You are currently viewing Kinga Rajda i Maciej Kot wśród zwycięzców inauguracji LOTOS Cup
Maciej Kot (fot. Julia Piątkowska)

Kinga Rajda i Maciej Kot wśród zwycięzców inauguracji LOTOS Cup

Za skoczkami i skoczkiniami pierwsze tego lata konkursy cyklu LOTOS Cup. Sobotnia rywalizacja w Szczyrku na skoczniach HS-104 i HS-75, zakończyła się zwycięstwami m.in. reprezentantów kadr narodowych, czyli Kingi Rajdy i Macieja Kota.

 

Kompleks skoczni Skalite w Szczyrku był areną pierwszej odsłony III edycji LOTOS Cup na igelicie. Zmagania w Beskidach rozegrano na dwóch skoczniach (HS-104 i HS-75) w siedmiu kategoriach wiekowych.

W rywalizacji seniorów zdecydowanie najlepszy okazał się zawodnik AZS-u Zakopane, Maciej Kot. 30-latek, który będąc zawodnikiem kadry narodowej od początku tego sezonu trenuje indywidualnie wraz ze swoim bratem i trenerem, Jakubem Kotem, oddał skoki na odległość 103,5 i 105 metrów. Na drugiej pozycji zameldował się reprezentant kadry młodzieżowej, Mateusz Gruszka. 20-letni klubowy kolega zwycięzcy, skoczył 95,5 oraz 105,5 metra. Mimo, że w drugiej rundzie oddał lepszy skok od Kota i awansował na podium z czwartej pozycji, ostatecznie stracił do niego 18 punktów. Skład podium uzupełnił drugi na półmetku Szczepan Kupczak (101,5 / 96,0 m), czyli 28-letni specjalista od kombinacji norweskiej z klubu LZS Sokół Szczyrk. Tuż za najlepszą trójką zameldowali się: Krzysztof Kieta, Krzysztof Leja oraz Szymon Jojko. Na starcie pojawili się także gościnnie występujący Ukraińcy, wśród których najwyżej, na ósmym miejscu zameldował się Oleksandr Shumbarets. Łącznie w zmaganiach w tej kategorii wzięło udział 18 skoczków.

W konkursie kobiet zmierzyło się 10 skoczkiń, w tym kadrowiczki trenera Łukasza Kruczka. Najlepsza w tym gronie okazała się 20-letnia zawodniczka AZS-u AWF Katowice Kinga Rajda, która oddając skoki na odległość 90,5 i 87 metrów zgromadziła 196,5 punktu. Dość niespodziewanie na wysokiej drugiej pozycji uplasowała się zaledwie 16-letnia Wiktoria Przybyła (89,0 / 84,5 m), która do bardziej doświadczonej koleżanki z kadry straciła 9 punktów. Trzecie miejsce zajęła najbardziej doświadczona w tym gronie, 24-letnia Joanna Szwab (88,5 / 84,0 m). W najlepszej trójce zmieściły się jeszcze: Anna Twardosz, Nicole Konderla i Kamila Karpiel.

Rywalizacja juniorów przyniosła z kolei triumf nowego zawodnika kadry młodzieżowej, Szymona Zapotocznego. 18-latek z KS Eve-nement Zakopane uzyskał 94,5 oraz 100,5 metra, gromadząc 236 punktów. Drugi był Jan Habdas z LKS-u Klimczok Bystra, która skacząc 94 i 94,5 metra stracił do zwycięzcy aż 14,5 punktu. Trzeci był Adam Niżnik (89,5 / 96,0 m) reprezentujący TS Wisła Zakopane, który awansował na najniższy stopień podium z piątej pozycji. Czołową szóstkę uzupełnili: Robert Ryś, Miłosz Krzempek oraz Arkadiusz Jojko.

Ciekawy pojedynek o wygraną stoczyli w kategorii junior młodszy Marcin Wróbel z AZS-u Zakopane (105,0 / 95,0 m) oraz Klemens Joniak z LKS-u Poroniec Poronin (96,5 / 100,5 m). Ostatecznie lepszy o zaledwie pół punktu okazał się pierwszy z nich. Trzecia pozycja przypadła Janowi Galicy z KS Eve-nement Zakopane (93,0 / 93,0 m). Czwarty był Jakub Wisełka, piąty Tymoteusz Amilkiewicz, a szósty Gabriel Kukuczka.

W młodszych kategoriach wiekowych o końcowych wynikach na skoczni HS-75 (K-70) zdecydowała jedna seria konkursowa. Najlepszym młodzikiem okazał się 15-letni Wiktor Szozda reprezentujący WSS Wisła, który doleciał do 75 metra, uzyskując 125 punktów. Na podium zmieścili się ponadto Kacper Tomasiak z LKS-u Klimczok Bystra (69,5 m) oraz zawodnik TS Wisła Zakopane, Kacper Jarząbek (69,5 m).

Wśród młodziczek, szans rywalkom nie dała 15-letnia Pola Bełtowska, która uzyskała 71 metrów i notę 110,2 punktu. Drugie miejsce zajęła występująca gościnnie reprezentantka Słowacji Tamara Mesikova, która uzyskała 63 metry, a trzecie Amelia Polanowska, która skoczyła 57,5 metra.

W gronie chłopców starszych po zwycięstwo sięgnął 13-letni Dawid Dzioboń reprezentujący KS Rutkow-ski, który skoczył 71 metrów gromadząc 115,2 punktu. Drugi był Tymoteusz Cienciała z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego, który także skoczył 71 metrów, jednak otrzymał o pół punktu niższą notę za styl. Skład podium uzupełnił Szymon Byrsku z KS Chochołów, który lądował na 67. metrze.

Pełne wyniki wszystkich kategorii wiekowych >>>

 

Bartosz Leja,
źródło: informacja własna / PZN

 

Dodaj komentarz