You are currently viewing Dodatkowe konkursy w Bischofshofen i mikst w Oslo – zaskakujące pomysły FIS na Puchar Świata [AKTUALIZACJA]
Skocznia im. Paula Ausserleitnera w Bischofshofen (fot. Julia Piątkowska)

Dodatkowe konkursy w Bischofshofen i mikst w Oslo – zaskakujące pomysły FIS na Puchar Świata [AKTUALIZACJA]

Obrady komisji ds. skoków narciarskich Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), przyniosły kilka zaskakujących zmian w kalendarzu Pucharu Świata na sezon 2021/2022. Do programu wciśnięto dodatkowy pucharowy weekend w Bischofshofen (tuż po Turnieju Czterech Skoczni), a także konkurs drużyn mieszanych w Oslo (który początkowo widniał w terminarzu jako część turnieju Raw Air).

 

Jeszcze do niedawna, w pucharowym terminarzu w dniach 8-9 stycznia 2022 roku, widniały zawody Pucharu Świata w lotach w austriackim Bad Mitterndorf. Niedługo po kwietniowych obradach komisji skoków FIS, konkursy te zostały wykreślone z kalendarza. – Powodem decyzji o wykreśleniu Kulm z kalendarza, był brak przerwy po Turnieju Czterech Skoczni, co nie byłoby optymalnym rozwiązaniem dla zawodników – powiedział nam Werner Schrittwieser, oficer prasowy zawodów w Bad Mitterndorf.

I taka decyzja wydawałaby się ze wszech miar rozsądna, ponieważ wedle ówczesnego pomysłu, już dzień po ostatnim konkursie Turnieju Czterech Skoczni w Bischofshofen, zawodnicy musieliby wystartować w oddalonym o 100 kilometrów Bad Mitterndorf, gdzie odbyłyby się treningi i kwalifikacje do kolejnych pucharowych zmagań. Odległość pomiędzy tymi dwoma miejscami nie jest wielka, jednak tak intensywne starty tuż po narciarskim maratonie, jakim jest niewątpliwie TCS, mógł zastanawiać. Z tego też powodu postanowiono wykreślić z terminarza austriackiego „mamuta”.

Nie przeszkadzało to jednak działaczom wcisnąć w to samo miejsce kolejnych konkursów Pucharu Świata, które zostaną rozegrane… w Bischofshofen. Cała pucharowa karuzela mężczyzn, tuż po niemiecko-austriackim tournee, zostanie więc na Paul-Ausserleitner-Schanze (HS-142), gdzie odbędzie się jeden konkurs indywidualny (8 stycznia) i jeden drużynowy (9 stycznia).

Druga znaczącą nowością w pucharowym kalendarzu w sezonie olimpijskim, będzie rozegranie konkursu drużyn mieszanych w norweskim Oslo. Zawody te odbędą się na Holmenkollbakken (HS-134) 4 marca 2022 roku i początkowo widniały one jako część turnieju Raw Air. Tym samym konkurs ten wliczałby się do klasyfikacji generalnej norweskiego tournée, a zawodnicy i zawodniczki, którzy z różnych powodów nie mogliby wziąć udział w rywalizacji mikstów, zostaliby pozbawieni szans na triumf w tym cyklu, ze względu na sporą stratę punktową. Dzisiaj w terminarzu pojawiła się jednak aktualizacja i widoczna adnotacja, mówiąca, że mikst na wzgórzu Holmenkollen, nie będzie wliczany do „generalki” turnieju Raw Air.

Te zmiany muszą jeszcze zostać zaakceptowane podczas czerwcowego Kongresu FIS, który podobnie jak wcześniejsze spotkania, odbędzie się w formie wideokonferencji.

 

Aktualna propozycja kalendarza Pucharu Świata mężczyzn na sezon 2021/2022 >>>

Aktualna propozycja kalendarza Pucharu Świata kobiet na sezon 2021/2022 >>>

 

Bartosz Leja,
źródło: FIS

 

Dodaj komentarz