You are currently viewing Pierwszy letni test Finów. Nousiainen, Määttä i Rautionaho najlepsi w Lahti
Eetu Nousiainen (fot. Julia Piątkowska)

Pierwszy letni test Finów. Nousiainen, Määttä i Rautionaho najlepsi w Lahti

W miniony weekend Finowie rozegrali swoje pierwsze konkursy tego lata. Rywalizacja w najstarszych kategoriach wiekowych odbyła się na skoczni Salpausselkä (K-90 / HS-100) w Lahti. Najlepszymi skoczkami okazali się Eetu Nousiainen oraz Jarkko Määttä, natomiast w konkursie kobiet dwukrotnie pierwsza była Jenny Rautionaho.

 

W sobotnim konkursie wzięło udział 13 skoczków. Podczas pierwszego dnia zmagań w Lahti na najwyższym stopniu podium stanął reprezentant klubu Puijon Hiihtoseura, Eetu Nousiainen, który oddał dwa skoki za punkt konstrukcyjny skoczni (93,5 / 94,5 m) uzyskując łączną notę 251,3 punktu. Na drugim miejscu ze stratą 7,5 punktu znalazł się bardziej doświadczony Jarkko Määttä. 26-latek poszybował na 93. i 90. metr. Na ostatnim stopniu podium stanął 24-letni Eetu Meriläinen. Reprezentant klubu Jyväskylän Hiihtoseura oddał skoki na 80. oraz 86. metr. 

Tuż za podium sobotniego konkursu znalazł się Andreas Alamommo (85,5 / 86,0 m). Piąty był Kasperi Valto (87,5 / 91,0 m), natomiast szóste miejsce zajął Kalle Heikkinen (81,0 / 91,5 m). 

W niedzielę na liście startowej znalazło się 14 zawodników. Po skokach na 90. i 94. metr, na najwyższym stopniu podium zameldował się Jarkko Määttä. Drugi był zwycięzca sobotniego konkursu Eetu Nousiainen. 24-latek skoczył na odległości 89,5 oraz 92,5 metra, a do zwycięzcy stracił zaledwie dwa punkty. Po raz drugi na trzecim miejscu znalazł się Eetu Meriläinen, który oddał skoki na 95. oraz 87. metr. 

W czołowej szóstce znaleźli się ponadto: Kasperi Valto (91,0 / 85,0 m), Henri Kavilo (88,0 / 94,0 m) oraz Andreas Alamommo (84,5 / 86,5 m). 

Warto wspomnieć, że na liście startowej nie znaleźli się reprezentanci okrojonej kadry narodowej Kraju Tysiąca Jezior na sezon olimpijski. Co za tym idzie nieobecni byli: Antti Aalto, Niko Kytösaho oraz  Arttu Pohjola. 

W sobotnim konkursie kobiet jedyną skoczkinią na liście startowej była 25-letnia Jenny Rautionaho. Reprezentantka klubu Ounasvaaran Hiihtoseura oddała skoki na odległości 83. metr oraz 87,5 metra. Kolejnego dnia do rywalizacji dołączyła Susanna Forsström. Ponownie lepsza okazała się jednak Rautionaho, która poszybowała na 89. oraz 83. metr co dało jej łączną notę 202,5 punktu. Druga zawodniczka konkursu po skokach na 85. i 76. metr do rywalki straciła aż 27 punktów.

Pełne wyniki sobotniego konkursu mężczyzn >>>
Pełne wyniki sobotniego konkursu kobiet >>>
Pełne wyniki niedzielnego konkursu mężczyzn >>>
Pełne wyniki niedzielnego konkursu kobiet >>>

 

Emilia Kryzel,
źródło: kilipa.com

 

Dodaj komentarz