You are currently viewing Zmarł Jáchym Bulín. To pod jego okiem sukcesy odnosili Raška i Boklöv
Jáchym Bulín, po prawej (fot. Sportovní časopis Stadión)

Zmarł Jáchym Bulín. To pod jego okiem sukcesy odnosili Raška i Boklöv

Jak donosi Czeski Związek Narciarski, 25 maja odszedł jeden z najlepszych szkoleniowców w historii skoków narciarskich, Jáchym Bulín. Jako czechosłowacki skoczek sam kilkukrotnie stawał na podium międzynarodowych zawodów, jednak największe sukcesy odnosił właśnie jako trener reprezentacji Czechosłowacji, a także Szwecji. Pod jego okiem trenowali między innymi Karel Kodejška, Jiří Raška czy Jan Boklöv.

 

Jáchym Bulín urodził się w Jeleniej Górze (czyli ówczesnym Hirschbergu) w 1934 roku. Swoją przygodę ze skokami rozpoczął po przeprowadzce do Harrachova, gdzie zaczął reprezentować klub LTBK Nový Svět. Od 1945 roku trenował wraz z Miloslavem Bělonožníkiem, który jako pierwszy z reprezentantów Czechosłowacji przekroczył 100 metrów. To pod jego okiem zaczął zdobywać sukcesy. Bulín uczestniczył w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1956 roku we włoskim miasteczku Cortina d’Ampezzo gdzie zajął 29. miejsce. Po dwóch latach zajął 13. miejsce w Turnieju Czterech Skoczni. Bulín dwukrotnie zdobył także tytuł mistrza Czechosłowacji.

Został również nominowany do startu w kolejnych olimpijskich zmaganiach w Squaw Valley w 1960 roku, jednak ostatecznie nie mógł w nich wystartować z powodu kontuzji. Uraz wymusił na nim zakończenie sportowej kariery. Jáchym Bulín nie zamierzał jednak żegnać się ze skokami narciarskimi na zawsze. W 1970 roku rozpoczął pracę jako trener reprezentacji Czechosłowacji. Pod jego okiem sukcesy odnosili między innymi Jiří Raška, srebrny medalista Mistrzostw Świata z 1970 roku i Rudolf Höhnl, który w 1974 roku podczas światowego czempionatu wywalczył brąz. Jednym z jego podopiecznych był także Karel Kodejška, mistrz świata w lotach na skoczni Kulm w 1975 roku. 

Po ośmiu latach Bulin stracił swoją posadę jednak szybko dostał propozycję prowadzenia reprezentacji Szwecji i wyjechał z kraju. Zapisał się w historii szwedzkich skoków, doprowadzając jednego ze swoich podopiecznych na szczyt. To pod jego skrzydłami trenował między innymi prekursor stylu V i sensacyjny zdobywca Pucharu Świata w sezonie 1988/1989, Jan Boklöv. Po zakończeniu swojej trenerskiej kariery zdecydował się pozostać w Szwecji. Zamieszkał w Falun, gdzie w zeszły wtorek zmarł w wieku 86 lat.

 

Emilia Kryzel,
źródło: czech-ski.com / informacja własna

 

Dodaj komentarz