You are currently viewing Finowie odkryli karty przed sezonem olimpijskim. Tylko trzech skoczków w kadrze mężczyzn
Antti Aalto (fot. Julia Piątkowska)

Finowie odkryli karty przed sezonem olimpijskim. Tylko trzech skoczków w kadrze mężczyzn

Kolejną reprezentacją która odsłoniła karty przed sezonem olimpijskim 2021/2022 jest Finlandia. Po minionej, niezbyt udanej zimie, działacze z Kraju Tysiąca Jezior zdecydowali, że w kadrze narodowej znajdzie się zaledwie trzech skoczków i cztery skoczkinie. 

 

Przypomnijmy, że przed ubiegłą zimą na stanowisku głównego szkoleniowca kadry fińskiej stanął Janne Väätäinen, który współpracował wcześniej z m.in. z Ryoyu Kobayashim. Obejmując swoją posadę, postawił sobie za cel odbudowanie poziomu fińskich skoków narciarskich, jednak w przeciągu ubiegłego sezonu, jego podopiecznym nie powodziło się najlepiej. Jak się okazało, to było jednym z powodów redukcji kadry narodowej, która w sezonie olimpijskim będzie liczyła tylko trzech zawodników. 

Finlandię reprezentować będzie lider kadry Antii Aalto, który od kilku sezonów osiąga w ekipie Suomi najlepsze wyniki. Minionej zimy w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zameldował się na 37. miejscu. Obok 26-latka, pewne miejsce w kadrze ma Niko Kytösaho, dla którego ostatnie kilka miesięcy było najlepsze w dotychczasowej karierze. Warto zaznaczyć, że 21-latek tylko raz nie przebrnął kwalifikacji do konkursu głównego, a ostatecznie w pucharowej "generalce" zajął 50. miejsce. Trzecie miejsce w kadrze narodowej przyznano niespełna 19-letniemu Arttu Pohjoli. Mimo, że minionej zimy młody zawodnik nie zdołał pomyślnie przebrnąć dwóch rund kwalifikacyjnych, w których dane mu było startować, to fakt bycia najmocniejszym z fińskim juniorów w tegorocznym czempionacie w Lahti (zajął 20. miejsce), był dla osób decyzyjnych kluczowym argumentem.

- Chcemy się skupić na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Widać wyraźnie, że Niko i Antti zasługują na miejsce w drużynie. Arttu zrobił w ciągu ubiegłego roku krok do przodu. Jest młody i myślę, że dzięki w pełni profesjonalnemu treningowi, będzie sobie radził jeszcze lepiej. Chcemy dać mu szansę bo jest solidnym zawodnikiem, mającym dobre podejście do sportu - powiedział 46-letni szkoleniowiec cytowany przez portal Hiihtoliitto.fi.

Miejsca w kadrze nie utrzymali tym samym Andreas Alamommo, Eetu Nousianen oraz jeden z najbardziej doświadczonych Finów, Jarkko Määttä. Jak podkreśla Väätäinen, brak tych zawodników w kadrze narodowej, nie oznacza, że nie będą oni brani pod uwagę przy nominacjach do udziału w zawodach. - Drzwi nie są dla nikogo zamknięte. Nie odbieramy nikomu szans. Przy dobrych wynikach i pracy, drzwi do reprezentacji są otwarte dla każdego - mówi.

Kadra młodzieżowa mężczyzn, której trenerem głównym będzie Lauri Hakola, będzie składać się z pięciu zawodników. W tym gronie znaleźli się Vilho Palosaari, Tomas Kuisma, Paavo Romppainen, Kasperi Valto oraz Tuomas Kinnunen. W koedyukacyjnej grupie "szkolnej" pod wodzą Kimmo Yliriesto, znalazło się sześcioro zawodników: Andreas Helanne, Vuokko Hyvärinen, Miika Kesti, Pietu Penttilä, Emilia Vidgren i Aatu Ylimäki.

Zastanawiać może nieobecność w żadnej z grup kilku zawodników, którzy minionej zimy notowali punktowe zdobycze w zawodach Pucharu Kontynentalnego i cyklu FIS Cup. Poza wspomnianą trójką Alamommo, Nousiainen, Määttä, nie uwzględnieni zostali także: Kalle Heikkinen, Eetu Meriläinen, Henri Kavilo, a także syn słynnego Janne Ahonena, Mico.

Kadra narodowa kobiet, tak jak w ubiegłym sezonie, liczyć będzie cztery zawodniczki. Szkoleniowiec żeńskiej reprezentacji kobiet Ossi-Pekka Valta będzie miał pod swoimi skrzydłami doświadczoną Julię Kykkänen oraz Jenny Rautionaho, które minionej zimy były jedyny Finkami punktującymi w zawodach Pucharu Świata (w "generalce" zajęły odpowiednio 33. i 41. mijesce). Kraj Tysiąca Jezior reprezentować będzie również Susanna Forsström, dla której ubiegły sezon nie należał do najlepszych, ponieważ zaledwie dwa razy przebrnęła przez pucharowe kwalifikacje. Czwarte miejsce w kadrze otrzymała niespodziewanie 15-letnia Sofia Mattila, która jeszcze nie zadebiutowała nawet w zawodach rangi FIS. W żeńskim gronie zabrakło za to będącej w kadrze jeszcze w poprzednim sezonie Julii Tervahartiali.

 

Kadry narodowe Finlandii w skokach narciarskich na sezon 2021/2022:

Kadra narodowa mężczyzn: Antti Aalto (ur. 1995 r.), Niko Kytösaho (1999), Arttu Pohjola (2001).

Kadra narodowa kobiet: Julia Kykkänen (ur. 1994 r.), Sofia Mattila (2005), Jenny Rautionaho (1996), Susanna Forsström (1995).

 

 

Emilia Kryzel,
źródło: hiihtoliitto.fi / informacja własna

 

Dodaj komentarz