You are currently viewing Jernej Damjan zakończył sportową karierę. „Moje ciało ma już dość”
Jernej Damjan (fot. Julia Piątkowska)

Jernej Damjan zakończył sportową karierę. „Moje ciało ma już dość”

Po długich rozważaniach, słoweński skoczek narciarski Jernej Damjan, postanowił zakończyć sportową karierę. Triumfator cyklu Letniego Grand Prix sprzed siedmiu lat, swoją decyzję ogłosił za pośrednictwem mediów społecznościowych.

 

Ostatnie miesiące były dla Słoweńca bardzo trudne. Damjan powrócił do rywalizacji w minionym sezonie po kontuzji barku, jakiej nabawił się w 2019 roku. Doświadczonemu skoczkowi nie udało się jednak dostać się do grona zawodników skaczących w Pucharze Świata. Wystąpił w 6 konkursach Pucharu Kontynentalnego, punktując w pięciu z nich. Najwyżej był w Engelbergu, na 7. miejscu. Uzyskane rezultaty pozwoliły mu na zajęcie 42. miejsca w klasyfikacji generalnej cyklu, z dorobkiem 90 punktów.

Drużynowy medalista mistrzostw świata i mistrzostw świata w lotach stwierdził jednak, że przyszedł czas na rozbrat ze skokami narciarskimi. – W życiu każdego człowieka przychodzi czas na zmianę, tak samo w karierze skoczka nadchodzi czas na pożegnanie z lataniem w powietrzu. Dla mnie ta chwila właśnie nadeszła. Skoki były dla mnie numerem jeden przez blisko 28 lat mojego życia, ale moje ciało powiedziało, że ma dość – oznajmił Damjan w swoim poście na Instagramie.

Jako skoczek przeżyłem jedne z najbardziej pamiętnych momentów mojego życia, były łzy radości i smutku, latanie w powietrzu i upadki na ziemi, ale w sumie była to niezwykła podróż – dodał Słoweniec, który pod koniec maja będzie świętował swoje 38. urodziny. – Poznałem wielu niesamowitych ludzi, podróżowałem w miejsca, których nie zapomnę. Nie zapomnę też wszystkich ludzi, którzy wspierali mnie od samego początku, zwłaszcza mojej rodziny, kibiców, sponsorów, członków klubu i rodzimej federacji, a także przyjaciół, którzy dawali mi motywację. Trzymaliście kciuki, wiwatowaliście, krzyczeliście, krytykowaliście, chwaliliście… Cokolwiek robiliście, pomagaliście mi być lepszym. Dziękuję  za wszystko! – zakończył.

Jernej Damjan w zawodach najwyższej rangi zadebiutował podczas finałowego weekendu Pucharu Świata w Planicy w marcu 2003 roku, kiedy to jednak nie udało mu się przebrnąć kwalifikacji. Regularnie w rywalizacji mogliśmy go oglądać od sezonu 2003/2004. Sympatyczny Słoweniec przez całą karierę ośmiokrotnie stawał na pucharowym podium, z czego dwukrotnie na najwyższym jego stopniu, triumfując w Sapporo (2014 r.) i Ruce (2017 r.). Dokonał tego będąc już skoczkiem po  trzydziestce.  W klasyfikacji generalnej PŚ najwyżej był w sezonie 2013/2014, kończąc go na miejscu 14. Poza tym, skoczek z Lublany jest również drużynowym, brązowym medalistą mistrzostw świata (2005, 2011), a także mistrzostw świata w lotach (2012, 2018), z których udało mu się przywieźć brąz i srebro. Słoweniec również dwunastokrotnie stawał na podium zawodów Pucharu Kontynentalnego, wygrywając cztery z nich.

Można też odnieść wrażenie, że Damjan równie dobrzeD radził sobie w letniej rywalizacji na igielicie. W klasyfikacji generalnej Grand Prix triumfował w 2014 roku, a sezon wcześniej był w niej na 2. miejscu. Ponadto zajął trzecie miejsce w „generalce” Letniego Pucharu Kontynentalnego w 2004 roku.

 

Łukasz Serba,
źródło: Instagram / informacja własna

 

Dodaj komentarz