You are currently viewing Rewolucyjny pomysł nowego prezydenta Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Rada FIS bez Polaka
Johan Eliasch (fot. Julia Moraes / Ag. ISTOé / CC BY-SA 4.0)

Rewolucyjny pomysł nowego prezydenta Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Rada FIS bez Polaka

Podczas obrad Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, działacze wybrali nowego prezydenta FIS. Został nim 59-letni Szwed Johan Eliasch, który po 23 latach zastąpił ustępującego ze stanowiska Gian Franco Kaspera. Eliasch, na co dzień szef firmy Head, która produkuje sprzęt narciarski, zapowiada rewolucję w światowym narciarstwie.

 

O stanowisko ubiegało się łącznie czterech kandydatów, spośród których Eliasch otrzymał zdecydowanie największą ilość głosów, bo aż 65. Znacznie mniejsze poparcie mieli jego konkurenci, którymi byli: prezydent Szwajcarskiego Związku Narciarskiego Urs Lehmann (26 głosów), była sekretarz generalna FIS Sarah Lewis (15 głosów), a także prezydent Szwedzkiego Komitetu Olimpijskiego Mats Årjes (13 głosów).

59-letni Eliasch, który jest właścicielem firmy Head produkującej sprzęt narciarski, objął przewodnictwo nad Międzynarodową Federacją Narciarską zastępując 77-letniego Szwajcara Giana Franco Kaspera, który pełnił swoją funkcję przez 23 lata. - Z wielką radością przyjąłem informację o nominacji na to stanowisko. Szczególne podziękowania kieruję w stronę Giana Franco, którego znam bardzo długo. Będę otwarty na reprezentowanie wszystkich narodów i dyscyplin - oznajmił Szwed, który znany jest ze swojej działalności biznesowej, politycznej, a także działań na rzecz ekologii.

Miliarder ze Skandynawii, którego majątek wyceniany jest na kwotę około 2,2 miliarda funtów brytyjskich, jeszcze kilka dni przed wyborem na stanowisko prezydenta FIS zapowiadał, że w przypadku zwycięstwa chce zrewolucjonizować światowe narciarstwo. Według informacji TVP Sport, jednym z jego głównych postulatów jest chęć organizacji Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym nie co dwa lata, jak miało to miejsce do tej pory, ale co rok. Wprowadzone zmiany miałby obowiązywać od 2028 roku.

Podczas kongresu, który zorganizowano w całości w formie zdalnej, dokonano również wyboru na roczną kadencję Rady FIS, w szeregach której niestety zabrakło przedstawiciela Polski. Na etapie głosowania przepadła kandydatura Wojciecha Gumnego, czyli wieloletniego szefa komitetu organizacyjnego Pucharu Świata w Zakopanem i jednocześnie wiceprezesa Polskiego Związku Narciarskiego. W strukturze Rady FIS znaleźli się za to: Mats Årjes (Szwecja), Dean Gosper (Australia), Roman Kumpost (Czechy), Urs Lehmann (Szwajcaria), Ceko Minev (Bułgaria), Aki Murasato (Japonia), Erik Røste‏ (Norwegia), Peter Schröcksnadel (Austria), Enzo Smrekar (Słowenia), Franz Steinle (Niemcy), Marti Uusitalo (Finlandia), Michel Vion (Francja), Jelena Välbe (Rosja) i Liangcheng Zhen (Chiny).

Ponadto podjęto decyzję o przyjęciu w struktury FIS jako członków stowarzyszonych Panamę, Republikę Zielonego Przylądka, Tanzanię, Vanuatu oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

 

Łukasz Serba,
źródło: TVP Sport / FIS

 

Dodaj komentarz