You are currently viewing Mikst w Oslo pretekstem do walki o równość. „Konkurs nie zostanie wliczony do RAW AIR”
Skocznia w Oslo Holmenkollen (fot. Maria Grzywa)

Mikst w Oslo pretekstem do walki o równość. „Konkurs nie zostanie wliczony do RAW AIR”

Nie milkną echa zaskakującej decyzji Norwegów ws. zorganizowania dodatkowego konkursu mieszanego w Oslo w ramach RAW AIR. Według początkowych informacji, miał on być wliczany do klasyfikacji generalnej turnieju, co mocno ograniczyłoby szansę na końcowy triumf wielu zawodników. Sami inicjatorzy pomysłu zapewniają, że tak się nie stanie. – Chcemy zwrócić uwagę na kwestię równości i zapewnić sprawiedliwą rywalizację dla obu płci. Punkty zdobyte w tym konkursie nie będą wliczane do klasyfikacji turnieju – zapewnia Ståle Villumstad.

 

W miniony wtorek, podczas zebrania komisji ds. skoków narciarskich FIS, na której po raz kolejny debatowano m.in. na temat kobiecych lotów narciarskich, zaproponowano kolejne zmiany w kalendarzach na sezon olimpijski 2021/2022. Jedną z propozycji Norwegów była organizacja konkursu mieszanego w czasie turnieju RAW AIR na skoczni Holmenkollbakken (HS-134) w Oslo. Mimo, iż początkowo nie określono czy jego wyniki będą wliczane do klasyfikacji norweskiej imprezy, w mediach społecznościowych pojawiło się sporo krytycznych wpisów. Organizatorzy zapewniają jednak, że wspomniany konkurs mieszany nie będzie miał wpływu na klasyfikację generalną turnieju.

Organizujemy ten mikst, ponieważ chcemy zwrócić uwagę na kwestię równości i zapewnić sprawiedliwą rywalizację dla obu płci. Punkty zdobyte w tym konkursie nie będą wliczane do klasyfikacji turnieju. To, czy zawody w składzie mieszanym będą w przyszłości częścią RAW AIR, należy ocenić na podstawie przyszłorocznych doświadczeń – uspokaja kierownik projektu Ståle Vilumstad.

Norwegowie, którzy od lat walczą o kwestię równouprawnienia w skokach narciarskich, wierzą, że organizacja dodatkowych zmagań mikstów, wpłynie pozytywnie na zainteresowanie i rozwój kobiecych skoków. – Norwegia poprzez wprowadzenie RAW AIR dla kobiet, od lat promuje i wspiera skoki kobiet na arenie międzynarodowej. Więcej zawodów dla Pań, na tych samych skoczniach, na których rywalizują mężczyźni, zapewni im lepsze możliwości i wpłynie pozytywnie na rozwój całej dyscypliny. Wierzymy, że poprzez organizację konkursów mieszanych uda nam się osiągnąć zamierzone cele – dodaje norweski działacz.

Warto przypomnieć, że przyszłoroczna edycja RAW AIR zostanie znacząco skrócona z powodu budowy skoczni Granåsen w Trondheim, a także organizacji Mistrzostw Świata w lotach na słynnej Vikersundbakken. Tym samym po raz pierwszy w czteroletniej historii turnieju zostanie on zakończony na wzgórzu Holmenkollen w Oslo, gdzie w poprzednich latach inaugurowano cały cykl.

Cieszymy się, że możemy w tym roku gościć finał RAW AIR i nie możemy się doczekać, aby nadać mu szczególną rolę na naszej krajowej arenie. Bardzo cieszymy się też, że możemy organizować konkurs mieszany, ponieważ postrzegamy to jako wielką innowację w sporcie – odparł Stefan Marx, dyrektor generalny Holmenkollen Skifestival.

Turniej RAW Air organizowany jest od sezonu 2016/2017, a od sezonu 2018/2019 przebiega on także z udziałem kobiet. Do końcowej klasyfikacji wliczane są zarówno wyniki kwalifikacji, tzw. prologów, jak i konkursów indywidualnych oraz drużynowych. Pierwszą edycję turnieju wygrał Stefan Kraft, a dwukrotnie w klasyfikacji generalnej triumfował Kamil Stoch (2018, 2020). Wśród kobiet z kolei w dwóch ostatnich edycjach najlepsza była Maren Lundby (2019, 2020). Przypominamy, że z powodu pandemii koronawirusa, turniej w minionym sezonie został odwołany.

 

Łukasz Serba,
źródło: rawair.com

 

Dodaj komentarz