You are currently viewing Zmarł Dieter Neuendorf, jeden z najlepszych niemieckich skoczków lat 60.
Dieter Neuendorf (fot. Riksarkivet / National Archives of Norway)

Zmarł Dieter Neuendorf, jeden z najlepszych niemieckich skoczków lat 60.

Smutna wiadomość dotarła dziś z Niemiec. W wieku 80 lat zmarł Dieter Neuendorf, jeden z najlepszych skoczków narciarskich lat 60., reprezentujących NRD. W swojej bogatej karierze wywalczył choćby wicemistrzostwo świata, a także trzykrotnie wskakiwał na podium klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni.

 

Dieter Neuendorf przyszedł na świat 7 lipca 1940 roku w uzdrowiskowym mieście Ruhla w Rzeszy Niemieckiej. Zaczynał karierę jako wychowanek miejscowego klubu BSG Motor Ruhla Süd, aby później reprezentować barwy ASK Vorwärts Brotterode. Był jednym z najlepszych niemieckich skoczków narciarskich lat 60.

Swoje pierwsze kroki na skoczniach stawiał oczywiście jeszcze w latach 50., jednak swoje największe sukcesy odnosił w latach 1965-1968. O swoim wielkim sportowym potencjale zasygnalizował już w 1964 roku, podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku. Wtedy też po raz pierwszy w historii, skoczkowie rywalizowali zarówno na dużej, jak i normalnej skoczni. Wtedy 23-letni Neuendorf rozpoczął zmagania od piątej pozycji wywalczonej na mniejszym obiekcie, a kilka dni później dołożył do tego ósme miejsce na większym. W kolejnym sezonie postraszył też najlepszych skoczków na świecie podczas Tygodnia Lotów Narciarskich w Bad Mitterndorf, wygrywając jeden z dni rywalizacji.

W światowej czołówce na dobre zapisał się jednak w sezonie 1965/1966, kiedy to w 14. edycji Turnieju Czterech Skoczni zameldował się na drugiej pozycji. Reprezentujący Niemiecką Republikę Demokratyczną zawodnik w poszczególnych konkursach zajmował drugie (Oberstdorf), szóste (Garmisch-Partenkirchen), pierwsze (Innsbruck) i trzecie miejsce (Bischofshofen), ustępując ostatecznie jedynie Finowi Veikko Kankkonenowi, do którego stracił zaledwie trzy punkty. Jak się później okazało, był to przedsmak późniejszego, lutowego sukcesu w Mistrzostwach Świata w Oslo, w których na normalnej skoczni sięgnął po srebrny medal.

Kolejne dwa sezony w wykonaniu Dietera Neuendorfa były naznaczone kolejnymi świetnymi występami w Turnieju Czterech Skoczni. Kolejno w 15. i 16. edycji niemiecko-austriackiego cyklu (w latach 1966-1968), zajmował trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Dodajmy, że wtedy dwukrotnie triumfował legendarny Norweg, Bjørn Wirkola.

Przez te wszystkie lata, skoczek z Ruhli systematycznie meldował się także na podiach międzynarodowych zawodów rozgrywanych po obu stronach muru berlińskiego. Wygrywał choćby w Oberstdorfie, Ga-Pa, Schmiedefeld, Oberhofie, Innsbrucku, Johanngeorgenstadt, Oberwiesenthal, Lauschy, a w 1965 roku triumfował nawet w bardzo prestiżowym Holmenkollen Skifestival w Oslo, będącym pierwowzorem zawodów Pucharu Świata na norweskiej Holmenkollbakken. Zwieńczeniem jego kariery był udział w kolejnych olimpijskich zmaganiach w Grenoble, gdzie uplasował się na siódmym i piętnastym miejscu.

Po zakończeniu czynnej kariery sportowej, nie rozstał się ze swoją koronną dyscypliną sportu. Zajął się trenowaniem kolejnych pokoleń niemieckich skoczków. W latach 1971-1976 był nawet szkoleniowcem reprezentacji NRD, a jego podopieczni sięgali po medale najważniejszych międzynarodowych imprez. Dał się także zapamiętać jako działacz, którego aktywność była szczególnie widoczna w narciarskich centrach w Oberhofie, Brotterode i Ruhli. Dieter Neuendorf odszedł 21 maja, w wieku 80 lat.

 

Bartosz Leja,
źródło: wyniki-skoki.hostingasp.pl / tsg-ruhla.de

 

Dodaj komentarz