You are currently viewing Mateusz Gruszka i Wiktoria Przybyła najlepsi w niedzielnych zawodach LOTOS Cup
Mateusz Gruszka (fot. Anna Karczewska / PZN)

Mateusz Gruszka i Wiktoria Przybyła najlepsi w niedzielnych zawodach LOTOS Cup

W niedzielę w Szczyrku rozegrano kolejne konkursy z cyklu LOTOS Cup. Podobnie jak w sobotę, zawodniczki i zawodnicy zmierzyli się na skoczniach HS-104 i HS-75 na kompleksie Skalite. Zmagania w Beskidach przeprowadzono w siedmiu kategoriach wiekowych.  

W kategorii seniorów najlepszy okazał się być Mateusz Gruszka. Członek narodowej kadry juniorów w pierwszej serii konkursowej poszybował aż na 104. metr skoczni Skalite. Drugi skok nie był aż tak daleki, ale odległość 97 metrów pozwoliła reprezentantowi AZS-u Zakopane na triumf w niedzielnych zawodach. Tuż za plecami Gruszki uplasował się jego klubowy kolega. Krzysztof Leja po próbach o długości 96,5 i 97,5 metra mógł cieszyć się z kolejnego podium z cyklu zawodów LOTOS Cup. Podium uzupełnił Karol Niemczyk (100 / 94 m), który na półmetku rywalizacji zajmował drugą pozycję. W czołowej szóstce znaleźli się również powracający po kontuzji Szymon Jojko, kombinator norweski Szczepan Kupczak oraz reprezentant Czech, Radek Selcer. Najlepszy z Ukrainców Oleksandr Shumbarets zakończył konkurs na 9. miejscu. W niedzielnych zmaganiach seniorów wzięło udział 17 skoczków. Na starcie zawodów nie oglądaliśmy Macieja Kota, który wygrał sobotni konkurs na Skalitem. 

W konkursie kobiet, dosyć sensacyjnie po zwycięstwo sięgnęła 16-letnia Wiktoria Przybyła. Zawodniczka klubu SS-R LZS Sokół Szczyrk po próbach na 95. i 87. metr wyprzedziła drugą Annę Twardosz (92,5 / 89 m) o zaledwie półtora punktu. Na trzecim miejscu znalazła się Nicole Konderla, która po znakomitym skoku na odległość 97 metrów prowadziła na półmetku rywalizacji. Druga próba nie była jednak aż tak imponująca. 83,5 metra pozwoliło Konderli na zamknięcie niedzielnego podium. Na czwartej pozycji uplasowała się Kinga Rajda, piąta była Kamila Karpiel, a szósta Joanna Szwab. Podobnie jak w sobotę w zawodach wzięło udział 10 zawodniczek.

Zawody juniorów ponownie wygrał Szymon Zapotoczny. Członek kadry młodzieżowej po skoku na 96. metr w pierwszej serii konkursowej zajmował drugą pozycję. Drugi skok o długości 100,5 metra wywindował go jednak na pierwsze miejsce. Za Zapotocznym uplasował się Arkadiusz Jojko. 18-letni zawodnik skacząc na odległość 99 i 94 metrów zgromadził 232,5 punktu. Podium uzupełnił Jan Habdas. Reprezentant klubu LKS Klimczok Bystra w swoich próbach uzyskał 94,5 i 95,5 metra. W najlepszej szóstce oglądaliśmy jeszcze dwóch członków kadry juniorów. Czwarty był Adam Niżnik, a piąty Robert Ryś. Na szóstym miejscu uplasował się Maciej Gąsienica-Ciaptak. 

W kategorii junior młodszy zaciętą walkę o zwycięstwo ponownie stoczyli Klemens Joniak (102,5 / 99,5 m) i Marcin Wróbel (102 / 94,5 m).  Tym razem to jednak ten pierwszy o nieco ponad 2 punkty okazał się być lepszy. Trzeci, podobnie jak wczoraj był Jan Galica (100 / 92,5 m) reprezentujący KS Eve-nement Zakopane. W czołowej szóstce znaleźli się również Gabriel Kukuczka, Tymoteusz Amilkiewicz oraz Andrzej Waliczek. 

Rywalizacja w młodszych kategoriach wiekowych przeniosła się na skocznię HS-75. Najlepszy wśród młodzików był Wiktor Szozda (69,5 / 68,5 m) z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. Na drugiej pozycji zawody ukończył czeski skoczek Vojtech Stolarz (71 / 66 m), a trzecia pozycja przypadła Kacprowi Tomasiakowi (65 / 70,5 m). 

W konkursie młodziczek ponownie zwyciężyła Pola Bełtowska (66,5 / 69 m). Młoda skoczkini AZS-u Zakopane drugą reprezentantkę Słowacji  Tamarę Mesíkovą (64 / 66 m) wyprzedziła aż o 8,1 punktu. Trzecie miejsce zajęła 15-letnia Sara Tajner (55 / 59 m).

Zawody chłopców starszych wygrał reprezentant klubu KS Rutkow-ski Dawid Dzioboń. 13-letni skoczek nie dał szans rywalom i po próbach o długości 72,5 i 76 metrów zgromadził 242,7 punktu. Drugi Tymoteusz Cienciała (73,5 / 68,5 m) stracił do niego aż 13,8 punktu. Podium uzupełnił Tymoteusz Dyduch (70 / 67 m) reprezentujący LKS Klimczok Bystra.

Kolejne zawody z cyklu LOTOS Cup odbędą się w dniach 20-22 sierpnia 2021 roku również w Szczyrku. 

Pełne wyniki wszystkich kategorii wiekowych >>>

 

Weronika Brodowska,
źródło : informacja własna / PZN

 

 

 

Dodaj komentarz