami, więc wielu z nas stara się pozyskać dla siebie sponsorów i właściwie każdy cały czas o nich zabiega – mówił nam jeszcze w marcu świeżo upieczony norweski rekordzista Wielkiej Krokwi w Zakopanem, Benjamin Østvold.

 

Skład męskiej reprezentacji Norwegii na sezon 2021/2022:

 • Anders Fannemel (ur. 1991 r.),
 • Johann André Forfang (1995),
 • Halvor Egner Granerud (1996),
 • Robert Johansson (1990),
 • Marius Lindvik (1998),
 • Thomas Aasen Markeng (2000),
 • Daniel-André Tande (1994).

 

Skład żeńskiej reprezentacji Norwegii na sezon 2021/2022:

 • Thea Minyan Bjørseth (ur. 2003 r.),
 • Eirin Maria Kvandal (2001),
 • Maren Lundby (1994),
 • Silje Opseth (1999),
 • Anna Odine Strøm (1998).

 

Łukasz Serba,
źródło: Skiforbundet.no / informacja własna

 

Dodaj komentarz