You are currently viewing Skoki narciarskie włączone do programu Igrzysk Europejskich w 2023 roku
Modernizacja kompleksu Średniej Krokwi w Zakopanem (fot. COS OPO Zakopane)

Skoki narciarskie włączone do programu Igrzysk Europejskich w 2023 roku

Letnie Igrzyska Europejskie, których miastem-gospodarzem w 2023 roku będzie Kraków zostaną wzbogacone o nową dyscyplinę. Będą nią skoki narciarskie, a walka o medale w tej konkurencji będzie rozgrywać się w Zakopanem, na Średniej Krokwi.

Włączenie skoków narciarskich do programu Igrzysk Europejskich będzie z pewnością ciekawym urozmaiceniem sezonu letniego. Gospodarzem imprezy w 2023 roku ma być stolica Małopolski, czyli Kraków. Sam dyrektor Pucharu Świata, Sandro Pertile wierzy, że wpłynie to pozytywnie na rozwój i popularyzację dyscypliny. - Naprawdę nie możemy się doczekać konkursu skoków w ramach programu Igrzysk Europejskich w 2023 roku - powiedział włoski działacz. - Wiem, że nasi sportowcy będą naprawdę zadowoleni z rywalizacji w tym szeroko znanym wydarzeniu podczas trwania sezonu letniego. Z pewnością będzie to niezapomniane wydarzenie dla wszystkich - stwierdził z pełnym przekonaniem Petrile.

Pozytywnie nastawiony do pomysłu rozegrania konkursów na igelicie jest również przewodniczący Komisji Koordynacyjnej Igrzysk Europejskich. Hasan Arat podkreśla, że skoki narciarskie mogą być znakomitym sposobem na urozmaicenie III edycji imprezy. - Zawsze słuchamy naszych gospodarzy, jeśli chodzi o tworzenie jak najbardziej wartościowego i interesującego programu sportowego. Dla Polski skoki narciarskie mają wymiar szczególny i wspaniale będzie widzieć kibiców na trybunach w Zakopanem. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy wypełnić lukę pomiędzy sportami letnimi i zimowymi i chcielibyśmy również podziękować Międzynarodowej Federacji Narciarskiej za wsparcie w realizacji celu - mówi działacz.

Z racji braku skoczni narciarskiej w Krakowie, konkursy skoków będą musiały zostać rozegrane w innej lokalizacji. Wybór padł na  Zakopane, a konkretnie na Średnią Krokiew. Obiekt ten zostanie już niedługo oddany do użytku, a pierwsze zawody rozegrane zostaną tam już 9 lipca. To właśnie wtedy odbędą się letnie mistrzostwa Polski.

W ramach programu imprezy, zawodnicy i zawodniczki rywalizować będą w konkursach indywidualnych, drużynowych oraz rywalizacji mieszanej. Niezwykle entuzjastycznie do pomysłu podchodzi również marszałek województwa małopolskiego, który wierzy, że konkursy na zakopiańskim obiekcie zgromadzą liczną rzeszę kibiców. - Bardzo się cieszę z faktu włączenia skoków narciarskich do programu III Igrzysk Europejskich. Od wielu lat ta dyscyplina sportu cieszy się dużym zainteresowaniem kibiców i mieszkańców Małopolski. Jestem przekonany, że będzie to konkurs na światowym poziomie, któremu jak zawsze towarzyszyć będzie wyjątkowa atmosfera na trybunach - zdradził marszałek Witold Kozłowski.

Igrzyska Europejskie rozgrywane co cztery lata. Inauguracyjna edycja odbyła się w 2015 roku w stolicy Azerbejdżanu, Baku. Skoki narciarskie będą siedemnastą dyscypliną sportu, która wejdzie w skład imprezy. Igrzyska Europejskie w Krakowie mają potrwać od 9 do 25 czerwca 2023 roku. 

Łukasz Serba,
źródło: FIS

Dodaj komentarz